| دوشنبه، 05 مهر 1400
در دیدار استاندار و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی مطرح شد:
       کد خبر: 90656

نگاه ایران: استاندار در دیدار با مدیر عامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: 2 پست اسکله مجتمع بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی ، دهه مبارک فجر آماده افتتاح است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در نشست معارفه ی مدیر عامل جدید شرکت کشتیرانی خزر که با حضور دکتر محمد سعیدی مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دفتر استاندار برگزار شد با اشاره به اینکه در استان گیلان در حوزه ی دریای خزر اقدامات مثبتی شکل گرفته افزود: ساخت مجتمع بندر کاسپین پس از بازدید دکتر روحانی سرعت قابل ملاحظه گرفت و بصورت سه شیفته وشبانه روز فعالیتهای کاری و عمرانی در این بندر مشهود است.

وی به سفر دکتر روحانی در سال گذشته به گیلان اشاره و اظهار داشت : در این سفر در بازدیدی که ایشان از منطقه آزاد انزلی داشتند با مشاهده ی پتانسیل های موجود این منطقه و اقدامات صورت گرفته بر لزوم برنامه ریزی برای بلند مدت ونقش آفرینی این بندر در ترانزیت کالای منطقه تأکید داشتند.

استاندار گیلان از آماده شدن 2 پست اسکله از بندر کاسپین خبر داد و گفت : برای بهره برداری از این پروژه ها  تلاش می کنیم تا مقامات کشوری حضور یابند.

 نجفی با بیان اینکه برای مجتمع بندر کاسپین 22 پست اسکله پیش بینی شده است  افزود ما باید از مسیر دریای خزر برای حمل و نقل کالا حداکثر بهره برداری را انجام دهیم  وساخت مجمتع بندر کاسپین بر همین اساس شکل گرفته است.

استاندار گیلان با بیان اینکه یکی از دو اسکله آماده افتتاح در سفر اردیبهشت ماه رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام کلنگ زنی شد گفت : مجتمع بندر کاسپین یکی از نتایج اثرات ماندگار اقدام مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی در پایه گذاری منطقه ی آزاد انزلی محسوب می شود که در آینده مایه ی افتخاری برای گیلان محسوب خواهد شد.

وی به توسعه ی بنادر انزلی و آستارا و افزایش حجم مبادلات کالا از طریق این بنادر اشاره و اظهار داشت : آیت ا... هاشمی رفسنجانی در سفر به گیلان و منطقه آزاد آینده ی درخشانی برای انزلی و این منطقه توصیف کردند.

نجفی  با بیان اینکه علی رغم اقدامات صورت گرفته در موضوعات اقتصادی درسالیان گذشته  بهره ی لازم از دریا برده نشده است اظهار داشت : علاوه بر توسعه  بنادر در دولت تدبیر و امید در حوزه های پرورش ماهی در قفس و پرورش ماهیان خاویاری تلاش های ویژه ای انجام گرفته است.

استاندار گیلان بر ضرورت توسعه ی زیر ساخت های حمل و نقل دریایی در استان گیلان تأکید و تصریح کرد : با تسهیل رفت وآمد مسافران و گردشگران از طریق دریا علاوه بر افزایش تعداد گردشگران، سرمایه گذاری در این حوزه نتایج مثبتی خواهد داشت .

وی با اشاره به اینکه استفاده از حوزه ی گردشگری دریا محور در استان گیلان نزدیک به صفر است افزود : در ابتدای دهه ی هفتاد با کشتی میرزاکوچک در صدر یک هیأت صد نفره تجاری از طریق دریا به باکو و نیز آستراخان سفر کردیم اما پس از چند سال این ارتباط ضعیف شد.

نجفی با بیان اینکه در سفر اخیر به روسیه استاندار آستراخان از ساخت یک کشتی مسافربری برای گردشگری دریایی در خزر خبر داد و گفت : این کشتی جهت سفر گردشگران روسی و بالعکس به باکو، انزلی و آستارا ساخته و بکارگیری می شود.

وی بر ضرورت توسعه ی بخش تجاری با بندر آکتائو قزاقستان تأکید و تصریح کرد : بندر آکتائو در سال های گذشته از فعالیت خوبی برخوردار نبود اما در حال حاضر با امکانات بسیار خوب یک بندر پویا و فعال است.

استاندار گیلان همچنین به اقدامات مثبت صورت گرفته در دوران تصدی آقای غنچی در شرکت کشتیرانی خزر اشاره کرد و گفت : امیدوارم با نگاه تجارتی و حمایت از بازرگانان با اندیشه و درایت توسعه ی هرچه بیشتر را در مدیریت جدید این شرکت شاهد باشیم.

در این دیدار مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از ارتباطات مثبت دکتر نجفی در گسترش حجم تجارت با کشورهای منطقه گفت : کشتیرانی بزرگترین ناوگان ملی کشور و جزء اولین شرکت های بزرگ منطقه غرب آسیا هستیم.

دکتر محمد سعیدی با بیان اینکه کشور ما همیشه با سختی ها و مشکلات روبه رو بوده افزود : در دوران دفاع مقدس و نیز تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان شرکت ها و نفرات شاغل در کشتیرانی جزء اولین افراد در تحریم بودند.

وی با بیان اینکه دشمنان کشور تصور می کردند با تحریم می توانند مسیر صادرات و واردات از طریق کشتیرانی را متوقف کنند افزود : با توجه به وجود توانمندی بالا در نیروهای متخصص داخلی توانستیم به صورت کاملاً حرفه ای تحریم ها را کم اثر کنیم  و اجازه ی تحقق مقاصد دشمنان را ندادیم.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد : با وجود چنین بنیه ی قوی خط ملی کشتیرانی ایران می تواند بهترین ناوگان را در سطح منطقه داشته باشد که کشورهای خلیج فارس نتوانستند چنین مسیری را طی کنند.

وی به گشایش برجام در خصوص فعالیتهای کشتیرانی اشاره کرد و اظهار داشت : بحمدا... در همه ی نقاط استراتژیک دنیا حضوری موفق و فعال داریم که این یک سرمایه و اعتبار برای کشور محسوب می شود.

سعیدی با بیان اینکه در بدو ورود به شرکت کشتیرانی در منطقه خزر و CIS تمرکز ویژه ای داشتم افزود : اتفاقات خوبی که بین دریای آزاد و CIS در حال شکل گیری است می تواند از مسیر ایران و به خصوص از بندر انزلی باشد.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت : با تحقق این امر در توسعه ی تجارت تحول خاصی را شاهد خواهیم بود که نتیجه آن می تواند توسعه ی اقتصادی در گیلان باشد.

در خاتمه این نشست با قدردانی از علی اکبر غنجی، مهرداد باقری نژاد به عنوان مدیر عامل جدید شرکت کشتیرانی خزر معرفی شد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code