| سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400
در نشست علنی امروز پارلمان صورت گرفت:
       کد خبر: 86215

نگاه ایران: نمایندگان در نشست علنی امشب (سه شنبه، 7 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد بائوج لاهوتی مبنی بر حذف بند (ح) ماده 45 این لایحه با 129 رأی موافق، 65 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 218 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس این رأی نمایندگان با برداشت و انتقال آب از دریاچه های بسته به ویژه خزر، تالاب ها و سایر زیست گاه های حساس کشور و انتقال آب بین حوضه ای داخلی جدید مخالفت کردند.

مهرداد بائوج لاهوتی در توضیح پیشنهاد خود مبنی بر حذف بند (ح) ماده 45 این لایحه گفت: کشور در حوزه انتقال آب دارای تجارب تلخی مانند دریاچه ارومیه، دریاچه بختگان و رودخانه زاینده رود است و ما نباید این مسئله را در نقاط دیگر تکرار کنیم.

وی با بیان اینکه دست زدن به تالاب ها و دریاچه ها و انتقال آب آنها کار اشتباهی است، گفت: یکی از علل بروز ریزگردها در کشور خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها بوده است، از طرفی دیگر براساس آمار در دو سال گذشته حداقل 500 متر از طول دریاچه خزر کاسته شده است.

در این نشست همچنین علیرضا محجوب در مخالف با پیشنهاد مذکور گفت: خزر امروز دیگر دریاچه نیست بلکه به علت اتصال به دریای سیاه یک دریا محسوب می شود، از طرف دیگر ما در بخش گود و عمیق دریاچه قرار داریم.

وی تصریح کرد: سالهاست که کشورهای حاشیه دریای خزر از آب این منطقه برداشت های متعددی کرده اند، مثلا روسیه آب رودخانه های سرریز به این دریا را قطع کرده است و بقیه همسایگان نیز برداشت های بزرگتری را صورت داده اند، حال به نظر من در شرایط کنونی باید ما همه راه ها را برای تامین آب در نظر بگیریم.

در ادامه جلال محمودزاده نیز در موافقت با پیشنهاد مذکور گفت: در حال حاضر کشور در حوزه آب در شرایط حساسی قرار دارد، بنابراین ما باید این موضوعات را از مباحث سیاسی خارج کرده و با دید کارشناسی به آنها بنگریم. از طرف دیگر دریای خزر و شمال کشور فقط متعلق به مردم آن دیار نیست بلکه متعلق به همه مردم کشور است.

وی با اشاره به مصرف بی رویه آب کشاورزی و آب شرب در کشور گفت: این اقدامات و مسائل معضلات بسیاری را برای سفره های زیرزمینی کشور ایجاد کرده است، بنابراین به جای اینکه به فکر انتقال آب باشیم باید بهره برداری بهینه از آب را ترویج کنیم.

براساس ماده 45 لایحه مذکور؛ دولت مکلف است به منظور مقابله با بحران کم آبی، رهاسازی حقآبه های زیست محیطی برای پایداری سرزمین، پایداری و افزایش تولید در بخش کشاورزی، تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی و ارتقای بهره‏وری و جبران ترازنامه آب، به میزان یازده میلیارد مترمکعب در سال پایانی برنامه، اقدامات زیر را به عمل آورد.

در بند (ح) حذف شده آمده بود: برداشت و انتقال آب از دریاچه های بسته به ویژه خزر، تالاب ها و سایر زیست گاه های حساس کشور و انتقال آب بین حوضه ای داخلی جدید پس از ارزیابی اثرات زیست محیطی، تأمین نیازهای مبداء و حقآبه زیست محیطی و اعمال روشهای مدیریتی منابع آب و افزایش بهره وری فقط برای تأمین آب شرب در شرایط بحران دائمی و با هدف مدیریت جامع منابع آب کشور.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code