دوشنبه، 31 شهریور 1399 | 2020 Monday 21 ,September  
استاندار در دیدار با تشکل های مردمی جامعه معلولان گیلان عنوان کرد:

نگاه ایران: استاندار صبح امروز در دیدار با تشکل های مردمی جامعه معلولان گیلان به مناسبت روز جهانی معلولان،گروهی را موظف کرد تا به منظور راستی آزمایی از مناسب سازیهای انجام شده در ساختمانها و اماکن عمومی  بازدیدهای میدانی داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این دیدار که در سالن اجتماعات شهید انصاری استانداری برگزار شد با تبریک آغاز ماه ربیع الاول و نیز روز جهانی معلولان بر ضرورت توجه ویژه به این قشر توانمند جامعه تأکید کرد و افزود : کانون ها و سمن های مردمی به صورت خالصانه و بدون هرگونه چشم داشتی براساس وظیفه ی انسانی خود برای رفع بخشی از مشکلات معلولان در حال خدمت گزاری هستند.

وی  خاطر نشان کرد : ناتوانی بخشی از جسم ، دلیلی بر ناتوانی همه ی وجود یک معلول نیست.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه توانایی های بالقوه ی بسیاری در معلولان وجود دارد اظهار داشت : اندیشه های بلند این قشر که در جسم ناتوان آنان نهفته است با درک مشکلات و رفع آن از سوی جامعه می تواند منجر به ظهور و بروز نبوغ آنان شود.

وی به فعلیت رساندن توانایی های معلولان را یکی از وظایف مدیران عنوان کرد و افزود : دولت یازدهم با تأکیدات رئیس جمهور به حمایت همه جانبه از معلولان اهتمام ویژه دارد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان اظهار داشت: رئیس جمهوری در صحبت ها، بازدیدها و مراسم های جامعه معلولان، همه را موظف به حرکت جدی برای رفع مشکلات این قشر کرده است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه خدمت به خانواده های دارای معلول را وظیفه ی خود می دانیم گفت : در استان گیلان برای خدمت بیش از پیش به معلولان تحرکات جدی صورت گرفته که اگر این اقدامات در سال های گذشته انجام می شد بسیاری از مشکلات تاکنون مرتفع شده بود.

دکتر نجفی با بیان اینکه وجود موانع در رفت و آمد معلولان زیبنده استانی همچون گیلان با دارابودن سبقه ی تاریخی و فرهنگی بلندمدت نیست، افزود : طی بخشنامه ای دستگاه ها، فرمانداری ها و شهرداری های استان موظف خواهند شد نسبت به رفع موانع و مناسب سازی ساختمان ها و مکان های پرتردد معلولان اقدام عاجل کنند.

وی بر ضرورت نگاه و اهتمام ویژه مدیریت شهری و روستایی و نظام مهندسی استان به بخش معلولان تأکید و تصریح کرد : گروهی ضمن بازدید میدانی نسبت به راستی آزمایی و کنترل جدی اقدامات صورت گرفته در حوزه معلولان و نیز مناسب سازی ساختمان ها واماکن عمومی اقدام کند.

وی با بیان اینکه هیچ ساختمان جدیدی از سوی نظام مهندسی بدون رعایت مناسب سازی حقوق معلولان نباید تأیید شود گفت : باید ساختار ساختمان هایی که در سال های گذشته نیز ساخته شده و اصول مناسب سازی معلولان در آن رعایت نشده است اصلاح گردد.

استاندار گیلان اظهار داشت : برخی از سالن هایی که میزبان همایش های معلولان هستند نیز متأسفانه برای بهره مندی آنان از امکانات لازم برخوردار نیستند که باید مناسب سازی شوند.

استاندار گیلان افزود : احساس مسئولیت نسبت به جامعه معلولان باید در همه ی اقشار مردم و مسئولان ایجاد شود.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت رعایت حقوق معلولین جامعه تأکید و تصریح کرد : باید زمینه های اجتماعی رعایت حقوق این قشر توانمند از طریق سمن های فعال این حوزه ایجاد شود.

وی با بیان اینکه نیازمند گسترش فرهنگ احترام به معلولان هستیم اظهار داشت : رعایت حقوق های اجتماعی معلولان نیز باید در اولویت ها باشد.

وی با تاکید بر این که نباید به قشر معلول نگاه ترحمی داشته باشیم، یادآور شد: معلولان در جامعه یک شهروند درجه یک و ممتاز هستند و نگرش ما به این قشر نیز بایستی اینگونه باشد.

وی گفت : صدا و سیما می تواند در تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان نقش تأثیرگذاری ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه درخصوص سیستم سرمایشی و گرمایشی مدارس استان اقدامات جدی در سال های اخیر صورت گرفته افزود : موارد خاصی همچون مدرسه باغچه بان که نیازمند اصلاح وضعیت سرمایشی و گرمایشی است باید در اسرع وقت انجام گیرد.

دکتر نجفی با بیان اینکه درخصوص صدور مجوز برای تأسیس دفتر پیشخوان دولت توسط معلولان در مسکن مهر مانعی وجود ندارد افزود : برای ایجاد مدرسه ی خاص بیماران اوتیسم استان آمادگی لازم وجود دارد.

وی گفت : درخصوص مسکن معلولان نیز در سطح استان اقدامات موثری صورت گرفته است.

نماینده عالی دولت در گیلان به راه اندازی پخش اخبار ناشنوایان از طریق شبکه ی باران که از درخواست های جامعه معلولان استان بود اشاره کرد و گفت : انتظار ما این است تا شرایط لازم برای پخش روزانه ی این اخبار از سوی صدا و سیما فراهم شود.

 وی به کسب رتبه ی دوم بهزیستی استان در کشور در سال 94 اشاره و خاطر نشان کرد : باید با استفاده از ظرفیت های خیرین و مشارکت های مردمی خدمت رسانی به جامعه معلولان را گسترش دهیم.

دکتر نجفی با تاکید بر این که همه بایستی نسبت به جامعه معلولان احساس مسئولیت کنند، خاطر نشان کرد: نباید حتما معلولی در خانواده داشته باشیم تا مشکلات این قشر را درک کنیم ، بلکه همه ما بایستی نسبت به این قشر احساس مسئولیت کنیم و ادراک اجتماعی داشته باشیم.

افزایش 20 درصدی مستمری ۱۲ هزار معلول گیلانی در سال آینده

img_6609
همچنین محمدرضا پارسی ظهر امروز در نشست تشکل های انجمن معلولان در استانداری گیلان اظهار داشت: استان گیلان 45 هزار معلول دارد که 18 هزار نفر آنها معلول جسمی و حرکتی و 12 هزار نفر آنها معلول ذهنی هستند. به گزارش تسنیم، مدیرکل بهزیستی استان گیلان از تدوین قانون جامعه معلولان کشور در سال 1393 خبر داد و بیان کرد: وظیفه ما در بهزیستی این است که نگرش جامعه را نسبت به این قشر که 10 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند تغییر دهیم. وی با بیان اینکه باید به توانایی های معلولان توجه کنیم تصریح کرد: کارفرمایان باید در مبحث اشتغالزایی به توانایی معلولان توجه کنند. پارسی به مصوبه شورای مناسب سازی گیلان اشاره کرد و گفت: همه دستگاه ها باید شرایط و امکانات لازم را برای معلولان فراهم کنند. مدیرکل بهزیستی استان گیلان بیکاری معلولان در دنیا را 3 تا 6 برابر افراد عادی عنوان کرد و اظهار کرد: باید تغییر نگرش در اشتغال معلولان ایجاد شود و صدا و سیما در این راستا نقش مهمی دارد و صنایع باید در به کارگیری معلولان وارد عمل شوند. پارسی از 24 هزار معلول واجد شرایط دریافت مستمری در گیلان خبر داد و بیان کرد: به 12 هزار معلول در گیلان مستمری پرداخت می کنیم و این مستمری ها سال آینده 20 درصد افزایش می یابد. مدیرکل بهزیستی استان گیلان با بیان اینکه ماهانه یک میلیارد و پانصد میلیون تومان یارانه به مراکز معلولان در استان پرداخت می کنیم عنوان کرد: ماهیانه حدودا 700 میلیون تومان مستمری به معلولان گیلانی پرداخت می شود.

در این جلسه 5 نفر از نمایندگان تشکل های مردمی معلولان به بیان مشکلات، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

در این جلسه همچنین از تشکلهای مردمی فعال در حوزه معلولان با اهدای لوح تقدیر توسط سوی استاندار گیلان تقدیر شد.

img_6686