| دوشنبه، 07 آذر 1401
نگاه ایران: به دنبال انتشار خبری مبنی بر دعوت رئیس جمهور از زن دستفروش فومنی که مورد برخورد فیزیکی یکی از ماموران شهرداری این شهر قرار گرفته بود؛(گزارش نگاه ایران را اینجا بخوانید) حجت الاسلام محمدمهدی افتخاری امروز در گفت وگو با فارس با ابراز بی اطلاعی از دعوت این زن دستفروش از سوی روحانی، اظهار کرد: هزاران زن و مادر در کشور سیلی می خورند و زیر فقر له می شوند که کسی به فکر آنها نیست و مسائل آنها را برجسته نمی کنند.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تنها این زن نیست که در خیابان مورد نظر دستفروشی می کند، ادامه داد: در بازار فومن حدود 30 زن در حال دستفروشی هستند که همه از قانون تمکین می کنند.

وی گفت: زنانی هستند که از صبح برای کسب روزی از خانه خارج می شوند و شب برای اینکه فرزندان خود را آرام کنند دیگ آب خالی را روی اجاق می گذارند تا کودک به خواب رود اما به این مسائل پرداخته نمی شود.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای قانون مشکلات کشور را برطرف می کند، گفت: اگر می خواهیم شهر و استان و کشوری آباد داشته باشیم باید به قانون تمکین کنیم و قانون با شعار، فضای مجازی و دل خواه نیست بلکه قانون همت می خواهد.

افتخاری با اشاره به اینکه دولت باید در کشور اشتغال ایجاد کند تا دستفروشی نباشد، تصریح کرد: از دولت می خواهیم همت کند تا مشکل اشتغال برطرف شود و دستفروشان در کنار خیابان نباشند.

وی متذکر شد: دولت همت کند چرخه تولید را به گردش درآورد و مشکل بیکاری استان برطرف شود و شهرهای صنعتی خفته را بیدار کند و اگر دولت اشتغال ایجاد کند دیگر دستفروشی وجود نخواهد داشت.

به گزارش فارس، گیلان گرفتار معضل بزرگی به نام بیکاری بوده که از این رو بسیاری از مردم برای تأمین معیشت خود به دستفروشی رو می آورند و آمارهای ارائه شده توسط مقام های استان برای رفع بیکاری در گیلان، تنها در حد آمار بوده و این استان هنوز از بیکاری زنان و مردان خود رنج می کشد.

وضعیت کشاورزان استان نیز نه تنها بهبود نیافته بلکه بیشتر کشاورزان برای تأمین معیشت خود ناچار به فروش شالیزارهای برنج شدند و چایکاران زیادی از وضعیت این محصول ناراضی هستند.

باغداران و صیادان استان نیز وضعیت نامناسبی دارند، صیادانی که هنوز درگیر بیمه خود هستند و دست نیاز آنها به سوی دولت تاکنون برای آنها راهگشا نبوده است.

دامداران گیلان نیز از وضعیت بی توجهی نسبت به تولید فرآورده های دامی مانند شیر نگران هستند و کاهش تولید شیر در این استان به دلیل عدم حمایت از دامداران است.