| شنبه، 24 مهر 1400

نگاه ایران: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بیان کرد: سرای میخچی، جزوی از بافت تاریخی شهر رشت و حائز ارزش میراثی است.

 رضا علیزاده افزود: در روزهای اخیر مطالبی در ارتباط با در آستانه تخریب قرار گرفتن سرای میخچی در رشت منتشر شده که معتقدیم اگرچه این اثر از فهرست آثار ملی خارج شده اما به لحاظ قدمت، دارای ارزش تاریخی است و باید حفظ شود.

وی اظهار کرد: سرای میخچی مربوط به دوره پهلوی است و این اثر در تاریخ هفتم اسفندماه سال 1386 با شماره ثبت 21556 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده اما بدلیل رای دیوان عدالت اداری در سال 1391 ، از فهرست آثار ملی خارج شد و همینک در بافت تاریخی میدان شهرداری رشت واقع شده و نیازمند مرمت است که در این زمینه به مالک نیز هشدار داده شده است.

علیزاده افزود: سرای یادشده حتی بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی، بدلیل ارزش تاریخی اثر، باید متناسب با بافت تاریخی مرمت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: نزدیک به سه هزار اثر تاریخی در استان شناسایی شده که این اداره کل به تنهایی و بدون تعامل مالکان و مردم، نمی تواند همه آنان را مرمت کند.

به گفته علیزاده، حفظ همه آثار میراث فرهنگی و بناهای تاریخی استان دغدغه این اداره کل است اما اعتبار مرمت محدود است.

سرای میخچی مربوط به دوره پهلوی است و در رشت، خیابان شریعتی، روبروی مسجد حاج مجتهد واقع شده است.

سرای میخچی رشت (1)

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در بخش دیگری از سخنانش به انتشار خبر دیگری در زمینه تخریب حمام کربلایی جلیل با قدمت 150 سال در شهرستان تالش واقع در غرب استان اشاره کرد و گفت: گزارشی مبنی بر تخریب این اثر دریافت نشده و در صورت مسجل شدن موضوع، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

علیزاده ادامه داد: حفاظت از میراث تاریخی، مقوله ای فرابخشی است و برای ماندگاری و انتقال سازی این میراث به نسل آینده، نیازمند همکاری و همیاری همه متولیان، مردم و دستگاه های ذیربط هستیم.