| یکشنبه، 02 آبان 1400
نگاه ایران:مجلس دهم رسما آغاز به کار کرده و پس از تصویب اعتبارنامه ها و انتخاب اعضای هیات رئیسه، به تدریج کمیسیون های تخصصی شکل می گیرند.
مجلس شورای اسلامی در ایران 14 کمیسیون تخصصی دارد که تعداد اعضای آن به تشخیص هیأت رئیسه و رؤسای شعب دارای حداقل 19 و حداکثر 23نفر خواهد بود.
آموزش و تحقیقات، اجتماعی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضایی و حقوقی، کشاورزی، آب و منابع طبیعی و اصل نود، عناوین کمیسیون های مجلس هستند. هر نماینده مجلس در یک کمیسیون حضور خواهد داشت و برای عضویت نمایندگان در کمیسیون ها و به منظور آشنایی نمایندگان با سوابق تحصیلی و کاری یکدیگر، اداره کل قوانین مجلس قبل از تشکیل شعب برای تعیین اعضای کمیسیون ها، اسامی نمایندگان به همراه تحصیلات ( مستند) و تجربه و سابقه عضویت در کمیسیون ها ( درصورتی که سابقه نمایندگی داشته باشند) را تکثیر کرده و در اختیار نمایندگان قرار می دهد. هر نماینده ملزم است برای عضویت در یک کمیسیون، حداقل دو کمیسیون را به ترتیب اول و دوم پیشنهاد دهد و تشخیص صلاحیت اعضای هر شعبه برای عضویت در کمیسیون های مجلس براساس پیشنهاد نماینده و رأی اکثریت نسبی اعضای شعبه خواهد بود. اما علاقمندی نمایندگان مجلس دهم به کدام کمیسیون ها بیشتر است؟ این سوال را خبرنگار خبرآنلاین از نمایندگانی که در لابی مجلس دیده، پرسیده است، اکثریت آنها به عضویت در کمیسیون های اقتصادی تمایل دارند و کمتر کسی مایل به حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات یا کشاورزی بود. اعضای کمیسیون های مجلس (2)
اعضای کمیسیون های مجلس (1)

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code