| جمعه، 26 شهریور 1400
نگاه ایران:  آیت الله سیدعلی حسینی اشکوری کاندیدای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه گیلان از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شد.

آیت الله سیدعلی اشکورى آیت الله سید علی حسینی اشکوری در سال 1337 در خانواده ای اهل علم و هجرت و جهاد دیده به جهان گشودند. پدر ایشان مرحوم آیت الله سید محمد اشکوری از عالمان ربانی و فیلسوفان به شمار می رفتند.

آیت الله اشکوری در اوایل کودکی همراه با والد به نجف اشرف مهاجرت نمودند و پس از گذراندن دوره ی ابتدایی وارد حوزه مبارکه نجف اشرف شدند و پس از طی نمودن دوره مقدمات و سطح عالی به درس خارج آیت الله شهید محمد باقر صدر راه یافتند.

ایشان از آغاز جوانی در سال های پیش از انقلاب همراه با نهضت اسلامی و همگام با انقلابیون در صف مبارزان قرار گرفتند و در همین راستا توسط حزب بعث عراق دستگیر و شکنجه های فراوانی متحمل شدند و پس از آزادی به ایران بازگشتند و در دوران جنگ تحمیلی جهت تبلیغ راهی جبهه شدند و در مناطق مختلف از قبیل سوسنگرد و آبادان حضوری فعال داشتند.

 ایشان پس از ورود به ایران ادامه تحصیل در حوزه علمیه قم مشغول شدند و ازمحضر عالمان فرزانه بهره مند گردیدند و به دریافت اجتهاد مطلق نایل شدند از چندین عالم از جمله آیت الله منتظری و آیت الله مرعشی نجفی شدند ایشان سالیان دراز ازمحضر عالمان فرزانه همچون آیات عظام حاج آقا رضا صدر ، کوکبى ، سیّد عباس خاتم یزدى ، وحید خراسانى ، گلپایگانى (قدس سره) و منتظرى و از مدت ده سال پیش تا کنون هم از محضر مقام معظم رهبری  بهره مند گردیدند و به دریافت اجتهاد مطلق نایل شدند ودر حوزه دانشگاهی هم موفق به اخذ دکترای فقه وحقوق شدند.

آیت الله اشکوری هم اکنون یکی از چهره های علمی در حوزه و اساتید با سابقه در دانشگاه می باشند وهمواره سعی نموده اند ارتباط حوزه و دانشگاه را که برکات بسیاری برای جامعه اسلامی دارد را تقویت نمایند.

ایشان تاکنون در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، دانشگاه امام خمینی (ره)تهران، دانشگاه امام جعفر صادق عراق و دانشگاه امام جعفر صادق بیروت تدریس نموده اند.

حاصل بیش از ربع قرن تحصیل در حوزه علمیه نجف و قم تربیت شاگردانی فاضل و توانمند هم در حوزه و هم دانشگاه و هم چنین تالیفات ذی قیمت ایشان است.

ایشان صاحب بیش از 24 مجلد اثر و تالیفات و رساله های ارزنده  و مقالات متعدد که تا کنون به چاپ رسیده و منتشر شده است و در دانشگاه های معتبر داخل کشور ایران و خارج از کشور هم اکنون تدریس می گردند.

کتاب های ایشان به شرح ذیل می باشند:

1-  کتاب الغناء ( اواز )  در سال 1412 هجری قمری

2-   کتاب الموسیقی ( اهنگ وموسیقی ) در سال  هجری قمری 1413

3-  کتاب میراث زوجه از اموال غیر منقول

4-  کتاب الفجر فی اللیالی القمر رساله ( سپیده صبح در شبهای مهتابی )

5-  کتاب تحریر التحریر ( القضاء) در سال 1421 هجری قمری .

6-  درر التاج الجامع لاحادیث الرسول الماثوره عن الائمه من آل الرسول جلد اول

7-  کتاب الایمان و الاسلام والعلم والطهاره در سال 1420 هجری قمری

8-  کتاب منهاج الحیاه

9-  کتاب اساس الحکم فی الاسلام ( اساس حکومت اسلامی ) تقریرات در خارج

10-  کتاب الاحتکار و التسعیر ( احتکار و قیمت گذاری ) تقریرات در خارج

11-  رساله فی احکام لحوم الهدی ( رساله در احکام گوشت قربانی )

12-   کتاب رساله فی قاعده الالزام ( رساله ای در قاعده الزام )

13-  کتاب فدک

14-  رساله فی الشطرنج ( رساله ای در شطرنج  )

15-   رساله فی کیفیت الاحرام من جده ( رساله ای در چگونگی احرام بستن از جده )

16-   رساله فی مدی نفوذ حکم الحاکم ( رساله ای در نفوذ حکم حاکم )

17-  کتاب اوصاف قاعده حقوقی

18-  کتاب منابع تشریع و قانونگذاری (عقل )

19-  کتاب اقتصاد نظام اسلامی

20-  درر التاج شامل هشت کتاب 1- کتاب زکات 2- کتاب صوم 3- کتاب حج 4- فدائض 5- کتاب البیوع و الزرع 6- کتاب الوصیه والوقف 7- کتاب النکاح 8- کتاب حدود

21-  کتاب ائین زندگی

22-  رساله فی وقت خطبه الجمعه

23-  کتاب تحریر التحریر شرح کتاب الشهادات

24-  رساله ای در مورد میراث زوجه از اموال غیر منقول

 و همچنین برخی از مقالات ایشان:

1-  مسیله هلال

2-  دیه زن

3-  ربای تولیدی

4-  فرزند خوانده

5-  قصاص پدر

6-  تساوی دیه زن و مرد

7-  مرجعیت مقام معظم رهبری

شایان ذکر است که  آثار الله اشکوری به عنوان کتب مرجع (رفرنس) در کنفرانس های علمی متعدد بین المللی در کشور های اسلامی مورد استفاده قرار می گیرند .

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code