| دوشنبه، 24 مرداد 1401
توسط اولیای‌ دم پای چوبه دار رخ داد
       کد خبر: 191864
نگاه ایران: دو مرد معتاد که در جریان جنایت های جداگانه مرتکب قتل دو نفر شده بودند، پای چوبه دار توانستند از اولیای دم مهلت بگیرند. دو محکوم به مرگ اگر در مهلت داده شده از سوی اولیای دم نتوانند رضایت آنها را کسب کنند، دوباره پای چوبه دار می روند. یکی از قاتلان تا کنون سه بار پای چوبه دار رفته است.
به گزارش جام جم، نخستین اعدامی به نام حمیدرضا، مرد میانسالی است که 12 سال پیش مردی را به قتل رساند. دو برادر مقتول با گذشت 12 سال از مرگ برادرشان با حضور در دادسرای جنایی تهران خواستار اجرای حکم شدند.
ماجرای جنایتی که حمیدرضا مرتکب شده بود،ساعت یک بامداد دوازدهم فروردین سال 85 همزمان با کشف جسد مردناشناسی حوالی خیرآباد ورامین در یک کارخانه متروکه فاش شد. ماموران پلیس با حضور در آنجا با جسد مردی پتو پیچ شده مجهول الهویه روبه رو شدند.
جست وجو ها ادامه داشت تا این که مردی با حضور در پلیس آگاهی اعلام کرد برادرش 37 روز است گم شده است. او می گفت چون برادرش معتاد بوده و چندبار به زندان افتاده گمان کرده دوباره به خاطر اعتیادش بازداشت شده است، مراکز پلیس و زندان ها را جست وجو کرده و او را پیدا نکرده است. اکنون که عکس اجساد مجهول الهویه را دیده، جسد برادرش را که در کارخانه متروکه کشف شده، شناسایی کرده است. در تحقیقات بعدی مردی به اداره پلیس آمد و خبر داد که مرد معتادی به نام حمیدرضا برایش تعریف کرده جوانی را در کارخانه متروکه کشته است.
حمیدرضا آبان سال 85 دستگیر شد و با اعتراف به جنایت گفت: معتادم و چندبار به خاطر سرقت دستگیر شدم. مقتول دوستم بود. آن شب از او خواستم موادمصرف کند که قبول نکرد و می گفت می خواهد ترک کند. با شنیدن این حرف ها عصبانی شده و با برداشتن تکه آجری ضربه به سرش زدم که فوت کرد. متهم به قتل در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران حکم قصاص گرفت که این حکم در دیوان عالی کشور تائید شد.
متهم 2 بار مرگ را به چشم دیده بود
زندانی دیگر که قرار بود پای چوبه دار برود، سعید نام داشت که دی سال 91 در محله مجیدیه تهران، برسر بوق زدن های مقتول با وی درگیرشد و او را به قتل رساند.
ماجرای این درگیری خونین در یکی از روزهای پایانی دی سال 91 رخ داد. ماموران با حضور در محل قتل مشاهده کردند درگیری میان دو پسر جوان بوده که یکی ازآنها براثر ضربه چاقویی که به سرش اصابت کرده زخمی شده است. تحقیقات محلی نشان می داد یکی از اهالی به نام سعید بر سر بوق هایی که راننده می زده با وی درگیرشده و با چاقو زخمی اش کرده و بعد متواری شده است.
پلیس در جست وجوی مرد فراری بود تا این که چهار روز بعد از این ماجرا معلوم شد جوان زخمی مرگ مغزی شده و والدینش شش عضو بدن او را به بیماران هدیه کرده اند. با مرگ او روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدیدی شد تا این که مدتی بعد سعید به اتهام قتل بازداشت و بیست و ششم فروردین سال 93 پای میز محاکمه نشست.
متهم در دفاع از خود گفت: من ده سال است که معتادم و چند سالی است که شیشه مصرف می کنم و دچار توهم می شوم. آن شب در خانه بودم که متوجه صدای بوق های ممتد یک خودروی سواری در خیابان شدم. از پنجره نگاه کردم متوجه شدم دوست قدیمی ام و چند نفردیگر در خودرو نشسته اند و بوق می زنند. حال خوبی نداشتم. عصبانی شدم و با برداشتن چاقو به خیابان آمدم. مقتول، دوستش و دو دختر جوان سرنشینان خودرو بودند. از دوستم خواستم بوق نزند که دعوایمان شد. او قفل فرمان برداشت و پیاده شد. دعوایمان بالا گرفت و من در اوج عصبانیت با چاقو به سر او ضربه زدم که زخمی شد. از ترس متواری شدم و فکر نمی کردم بمیرد و گرفتار شوم. با اشتباهم خانواده ای داغدار شد. متهم در دادگاه حکم قصاص گرفت و رای صادره در شعبه 29 دیوان عالی کشور تائید شد.
قاتل اردیبهشت 94 و آبان 96 دو بار پای چوبه دار رفت اما از اولیای دم مهلت گرفت او چند روز پیش برای سومین بار پای چوبه دار رفت که این بارهم مهلت شش ماهه گرفت.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code