| شنبه، 03 مهر 1400
نگاه ایران: آیا نمی دانید که چه زمانی اسفنج آشپزخانه خود را تعویض کرده اید؟ با توجه به نتایج تحقیق جدیدی که در خصوص زمان دور انداختن اسفنج قدیمی صورت گرفته است می توانید زمان عوض کردن اسفنج آشپزخانه خود را بدانید.
 دانشمندان آلمانی در این پژوهش که یافته های آن در ژورنال Scientific Reports منتشر شده است، ۲۸ نمونه به دست آمده از ۱۴ اسفنج استفاده شده متفاوت آشپزخانه را بررسی کردند و ۳۶۲ نوع باکتری متفاوت در آن ها یافتند.
این دانشمندان می گوید بر اساس این یافته ها اسفنج های آشپزخانه دارای تنوع میکروبی بیشتری از حدی است که تصور می شد و انواع باکتری های آن از توالت هم بیشتر است.
یافته های این پژوهشگران نشان داد که پنج گونه از شایع ترین ۱۰ گونه باکتری یافته شده در این اسفنج ها بالقوه می توانند برای انسان ها بیماری زا باشند.
آشپزخانه محیط مطلوبی برای رشد باکتری ها هستند، چراکه مواد غذایی در آن تهیه می شود و افرادی زیادی به آن رفت وآمد می کنند. خود اسفنج های آشپزخانه هم به علت گرم و مرطوب بودن و به جای ماندن ذرات غذایی روی آن ها محیط مناسبی برای رشد باکتری ها هستند.
یکی از راه حل های مطرح برای رفع اسفنج ها با جوشاندنشان در آب یا داغ کردنشان در اجاق مایکروویو بوده است اما این بررسی نشان داد که این روش ها تأثیربخشی کاملی ندارند و فقط باکتری های اسفنج ها را تا ۶۰ درصد کاهش می دهند و تازه این نتایج در شرایط آزمایشگاهی به دست آمده است.
آزمایش این پژوهشگران بر روی اسفنج های آشپزخانه تازه خریده شده نشان داد که آن ها حاوی هیچ باکتری نیستند. بنابراین توصیه این دانشمندان این است که اسفنج های آشپزخانه هر هفته عوض شوند.
از طرف دیگر برخی از کارشناسان می گویند این یافته ها نباید باعث وحشت زدگی شود.
آنان می گویند باکتری ها در همه جا حاضر هستند، بنابراین تعجبی ندارد که در آشپزخانه ها هم یافت شوند. این بررسی نشان داد که یکی از شایع ترین باکتری ها روی اسفنج ها باکتری های خانواده موراکسلا هستند. این باکتری ها در همه جا ازجمله روی پوست انسان وجود دارند، و ممکن است از دست افراد به اسفنج ها راه یافته باشد.
باکتری موراکسلا همچنین با بوی نامطبوعی ارتباط داده شده است که هنگامی در رختشوی خانه در ماشین های لباسشویی که درهایشان برای خشک شدن باز گذاشته شده است، ایجاد می شود، بنابراین به نظر می رسد این باکتری در محیط های خانگی شایع باشد.
اما به هرحال باید دانست که وضعیت بد بهداشت آشپزخانه، به خصوص در موارد آماده کردن مواد غذایی نپخته مانند سالاد یا گوشت خام می تواند باعث انتقال عفونت ها شود. بنابراین همیشه باید دست ها را پیش از لمس مواد غذایی و بلا فاصله پس از کارکردن با گوشت خام شست تا از انتقال عفونت متقابل جلوگیری شود. پس از تهیه غذا باید همه ظرف ها، تخته های برش گوشت و سبزی ها و سایر سطوح را ضدعفونی کرد.
اسفنج هایی را هم که برای پاک کردن این وسایل و سطوح به کار می برید بهتر است به طور منظم عوض کنید تا اینکه سعی کنید با جوشاندن یا گذاشتن در اجاق مایکروویو آن ها را ضدعفونی کنید.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code