| شنبه، 27 شهریور 1400
تکرار قهرمانی دختران فوتسالیست دقیقا یعنی چه؟
       کد خبر: 183061
 فاطمه صابری

وقتی «یاماموتو» دروازه بان تیم ملی فوتسال زنان ژاپن روز شنبه 22 اردیبهشت 1397 برای سومین بار توپ سارا شیربیگی را از دروازه اش خارج می کرد در مقابلش فقط یک فوتسالیست دختر تکنیکی با لباس ورزشی کاملاً متفاوت با ژاپنی ها می دید.

شاید هم نمی دانست که شیربیگی «خانم گلِ» سه دوره لیگ برتر فوتسال ایران است. او قطعاً تصوری از چالش های دختران ورزشکاری مانند سارا در ایران هم نداشت. چون او یک ورزشکار زن ژاپنی با برنامه ریزی دقیق مدیران کشورش و بدون هیچ گونه محدودیت و مشکلات حاشیه ای است.

شرایط سارا شیربیگی و فاطمه اعتدادی که مشترکا با «آنا آشیمیرو» هم تیمی «یاماموتو»، خانم گل آسیا شدند قطعا قابل مقایسه با مهاجم ژاپنی نیست.

مشکلات عرفی، کمبود امکانات، برخوردهای سلیقه ای، بی ثباتی در تصمیمات و سرمایه گذاری ها ازجمله تفاوت های فعالیت ورزشی بازیکنانی مانند شیربیگی با همتاهای ژاپنی شان است.

مصداق می خواهید؟ شیربیگی درحالی که با 51 گل زده خانم گل لیگ برتر دوره قبل شده بود اما تیمش «می رشت سپیدرود» تنها چند روز قبل از مسابقات سیزدهمین دوره دیگر جایی در لیگ برتر نداشت. نه به خاطر نتایج ضعیف؛ چون این تیم در رده چهارم لیگ برتر قرار داشت، فقط به خاطر این که در تمام ایران فرد یا گروهی به عنوان حامی مالی این تیم برای ادامه فعالیت پیدا نشد.

درنتیجه این تیم کاملاً غیر فوتبالی از لیگ برتر به دسته اول سقوط کرد. در حالی که در همان سال اگر با متر و معیار اقتصادی بررسی می شد تراز مالی اکثر تیم های لیگ برتر و دسته اول فوتسال و فوتبال مردان ایران منفی و حتی ورشکسته بود. اما همچنان حامیان دولتی و خصوصی داشتند و دارند حتی تیم های بدون تماشاگر و فاقد ریشه.

اما شیربیگی هم مانند فرزانه توسلی که با احمدرضا عابدزاده دروازه بان نامدار ایران مقایسه می شود و فرشته کریمی، فاطمه اعتدادی، فهمیه زارعی، آرزو صدقیان زاده و... بی توجه به تمام نداشته ها و کمبودها دویدند و باانگیزه ای غیرقابل وصف بازی کردند تا برای دومین بار پرچم دار فوتسال دختران آسیا شوند. آن هم مقابل ژاپن، کشوری که در ایران به عنوان یک الگو و آرمان شهر مطرح است.

دخترانی که در شرایط بسیار دشوار با حفظ انگیزه به صورت حرفه ای ورزش را دنبال می کنند و در میان تمام بی مهری ها پرچم ایران را در عرصه بین المللی به اهتزاز در می آورند و باعث می شوند در میان ناامیدی عمومی، درگیری های تمام نشدنی سیاسی داخلی و بین المللی با محوریت ایران، در جهان با لحنی مثبت از کشورمان صحبت به میان آید.

ورزشکار حرفه ای بودن در ایران با توجه به شرایط حاکم بر کشور البته برای مردان هم دشوار است اما از این دشوارتر زن بودن و ورزشکار حرفه ای ماندن است. به جز دغدغۀ پوشش و لباس ورزشی که بسیار مهم است و تا سال ها برای زنان ایران بازدارنده بود امکانات اندک و وضعیت بسیار نامناسب ورزشی شرایط را چند برابر ورزشکاران مرد برایشان سخت می کند.

اما زنان ورزشکار در ایران (در اینجا بیشتر فوتبال و فوتسال مدنظر است) در شرایطی کاملاً نابرابر نه فقط در مقابل تیم هایی مانند ژاپن که حتی مردان ایران انگیزه هایشان را حفظ کرده اند.هرچند در مسابقات لیگ، سالن ها و زمین های بازی در بدترین ساعات روز در اختیارشان قرار می گیرد که در اغلب موارد نمی توان نتیجه ای بهتر از این گرفت؛ به هرحال این مسابقات هم برای خالی نبودن عریضه باید برگزار شود.

بسیاری از فوتبالیست ها و فوتسالیست های دختر ایرانی در خاطر دارند که بازی های رسمی زیادی در لیگ ساعت 8 صبح برگزارشده است. بله 8 صبح وقتی هنوز ساعت بیولوژیکی بدن خواب است. اما چون در آن ساعت هیچ ورزشکار مردی به سالن و زمین بازی نیاز ندارد بازی ها در آن زمان برگزار می شد. شاید هم برای کاهش حساسیت های عرفی این تصمیم عجیب گرفته می شد.

بسیاری از مسابقات فوتسال دختران لیگ برتر هم باید تا قبل از 12 ظهر تمام شود چون سالن های چندمنظوره و کم تعداد شهرها در ساعات طلایی عصر و شب باید در اختیار ورزشکاران مرد باشد.

سالن و زمین های کم تعداد البته تنها مشکل فوتسالیست های زن ایران نیست. زنانی که 13 دوره است صاحب لیگ برتر شده اند اما همچنان پوشش رسانه ای مسابقاتشان در حد اولین دوره باقی مانده است.

رسانه برای ورزش و ورزشکار یعنی انگیزه اما صداوسیما به ورزش زنان که می رسد عموماً به خبر چندخطی و عکس هایی محو در بخش های کوتاه خبری بسنده می کند اما ساعت ها مسابقات پیاده روی مردان جهان را به روی آنتن می فرستد. البته به تصویر کشیدن یکی دو گل زنان فوتسالیست یا فوتبالیست در طول یک فصل در برنامه پرمخاطب 90 قطعاً استثنا است و نه قاعده .

شاید بتوان همین جا به جواب سرمایه گذاران بخش خصوصی که در ایران اغلب مردان هستند برای عدم تمایل به مشارکت در توسعه ورزش بانوان رسید؛ وقتی خبری از پوشش رسانه ای نیست و ما هم هرگز اجازه حضور در سالن مسابقات را پیدا نمی کنیم آیا منطقی است که بر روی ورزش زنان سرمایه گذاری حرفه ای انجام دهیم؟

آن ها احتمالاً عکاسان ورزشی زن را هم شاهد مثال خود می آورند که همواره با مشکلات مختلف باید مسابقات دختران ورزشکار را پوشش بدهند.

چون بارها دوربین هایشان به دلیل شک مسئولان حراست سالن ها بازبینی می شود تا مبادا عکسی که ازنظر آن ها می تواند «دردسرساز» باشد در دوربین هایشان ثبت نشده باشد.

از تمام این موارد عجیب تر نوع نگاه حراستی به تماشاگران کم تعداد این بازی هاست. این نگاه وقتی آزاردهنده می شود که به رغم این که هم دختران ورزشکار و هم تماشاگران با «حجاب» در سالن حاضر هستند اما باز به طور مداوم مسئولان حراست به تماشاگران تذکر منکراتی می دهند که بر روی سکوها عکس نگیرند!

نه فقط از بازیکنان در حال رقابت که حتی برای سلفی روی سکوها هم به تماشاگران تذکر می دهند. البته در هنگام مسابقات بین المللی که تیم مقابل دختران ایران فاقد حجاب است موبایل های تماشاگران قبل از ورود به سالن از آنان گرفته می شود تا صورت مسئله از ابتدا پاک شود!

تصور کنید چند تماشاگر و رسانه حاضر می شوند برای بار دوم و سوم هم بر روی صندلی هابی سالنی بنشینند که دختران با وضعیت برشمرده در آن ها مسابقه برگزار می کنند؟

شاید دختران فوتسالیست ژاپن نمی توانند تصور کنند دخترانی که مقابلشان بازی کردند اجازه ورود به سالن ها و استادیوم های ورزشی مردانه را ندارند، خبرهای کمی از آن ها در ایران رسانه ای می شود و بخش اندکی از بودجه ورزش کشور به آن ها اختصاص دارد.

نه «فوجیتا» که ضرباتش را فرزانه توسلی با کم ترین استرس بارها مهار کرد و نه «آشیمیرو» که یک بار موفق شد دروازه توسلی را باز کند نمی دانند قهرمان شدن دخترانی که همواره در رده دوم اولویت کشورداری هستند و در بسیاری موارد در برنامه ریزی صرفاً اسمی از آنان برای خالی نبودن عریضه در میان است یعنی چه.

آنان نمی دانند که قهرمانی دختران فوتسالیست ایران در آسیا یعنی جوانه های امید در دل چهارده میلیون دختر جوان این سرزمین. امید به این که با همین محدودیت ها و شرایط عجیب و برخوردهای سلیقه ای هم می توان جنگید و مقابل بهترین ها قهرمان شد. آن ها می جنگند وامیدوار می مانند که در آینده ای نه چندان دور، عدالت، آگاهی و مدیریت علمی جایگزین تبعیض می شود.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code