| یکشنبه، 01 خرداد 1401

نگاه ایران: حجت الاسلام سیدهادی علوی طلبه جوان بندرگزی در ابتکاری جالب در پشت بام منزل خود کارگاه پرورش شترمرغ راه اندازی کرده است.سیدهادی علوی طلبه جوان در شهرستان بندر گز که در زمینه دینی و اقتصادی فعالیت دارد، معتقد است از هر فضایی می توان برای اشتغال زایی استفاده کرد.

با توجه به اینکه مدت زیادی نمی گذرد که به این کار رو آورده با خرید یک دستگاه جوجه کشی و چندین تخم شترمرغ، کارگاه کوچکی در پشت بام منزلش ایجاد کرد که در حال حاضر بیش 20 جوجه شتر مرغ دارد.

سیدهادی علوی از علت رو آوردنش به این عرصه گفت: با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی، پرورش شترمرغ را پس از تحقیق و بررسی به علت اینکه بازده ای بالایی نسبت به گاو، گوسفند و دیگر پرندگان و حیوانات و همچنین سازگاری سریع نسبت به محیط دارد، انتخاب کردم.

این طلبه جوان افزود: بنده این پروژه را  بدون حمایت از هیچ ارگانی و با هزینه ای حدود 30 میلیون تومان شروع کرده ام، این هزینه را برای خرید دستگاه جوجه کشی، تخم شترمرغ، وسایل و زمینی برای گسترش کارخود صرف کرده ام و به امید خدا تا عید نوروز به بهره برداری می رسیم.

علوی اظهار داشت: قیمت یک روزه این پرنده حدود 180 هزار تومان، یک ماهه آن حدود 250-300 هزار تومان و هزینه تغذیه این حیوان برای پرواری حدود 400 هزار تومان است که پس از یک سال آماده فروش می شود و قیمت آن بستگی به وزن آن یک میلیون و 600 هزار تومان به بالا می رسد، اگر هم مشتقات آن از جمله گوشت، روغن، پوست، چشم و ... به فروش برسانید، سود بیشتری به دست می آورید.

وی از خصوصیات این حیوان گفت: شترمرغ حیوانی سازگار با محیط است، گوشت شترمرغ تنها گوشت بدون کلسترول است، همچنین دارای میزان پایین چربی، ترکیب مناسب آمینو اسیدها و درصد بالای آمینواسیدهای اشباع و غیراشباع است و مصرف آن برای افرادی که مبتلا به ناراحتی های قلبی، فشارخون بالا و در حال رژیم غذایی هستند پیشنهاد می شود.

علوی با اشاره به عدم حمایت برخی مسئولان از فعالیت های اقتصادی جوانان گفت: برای گسترش کارم زمین، هم تهیه کرده ام ولی برای دریافت مجوز پرورش شترمرغ و تهیه کنتور برق به مشکل برخورده ام، بنده مجوز فعالیت دارم، ولی مسئولان جهاد کشاورزی به بهانه توجیه اقتصادی نداشتن پرورش شترمرغ در استان گلستان مجوز پرورش شترمرغ در این شهرستان را نمی دهند. همچنین برای برق کشی به زمین مورد نظر اداره برق حدود 10 میلیون تومان تقاضا کرده است که مانعی بزرگ برای من محسوب می شود که سرمایه زیادی ندارم.

وی ادامه داد: در حال حاضر با سه نفر از اعضای خانواده ام برای به ثمر نشستن این طرح مشغول هستیم و با گسترش کار مطمئناً افراد بیشتری به طور مستقیم و غیر مستقیم در این کار دخیل خواهند شد، دولت باید از افراد و مخصوصاً جوانانی که واقعاً قصد ایجاد شغل و رشد اقتصادی کشور را دارند، حمایت ویژه داشته باشد، چه با کاهش هزینه و چه با ایجاد انگیزه.

در ادامه تصاویری از این طلبه جوان همراه با شترمرغ های پرورش یافته اش می آید که توسط سایت کناره منتشر شده است:

 

 

 

 

 

 

 

   
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code