| چهارشنبه، 08 بهمن 1399

نگاه ایران: محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره برنامه های این معاونت، گفت: این هفته لایحه احیای سازمان ملی جوانان در کمیسیون اجتماعی مجلس بررسی می شود. اگر این لایحه از طرف مجلس تصویب شود، وضعیت جوانان به حالت قبل و زمانی که سازمان ملی جوانان فعالیت می کرد، بازمی گردد و عملکرد این حوزه بسیار بالا می رود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر همه اعتبارات امور جوانان در وزارت ورزش دیده شده است، افزود: حوزه جوانان عملا جایگاه واقعی اش را ندارد و در زمینه ساماندهی امور جوانان هم چون به شکل یک معاونت در وزارت ورزش است، عملا آن قدرت و توانایی را نداریم که بتوانیم با سایر وزارتخانه ها و نهادها وارد مذاکره شویم یا آنها را بازخواست کنیم. امیدوارم مجلس شورای اسلامی این کمک را به جوانان کند.اگر این لایحه تصویب شود، نحوه عملکرد قطعا بسیار متفاوت می شود.

تندگویان ادامه داد: موضوع تفکیک ساختار وزارت ورزش و جوانان همچنان در مجلس وجود دارد که بعد از تصویب، تکلیف جایگاه قانونی و حقوقی امور جوانان مشخص می شود و بخشی از مشکلات آن به خصوص در حوزه بودجه و اعتبارات حل خواهد شد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه کمیته هایی برای بررسی موضوع جوانان در معاونت امور جوانان تشکیل شده است، گفت: ظرف دو ماه آینده یک برنامه 5 ساله مدون و مشخص در حوزه جوانان ارائه می شود که هر کسی در این پست بود، برنامه مشخصی برای کار داشته باشد.

تندگویان با اشاره به تحولات مدیریتی در معاونت امور جوانان، افزود: جوان گرایی از داخل خود معاونت امور جوانان آغاز شده است. در دولت دوازدهم جوان ترین مدیرکل در این معاونت منصوب شده است و این موضوع ادامه خواهد شد.

مشکلات جوانان باید به مسئله اصلی تبدیل شود

وی با تاکید بر اینکه با تصویب لایحه احیای سازمان ملی جوانان، مسائل جوانان از حاشیه به مسئله اصلی تبدیل می شود، ادامه داد: مشکل اصلی این است که ما در گذشته سازمان ملی جوانان را داشتیم که عملکرد غلط در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد موضوع جوانان را به حاشیه کشاند و باعث شد سازمان را تعطیل کنند. اگر امروز با سیاست گذاری درست پیش رویم و عملکرد در حوزه جوانان درست باشد، جایگاه واقعی آن مانند گذشته احیا می شود و خواهیم توانست یک هماهنگی درست را بین دولت و نهادها ایجاد کنیم.

تندگویان افزود: به هر حال شورای عالی جوانان که با حضور رئیس جمهوری یا نماینده رسمی وی برگزار می شود و ستاد ملی ساماندهی جوانان در ذیل معاونت امور جوانان از نهادهایی است که برای امور جوانان فعالیت می کند و مصوباتش برای وزارتخانه های دیگر است، اما متاسفانه در جایگاهی نیستیم که بتوانیم این موارد را پیگیری کنیم.

وی تصریح کرد: اگر موارد ذکر شده را پیگیری هم کنیم، پاسخ مناسبی نخواهیم گرفت، زیرا اعتبارات و پاسخگویی وزارتخانه ها مربوط به ما نمی شود، بنابراین امیدواریم سازمان ملی جوانان دوباره تشکیل شود چون اگر این اتفاق رخ ندهد، مسئله جوانان در کشور به جایی نمی رسد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره آسیب هایی که جوانان در معرض آنها هستند، گفت: طبق بررسی های انجام شده در استان هایی که ما به سمت تشکیل تشکل های مردم نهاد در حوزه جوانان رفتیم و هرچقدر میزان ان جی او ها بیشتر شده میزان آسیب های اجتماعی جوانان کاهش پیدا کرده است و موضوع آسیب های اجتماعی با تشکیل سمن ها ارتباط مستقیم دارد. اگر سمن ها جایگاه واقعی شان را در حوزه های مختلف مانند کارآفرینی، فرهنگی و اجتماعی داشته باشند خود به خود از آسیب های اجتماعی کاسته می شود. استان هایی که سمن های کمتری دارند، تقریبا بالاترین مشکلات آسیب های اجتماعی در آنها رخ می دهد.

او افزود: زمانی که دولت یازدهم تشکیل شد، در مجموع 50 سمن تحت عنوان امور جوانان در کل کشور وجود داشت که امروز به 2 هزار سمن رسیده است و پیش بینی می شود تا پایان دولت به 5 هزار سمن برسد. این موضوع بسیار به حل مسائل جوانان کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه معاونت امور جوانان به تشکیل سمن ها کمک می کند، اما دخالتی در برنامه ریزی، عملکرد و تشکیل آنها ندارد، گفت: تا آنجایی که می شود سمن ها باید مردمی باشند و معاونت امور جوانان فقط باید حامی باشد و ما به ثبت و کارهای حقوقی آنها فقط کمک می کنیم. همچنین با توجه به مذاکراتی که با بانک کارآفرینی داشتیم در موضوعات مالی و اعتبارات نیز به آنها کمک می کنیم. حوزه سمن ها کاملا مردمی است و دولت هم قصد هیچ گونه دخالتی ندارد، فقط نظارت می کند تا سمنی خارج از اهداف نظام حرکت نکند.

برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان در دستور کار است

تندگویان با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان در دستور کار است، گفت: سامانه ای در حال طراحی است که برای اوقات فراغت جوانان برنامه ریزی کند. مقرر شده همه موسسات معتبری که در همه استان ها و شهرستان ها هستند، در زمینه های مختلف شناسایی و به جوانان معرفی خواهند شد تا بتوانند اوقات فراغت شان را در آنجا بگذرانند. همچنین از ازدواج جوانان نیز حمایت می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 200 دفتر مشاوره ازدواج در کل کشور داریم که سامانه های مشخص دارند و افراد در همه شهرستان ها می توانند به آنها مراجعه کنند. مراکز مشاوره معاونت امور جوانان رسمی است و جوانان را در آنها قبل، حین و بعد از ازدواج مشاوره می شوند. به همه جوانان هم توصیه می کنیم از این مراکز استفاده کنند، زیرا با مشاوره می توان از آسیب های جدی ازدواج جلوگیری کرد.

او افزود: تا پایان دولت مراکز مشاوره ازدواج دو برابر خواهد شد. همچنین همایش های رایگان در رابطه با این موضوع در حال برگزاری است که آموزش های رایگان هم به جوانان می دهند.

درباره سربازی جوانان با نیروهای مسلح مذاکره خواهیم کرد

تندگویان با اشاره به مذاکره با سازمان ها و نهادهای دیگر برای امور جوانان، گفت: جلسه ای با دکتر ستاری برای مسئله نخبگان وجوانان خواهیم داشت، همچنین درباره موضوع سربازی جوانان با نیروهای مسلح مذاکره خواهیم کرد، طرح هایی مانند سرباز صنعت درحال پیگیری است که سربازان در صنایع مختلف نیز مشغول شوند که هم کار یاد بگیرند و حتی ممکن است همین موضوع باعث اشتغال شان بعد از دوره سربازی نیز شود. از دستگاه ها و وازرتخانه ها نیز می خواهیم در این اجرای این موارد کمک کنند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش درباره آمار ورود جوانان به زندان و بزهکاری گفت: مسئله اصلی این است که جوانان ما باید هویت خود را پیدا کنند و تا وقتی به آن هویت نرسند ما هم چنان این مشکلات را خواهیم داشت. جوانان ما باید متوجه شوند که مسئولان به طور واقعی برایشان جایگاه قائل هستند نه در شعار. تا وقتی به این موضوع نرسند ما با این مشکلات روبه رو هستیم. ما باید به جوانان هویت بخشی و به آنها اعتماد کنیم. اوایل انقلاب همه پست های مدیریتی کشور را جوانان گرفته بودند و امروز نیز به همین موضوع نیاز داریم.

او تاکید کرد: سن و سال همه مدیران بالا رفته و امروز به جوانان نیاز داریم و باید به آنها این جایگاه را بدهیم که تا بتوانند به درجه مدیریت برسند. اگر مسئولان تا این اندازه که شعار جوان گرایی دادند به آن نیز عمل کنند و در کنار امور جوانان باشند و اجازه دهند ما هویت را به جوان ایرانی بازگردانیم اکثر مشکلات جوانان وجامعه حل می شود. اگر جوانان بدانند مشکلات شان در کار، زندگی و سایر مسائل شان مورد تایید و تامین است یقینا به سمت معضلات و بزهکاری نمی روند و امیدشان به زندگی بیشتر می شود.

تندگویان افزود: کار معاونت امور جوانان بسیار سخت است و امیدواریم جایگاه امور جوانان مانند گذشته شود تا بتوانیم طرح های پیش رو را عملی کنیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code