| دوشنبه، 08 آذر 1400
با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛
       کد خبر: 123042
نگاه ایرانبا حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری سومین کاشی ماندگار ایران زمین بر سر در منزل ناصر مسعودی خواننده فولکلورگیلان نصب شد. (گزارش تصویری)

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ صبح امروز با حضور زهرا احمدی پور و مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در منزل ناصر مسعودی خواننده بزرگ فولکلور گیلان،سومین کاشی ماندگار کشور بر سر در منزل این فرهیخته استان نصب گردید.

احمدی پور در این دیدار صمیمی هدف از نصب کاشی ماندگار بر سر در منزل مفاخر و اهالی فرهنگ و هنر را قدردانی از شخصیت های برجسته علمی،فرهنگی و هنری خواند و گفت:این عمل در واقع نوعی قدرشناسی و سپاسگزاری از چهره های فرهیخته و فرهنگی کشورمان است که هویت بخشی به محلات و خیابان ها را به دنبال دارد.

وی اذعان داشت: در روند نصب کاشی های ماندگار نه شخص و نه خانه ثبت ملی می شود،بلکه نصب کاشی ها تنها حرکت نمادین برای قدردانی از چهره های فرهنگی و معرفی هویت فرهنگی شهر و کشورماناست.

این مسئول با بیان اینکه شخصیت هایی که در این طرح قرار می گیرند شامل چهره های شاخص و تاثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری،فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به عنوان چهره ای ماندگار شناخته شوند.

رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری نیز در ادامه بر لزوم ارج نهادن به مقام شامخ هنرمندان،فرهیختگان و مفاخر کشور تاکید کرد و افزود:امروزه و در مواجهه با فرهنگ جهانی سازی،اهمیت هویت های قومی و ملی در عرصه های خرد و کلان فرهنگی حائز اهمیت بیشتری می شود.

وی با بیان اینکه  مفاخر یک ملت رابطه ای مستقیم با هویت و خودباوری فرهنگی آن ملت در فرایند جهانی سازی دارند،تصریح کرد:مفاخر افراد یا پدیده هایی هستند که می توان به آنها افتخار کرد و به عبارتی مایه فخر و مباهات ایران زمین محسوب می شوند.

این مسئول با تأکید بر این که داشته های فرهنگی و مفاخر علمی از عوامل مثمرثمر در ایجاد همگرایی و انسجام ملی میان مردم یک منطقه محسوب می شوند،گفت:بزرگان،عالمان و فرهیختگان حوزه فرهنگی و تمدنی ایران،فخر فرهنگی و سرمایه عظیمی برای بشریت به شمار می آیند.

ناصر مسعودی را بیشتر با ترانه های گیلگی مشهوری مانند میرزا کوچک خان (چقدر جنگلا خوسی)،بنفشه گل و کوراشیم و مانند آن می شناسند.مسعودی را قدیمی ترین خواننده اشعار گیلکی می دانند که در قید حیات است و بیش از 50 سال است که فعالیت هنری دارد.

این آهنگساز و خواننده بیش از 500 ترانه آهنگسازی کرده و خوانده است که نیمی از آنها ترانه های محلی گیلکی است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code