| جمعه، 07 بهمن 1401
نگاه ایران : سخنگوی سازمان ثبت احوال از تعویض و صدور یک روزه شناسنامه تا 29 اردیبهشت ماه که روز برگزاری انتخابات است، خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیف الله ابوترابی در یک برنامه تلویزیونی درباره سن مجاز برای رای دادن، گفت: مطابق قانون حداقل سن برای رای دادن، کسانی هستند که تا 29 اردیبهشت 96 به 18 سال تمام می رسند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال درباره نحوه صدور شناسنامه المثنی در ایام انتخابات، با بیان اینکه برای تعویض شناسنامه اجباری وجود ندارد، تاکید کرد: البته اگر کسی شناسنامه اش پاره شده باشد و یا در آن دست برده باشد، نمی تواند رای دهد و باید آن را تعویض کند. بر این اساس در صورتیکه افراد به ما مراجعه کنند، شناسنامه المثنی را در سریع ترین زمان ممکن و حتی در همان روز برایشان صادر می کنیم. کسانی که شناسنامه شان مفقود شده هم شامل صدور یک روزه شناسنامه می شوند و تشریفات این کار نظیر استعلامات و گواهی های مربوط به مفقودی شناسنامه آن ها هم در یک روز انجام می شود.

وی افزود: اداره ثبت احوال ستاد ویژه ای در مراکز ثبت حوال در نظر گرفته است و در سراسر کشور مراکز ثبت احوال آمادگی لازم برای صدور یک روزه شناسنامه را دارند.

ابوترابی ادامه داد: طبق هماهنگی هایی که با پست انجام دادیم، در تهران هم شناسنامه جدید را به درب منزل افراد ارسال می کنیم. در عین حال در این ایام مردم برای اینکه در صدور شناسنامه شان مشکلی پیش نیاید، برای درخواست شناسنامه المثنی مستقیما به سازمان ثبت احوال مراجعه کنند.

ابوترابی با بیان اینکه البته ساعت کاری مراکز ثبت احوال طبق روال سابق است و این مراکز روزهای پنجشنبه هم فعالند، درباره لزوم عکس دار بودن شناسنامه  رای دهندگان، گفت: عکس دار بودن شناسنامه رای دهندگان الزامی است. به همین منظور ستاد ویژه ای در ثبت احوال برای رفع مشکلات شناسنامه ها، در 1037 نقطه کشور تشکیل شده است.

وی ادامه داد: مدارک لازم برای دریافت شناسنامه جدید شامل کپی شناسنامه قبلی و یک قطع عکس به همراه پرکردن فرم ثبت احوال برای تعویض شناسنامه است. البته باید توجه کرد که در سیستم اخذ رای فرد زمانی که به حوزه اخد رای مراجعه می کند، شناسنامه و شماره ملی را ارائه می دهد، سریال شماره قبلی که مفقود شده از سیستم حذف می شود. بر اساس استعلام اگر فرد جای دیگر رای داده باشد سامانه اعلام می کند که شما جای دیگر رای داده اید، پس برای رای دادن آخرین شناسنامه ای که فرد در اختیار دارد مد نظر است.

ابوترابی با بیان اینکه سن عکس دار شدن برای شناسنامه 15 سال تمام است، گفت: اگر فرد دانش آموز باشد باید یک گواهی از مدرسه بیاورد و اگر کارمند باشد، باید فرد دیگری هویت او را تایید کند.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش نیز گفت: تاکنون 22 میلیون کارت هوشمند در اختیار مردم قرار گرفته است و سعی می کنیم تا سال 96 و 97 این اقدام را به سرانجام برسانیم و برای تمام ایرانیان بالای 15 سال کارت هوشمند داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code