| سه شنبه، 08 آذر 1401

نگاه ایران: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی چهارشنبه شب در  نشست صمیمی با جوانان و نخبگان آذربایجان شرقی با بیان اینکه بسیار خوشحالم در ایام ماه مبارک رجب و بعثت پیامبر اسلام(ص) میهمان مردم غیور آذربایجان و تبریز هستم، گفت: مردم غیوری که همواره حضور، اراده و ایثارشان برای کشور و ملت سرنوشت ساز بوده است.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور ادامه داد: مردمی که با ایثار و فداکاری خود استقلال ایران را آفریدند و مرزبانی را به ما یاد دادند مردم شجاع و بزرگی که انقلاب بزرگ مشروطه را به ثمر رساندند و توانستند با بهمن زیبایشان در سال ۵۶ بهمن ۵۷ را برای ایران و اسلام بیافریند.

روحانی افزود: مردم بزرگ آذربایجان و تبریز که لشکر عاشورای آنها در صحنه های دفاع مقدس به عنوان لشکر دلاور و ایثار می درخشید و حماسه های عظیمی برای سرزمین ما آفریدند و باز هم امید ما به آذربایجان و تبریز است.

رئیس جمهور با اشاره به بازدید خود از مناطق سیل زده آذربایجان، اظهار داشت: مردم مصیبت دیده از سیل، امروز کریمانه میزبان خادمان خود بودند و با شجاعت، قدرت و صبر هوشمندانه با ما سخن گفتند.

روحانی تأکید کرد: مردمی که عزیزان خود را از دست داده بودند و جوان برومندی را در روستای چنار ملاقات کردم که ۸ تن از اعضای خانواده خود را از دست داده و اکنون تنها بود و در عین حال چیزی از من نخواست و گفت غم بزرگی بر دل من و اقوامم نشسته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: این مردم، ایران را خواهند ساخت و با این روحیه سربلندی بیشتر ایران را رقم می زنند.

روحانی با اشاره به روزهای سرنوشت ساز انتخابات پیش رو، ادامه داد: مردم با حضور، ایثار و حماسه شان در خرداد ۹۲، کشور را در مسیر دیگری قرار دادند، با وحدت، امید و آینده نگریشان نه تنها ایران را امن کردند، بلکه برای منطقه نیز امنیت ساز شدند، بغداد و سرزمین های مقدس کربلا، نجف، کاظمین، سامرا و همچنین سرزمین رقیه(س) و زینب(س) و عزیزان دیار شام را حفظ کردند.

رئیس جمهور افزود: مردم ایران امید بسیاری از ملت های منطقه اند و این مردم بزرگ در برابر قدرت های جهان، توان، سیاست و منطق خود را به نمایش گذاشتند و یک بار دیگر پرچم جمهوری اسلامی ایران را بالای کشتی های نفتکش و حمل بار به اهتزاز درآوردند.

روحانی افزود: مردم بزرگ ایران، گفتند که ما ارداه کرده ایم و می توانیم از طریق سیستم مدرن بانک ها تجارت خود را با دنیا برقرار سازیم و دو مرتبه به جای صرافی های مختلف در کشورهای گوناگون که اموال صادرکنندگان، تجار و واردکنندگان را به غارت می بردند، راه و مسیر نقل و انتقال اموال و تجارت را بر مبنای سوددهی و مسیر رشد کشور برقرار ساختند.

وی با تأکید بر اینکه مردم عزیز ایران توانستند، پس از سال ها بار دیگر واردات کشور خود را از غیر پول نفت به ثمر بنشانند، اظهار داشت: نفت را می فروختیم و از پول نفت برای نان شب، گندم وارد می کردیم، امروز نه تنها پول نفت برای واردات گندم، مصرف نمی شود تا نان سفره خود را تهیه کنیم، بلکه موفق شدیم در سال ۹۵، برای اولین بار، ۳ میلیون تن گندم صادر کنیم.

روحانی تأکید کرد: اگر امروز چیزی برای کشور، نیاز داشته باشیم، از صادرات غیرنفتی تأمین می شود و ۶۲ سال در انتظار چنین روزی بودیم که فرا برسد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در سال ۹۴، تراز تجاری کشور برای اولین بار مثبت شد و صادرات غیرنفتی، نزدیک یک میلیارد دلار، بیش از واردات بود، گفت: در سال ۹۵، نیز تراز تجاری مثبت بود و صادرات ۳۰۰ میلیون دلار بیش از واردات بود.

روحانی تصریح کرد: تکرار تراز مثبت تجاری در کشور کم سابقه است .

وی ادامه داد: برای اولین بار در دولت یازدهم هر مقدار که تورم بود حقوق کارمندان، کارگران و مستمری بگیران بیش از تورم قرار داده شد. اگر تورم ۱۵ درصد بود حقوق ۲۰ درصد اضافه شد، اگر تورم ۱۲ درصد بود حقوق ۱۴ درصد و اگر تورم ۸ درصد بود، حقوق ۱۰ درصد افزایش یافت.

روحانی با تأکید بر اینکه در طول فعالیت دولت یازدهم هیچگاه تورم بر حقوق مردم پیشی نگرفت، اظهار داشت: قشری در معرض فشار است که حقوق ثابت داشته باشد. از سال ۹۳ تا ۹۶، سالانه دریافتی حقوقی بیش از تورم بود.

رئیس جمهور افزود: اینکه می گویند مردم در فشار هستند، درست است و مردم مشکلات دارند، اما مشکلات مردم در سال های تحریم و فشار وجود داشت، وقتی یک تولیدکننده در فشار و رکود است، در سال های متمادی نمایان می شود.

روحانی تأکید کرد: برای حل مشکلات کشور، دست به دست هم داده ایم و در حال حل آنها هستیم.

وی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید، قول دادیم که حصر ایران را بشکنیم و ایران در محاصره قدرت های بزرگ بود و اجازه صادرات بیش از یک میلیون بشکه نفت را نمی دادند و به طور متوسط در دوران تحریم ها، ۹۷۰ هزار بشکه نفت صادر شد که حتی از همان یک میلیون بشکه نفت که می گفتند نیز کمتر بود.

روحانی ادامه داد: قادر نبودیم، نفت صادراتی را به هر کشوری نیز بفروشیم و وقتی نیز نفت ما به فروش می رفت، کشورهای خارجی به ما می گفتند که چگونه و در طی چند ماه پول نفت پرداخت می شود و برخی از این کشورها اعلام می کردند، باید نیمی از این پول نفت از همان پول کشور حساب بشود و یا اینکه در طی ۳ ماه پول نفت را پرداخت کنند و طی همین مدت نیز کارشکنی می کردند.

رئیس جمهور با طرح این سوال که عزت ملت ایران در چه شرایطی حاصل می شود، گفت: ما بازار صادرات را نداشتیم و همه تلاش های دولت برای رفع تحریم ها برای داشتن بازار صادرات و فروش اجناس ما بود.

روحانی با بیان اینکه در طول ۳.۵ سال گذشته ۱۱ فاز پارس جنوبی افتتاح شده که به خاطر تحریم ها پمپ های این فازها در دیگر کشورها، قفل شده بود و برای خرید برخی از قطعات، دچار مشکل بودیم، گفت: امروز راه باز شده و حصر و محاصره شکسته تا مردم بتوانند به سمت تعالی و پیشرفت حرکت کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز بخاطر شرایطی که در عجب شیر و آذرشهر اتفاق افتاده بود به این استان سفر کردیم و برای همدلی و همراهی با مردم آمده بودیم و فرصت نشد، تا طرح های دولت برای توسعه این استان به مردم توضیح داده شود.

روحانی با اشاره به افتتاح سد کلقان، گفت: اگر این سد نبود، بیش از ۱۰ روستای دیگر دچار حادثه براثر سیل می شدند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر لایروبی رودخانه بخاطر نجات دریاچه ارومیه نبود، سیل خسارات زیادی را ایجاد می کرد.

روحانی با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان، امروز با آبیاری مدرن کار خود را آغاز کرد و بسیاری از پروژه های صنعتی نیز بهره برداری شد، گفت: این استان، آمادگی توسعه بیشتر را دارد و آذربایجان شرقی باید یکی از مراکز بزرگ کشاورزی، صنعتی و گردشگری کشور باشد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز همه زمینه ها برای توسعه و پیشرفت استان مهیاست، گفت: امروز همدلی خوبی میان مسئولان برای فداکاری، ایثار و مدیریت خوب وجود دارد و مردم غیور استان نیز آماده بکار و بانشاط هستند.

وی ادامه داد: برای من بهترین دلیل و نظرسنجی چهره های مردم اند و همواره در چهره های مردم تبریز، امید موج می زند و با وجود مشکلات در زندگی آنها وقتی خادمان خود را به عنوان میهمان می بینند با چهره گشاده از آنها استقبال می کنند. سفر به تبریز همواره موجب افزایش روحیه برای بنده و اعضای دولت شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه با توکل به خدا و امید همه گره ها را باز خواهیم کرد، گفت: آنهایی که مردم را ناامید می کنند و می خواهند به مردم بگویند که کارشان در سال ۹۲ درست نبوده و نتوانسته اند در برابر قدرت های جهانی پیروز شده و عظمت ملت ایران را بیش از گذشته متجلی کنند، هرگز به کشور، منافع ملی و مردم خدمت نمی کنند.

روحانی با بیان اینکه امروز تبریز آمادگی شکوفایی بیشتر و عظمت بالاتر را دارد، گفت: زمانی که ۴۸ بنگاه نیمه فعال در این استان، فعال می شود، حتماً این ظرفیت وجود دارد تا تعداد بیشتری واحد و بنگاه اقتصادی به عرصه فعالیت گام بگذارند.

وی با اشاره به اینکه دولت و صندوق توسعه ملی، آماده کمک به همه کارآفرینان و سرمایه گذاران است، گفت: دولت براساس گزارش ۲ روز پیش حدود ۴۰ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی واریز کرده که از این میزان بیش از ۲ میلیارد دلار بابت پرداخت بدهی های دولت گذشته است.

روحانی با بیان اینکه ذخیره صندوق برای آن است که زمانی سرمایه گذاری نیاز به تسهیلات دارد به آن ارایه شود، افزود: یکی از مشکلات پیش روی ما، موضوع بانک ها و مقابله با فساد و قاچاق کالا است و یکی از افتخارات دولت این است که میزان کالای قاچاق از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار کاهش یافته و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه تصمیم دولت بر  این است که اقدامات خود را نیمه کاره رها نکند، گفت: هر اقدامی که در دولت یازدهم صورت گرفته با حمایت، اعتماد و کمک مردم بوده و ما هرگز بدون رهنمودهای رهبری و کمک مردم، قادر به رفع حصر کشور، شکستن تحریم ها و به دست آوردن موفقیت در مذاکرات با قدرت های جهانی نبود.

روحانی با اشاره به فازهای جدید پارس جنوبی در عسلویه، گفت: افتتاح این پروژه ها بسیار غرورآمیز بود که در یک روز ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری را به بهره برداری رساندیم و توانستیم برای اولین بار برداشت از لایه نفتی را آغاز کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه البته در این سفر چند پروژه پتروشیمی مهم دیگر وجود داشت که بخاطر آنکه تنها چند هفته به بهره برداری کامل، زمان نیاز داشت، برای افتتاح آنها نرفتیم، چرا که معتقدیم باید طرح هایی که افتتاح می شود به طور کامل مورد بهره برداری باشد، گفت: اما در عین حال، ۴ پتروشیمی بزرگ را افتتاح کردیم.

روحانی خاطر نشان کرد: چرا نباید کشور، مردم و بخش های مختلف نسبت به آینده امیدوار باشند در حالی که در سال گذشته ۲۴ هزار واحد تولیدی تسهیلات دریافت کرده اند و می توانیم کارهای بزرگی در راستای توسعه کشور انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه براساس گزارش وزیر نیرو در دولت یازدهم، ۳۵ سد، افتتاح شده و ۱۱ درصد به تولید برق در ۳.۵ سال افزوده شده است، گفت: در دولت یازدهم ما عمدتاً به دنبال برداشتن موانع بودیم تا بتوانیم این لوکوموتیو را با همت ملت روی ریل بیندازیم و امروز این کار صورت گرفته است.

روحانی تصریح کرد: امروز حرکت خوبی در راستای توسعه حمل و نقل و بنادر بوجود آمده و در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای و ریلی نیز حرکت های خوبی شروع شده است.

رئیس جمهور افزود: چرا برخی نمی خواهند واقعیت ها را ببینند و تابش خورشید در روز روشن را نمی بینند.

روحانی با طرح این موضوع که روبروی هم نباید بایستیم و انتخابات برای سربلندی ایران است ،گفت: انتخابات برای نزاع و تهمت زدن به یکدیگر نیست، بلکه انتخابات باید در راستای سربلندی کشور باشد و همه وظیفه داریم تا مردم را برای حضور پرشور پای صندوق ها، تشویق کنیم، اگر همه پای صندوق بیایند، مطمئناً جایزه این حضور را از صندوق دریافت خواهند کرد.

رئیس جمهور اظهار کرد: به حول و قوه الهی همه دست به دست هم می دهیم، برای سربلندی ایران و برای سربلندی اسلام؛ «دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره اعتدال و دوباره امید.»

پیش از سخنان رئیس جمهور استاندار آذربایجان شرقی، گزارشی از عملکرد و اقدامات انجام شده در راستای توسعه بخش های مختلف در این استان ارایه کرد.

همچنین چند نفر از نخبگان و فرهیختگان در این مراسم به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود پیرامون مسایل مختلف پرداختند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code