| یکشنبه، 14 آذر 1400

نگاه ایران: استاندار صبح امروز در همایش دهیاران زن استان با بیان اینکه هر کدام از ما باید بدانیم برای تحقق گیلان بهتر و برتر چه وظیفه ای داریم گفت : فقط نباید به نقد و اعتراض نسبت به عملکرد دیگران و زیرسوال بردن آنان پرداخت بلکه باید امروز ببینیم وظایفه ی ما در بهتر و برتر شدن گیلان چیست و در این مسیر به فضای آرام و توسعه استان بیاندیشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در همایش دهیاران زن استان که در سالن غدیر استانداری با حضور فرمانداران، برخی از مدیران دستگاههای اجرایی، مشاوران امور بانوان فرمانداریها و130 نفر از بانوان دهیار استان برگزار شد با گرامیداشت یادو خاطره ی شهدای گرانقدر در روز شهدا و نیز تکریم مادران و همسران شهدا افزود: دهیاران با حداقل امکانات در اختیار خوشبختانه توانسته اند تأثیرگذاری خاصی در روستاها داشته باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت گسترش آموزش ها به دهیاران تأکید و تصریح کرد: بالا بردن توان علمی و کاری آنان می تواند اقدام خوبی در ارتقاء سطح تحولات عمرانی در روستاها باشد.

وی شکل گیری اولین تجمع بشری را در کنار رودخانه ها دانست و گفت: افتخار می کنیم که در گذر از روستاها چه روستایی باشیم چه نباشیم آن را به عنوان یک مرکز تولید، تلاش در کنار یک رنگی و خلوص می دانیم.

استاندار گیلان اثرات کارهای اقتصادی در روستاها را بسیار بالا عنوان کرد و افزود: در این مسیر نباید از اثر اقدامات فرهنگی در روستاها غافل شویم.

وی باهم بودن، تلاش، احسان و نیکوکاری را از شاخصه های روستاییان بیان و خاطرنشان کرد: روستاییان گیلانی بویژه زنان که در کشور زبانزد هستند با مشارکت همه جانبه در زراعت چای، برنج، فندق، بادام زمینی و مرکبات پیشتاز هستند .

دکتر نجفی با بیان اینکه علیرغم متمایز شدن بخش شهری در کشور 39 درصد جمعیت گیلان روستایی هستند گفت: از این میان 51 درصد جمعیت روستاییان استان را بانوان تشکیل می دهند.

وی به حضور فعال روستاییان در بخش های مختلف تولیدی، گردشگری و اقتصادی استان اشاره و خاطرنشان کرد: حضور زنان و مادران در دوران دفاع مقدس نیز با پشتوانی از همسران و فرزندان به منظور دفاع از مرزهای کشور مثال زدنی است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به حضور پررنگ بانوان در عرصه های مختلف کشور افزود: آموزش دهیاران بویژه زنان باتوجه به اثربخشی بالای آنان باید در اولویت کاری مسئولان قرار بگیرد.

وی گفت: دهیاران علاوه بر تلاش در جهت رشد زمینه های کاری باید از ظرفیت عظیم سازمان های مردم نهاد کمال بهره را ببرند.

وی به حضور پرثمر سازمان های مردم نهاد در بخش های محیط زیست، منابع طبیعی و گردشگری استان اشاره و اظهار داشت: بسیار خرسندم که در مقاطع مختلف بویژه زمان حضور مسافران میلیونی در استان گیلان حضور پرشور این عزیزان را مشاهده می کنم.

وی با بیان اینکه افتخار می کنیم که روستاییان معیشت و سفره ی جمعی از هموطنان خود را در استان و کشور رنگین می کنند گفت: 38 درصد از مرغوبترین محصول برنج کشور توسط روستاییان گیلان تولید می شود.

دکتر نجفی زندگی مسالمت آمیز روستاییان در کنار هم را الگویی برای شهرنشینان دانست و افزود: روستاییان با مهر و عطوفت در کنار هم زندگی می کنند و امروز برخی روستاها به عنوان روستاهای پایلوت فاقد بیکار معرفی می شوند.

وی به تلاش دستگاههای اجرایی همچون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی، صنعت ، معدن و تجارت با همکاری صندوق کارآفرینی امید در معرفی روستاهای فاقد بیکار در استان اشاره و خاطرنشان کرد: روستاهایی همچون اسطلخ جان و شیجان باید الگویی برای روستاهای دیگر باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم بررسی چرایی عدم تولید محصولات در برخی روستاها تأکید و تصریح کرد: در سال هایی روستاییان بخش عمده ای از نیازمندی های شهرنشینان را تولید می کردند اما اکنون برخی روستاها عاری از تولید شده اند که بحمدا... در گیلان چنین روستایی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه افرادی که وارد روستا می شوند باید انگیزه ی خرید محصولات را داشته باشند اظهار داشت: بهترین اشتغال را در بخش گردشگری و صنایع دستی می توانیم در روستاها شاهد باشیم.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه روستاها در بخش های کشاورزی، دامپروری، شیلات و بخش های دیگر می توانند پویا باشند گفت: این اندیشه با هدایت رهبر معظم انقلاب در سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل و تأکیدات رییس جمهور به دولت گام های خوبی برداشته است.

وی افزود: با توجه به اهمیت بخش روستاییان یک معاونت تحت هدایت معاون اول رییس جمهور به عنوان معاونت روستایی شکل گرفته است.

دکتر نجفی به دیدار برخی دهیاران با رییس جمهور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: نگاه دکتر روحانی به توانمندی های روستاییان و زنان نگاهی ویژه است.

وی بالا بردن درآمد و ارزش افزوده روستاییان را از اقدامات مهم دهیاران دانست و گفت: اقتصادی کردن روستاها، عدم مهاجرت از روستا به شهر جزء برنامه های  مهم مدیران بویژه بخشداران و دهیاران باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت بررسی علت مهاجرت روستاییان توسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها با نظارت اداره کل روستایی و امور بانوان استانداری تأکید و تصریح کرد:قطعاً با افزایش امکانات رفاهی، سرگرمی و تفریحی استغال پایدار در روستاها شکل می گیرد.

استاندار گیلان گفت: اعتقاد داریم بخش عظیمی از ظرفیت گردشگری را در روستاها می توانیم تقویت کنیم.

وی به بهره مندی از ظرفیت استان و تقویت این بخش در حوزه ی صنعت در سال اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: علیرغم محدودیت زمین در بخش کشاورزی با استفاده از فناوری های روز می توانیم رشد داشته باشیم اما بخش گردشگری گیلان قابلیت رشد بسیاری دارد.

دکتر نجفی بر ضرورت توجه ویژه ی دهیاران به موضوع مهم تفکیک زباله و مدیریت پسماند تأکید و تصریح کرد: تلاش خوبی تاکنون از سوی فرمانداران، شهرداران و دهیاران صورت گرفته اما به نظر می رسد هنوز ناکافی است.

وی با اشاره به اینکه گردشگر به محیط پاک و آرام تمایل نشان می دهد گفت: دراستانی که دارای زیبایی های متنوعی است اگر عاری از زباله و پسماند باشد قطعاً مسافران حضور گسترده ای خواهند داشت.

نماینده عالی دولت در گیلان وجود زباله را باعث زشت شدن چهره ی شهر دانست و افزود: فرهنگ ایرانی و گیلانی اقدام ناشایست پرت کردن زباله را نمی تواند درک کند.

وی اساس دین مبین اسلام را بر پایه ی نظافت عنوان کرد و اظهار داشت: اخلاق مداری یکی از سفارشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب است که گیلان شرایط الگوشدن در این خصوص را دارد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه تلاش ما برپایه ی تعریف گیلان برتر و گیلان بهتر شکل گرفته افزود: این مهم باید در عرصه ی عمل تجلی پیدا کند.

وی با بیان اینکه برای برتر و بهتر شدن باید همه ی افراد بدانند چه وظیفه ای دارند گفت: فقط نباید به نقد و اعتراض نسبت به عملکرد دیگران و زیرسوال بردن آنان پرداخت بلکه باید امروز ببینیم وظایفه ی ما در بهتر و برتر شدن گیلان چیست و در این مسیر به فضای آرام و توسعه استان بیاندیشیم.

دکتر نجفی به الگو بودن همیشگی زنان ایرانی و بویژه گیلانی در شرکت گسترده در انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: میزان حضور روستاییان در پای صندوق رأی نسبت به شهرنشینان همیشه بیشتر بوده است.

وی به برگزاری 2 انتخابات بزرگ پیشرو برای توسعه ی ایران اسلامی اشاره کرد و افزود: حضور پررنگ همه ی اقشار مردم در پای صندوق های رأی منجر به تحقق تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حضور حداکثری می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: انتخاباتی با امنیت کامل، سالم همراه با رعایت مر قانون و حق الناس دانستن رای  مردم از وظایف مجریان برگزاری انتخابات است.

وی بر لزوم آماده سازی فضای جامعه برای حضور گسترده مردم در انتخابات تأکید و تصریح کرد: باید تلاش شود فضایی همراه با امید به آینده در بین مردم فراهم شود.

وی گفت: با کار، تلاش، صداقت، امانتداری، درستی و پاکدستی که جزء وظایف ماست مردم به آینده امیدوار می شوند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه ممکن است عده ای نخواهند این فضا شکل بگیرد افزود: ممکن است برخی سخنرانان تلاش های فرزندان این مرز و بوم را زیر سوال ببرند و یأس را در میان مردم ترویج دهند.

وی به سفارش امام راحل و رهبر معظم انقلاب مبنی بر زنده نگهداشتن امید در بین مردم اشاره و خاطرنشان کرد: مردم برای تعیین سرنوشت خود در پای صندوق های اخذ رای حضور پیدا می کنند.

دکتر نجفی اظهار داشت: آنهایی که می توانند به مردم در عرصه های فراهم شده خدمت کنند در انتخابات حضور پیدا کنند.

وی تمامی آمارها را بر اساس گزارش مرکز آمار و مرکز پژوهش های مجلس عنوان کرد و افزود: در بحث اشتغال بحمدا... با تلاش مدیران کارنامه ی مثبتی ارائه شده است.

دکتر نجفی نرخ بیکاری استان در بدو شروع دولت یازدهم را 15.6 عنوان کرد و گفت: این نرخ از متوسط کشوری 4.6 بالاتر بوده که خوشبختانه در 6 ماهه نخست سال 95 به 9.6 درصد تقلیل پیدا کرده است.

وی به تک رقمی شدن نرخ بیکاری استان پس از نزدیک به 2 دهه اشاره و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم این نرخ بیکاری را حفظ کنیم و تک رقمی شدن را به معنای حل مشکل بیکاری استان نمی دانیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه سهم اشتغال استان را بالا بردیم گفت: در ابتدای دولت تدبیر و امید جزء 5 استان بیکار کشور بودیم اما در حال حاضر به رتبه 24 امین استان بیکار و هفتمین استان شاغل کشور تبدیل شدیم.

وی از بهره برداری بزرگترین واحد های سلولزی، MDF و HDF طی روزهای آینده با حضور رییس جمهور در گیلان خبر داد و گفت: 2 پست اسکله بزرگترین بندر تجاری و خدماتی کشور نیز در بندرکاسپین منطقه ی آزاد انزلی با حضور دکتر روحانی افتتاح می شود.

استاندار گیلان افزود: در آینده ای نزدیک بندرکاسپین به یکی از قوی ترین و بزرگترین بنادر دریای خزر  به شمار خواهد رفت که یک فرصت برای گیلان محسوب می شود.

در پایان این همایش از چند تن از دهیاران زن استان تجلیل به عمل آمد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code