| سه شنبه، 06 مهر 1400
در دیدار مسئولان موزه میراث روستایی استان با رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان مطرح شد:
       کد خبر: 97622
نگاه ایران:مسئولان موزه میراث روستایی استان با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه گیلان، در ابتدای این دیدار مسئولین موزه به بیان توضیحاتی در خصوص طرح های گسترش ایجاد موزه در بخش های مختلف از جمله احداث خانه مشاهیر گیلان و کتابخانه دیجیتال برگرفته از معماری سبک گیلان قدیم در مساحت 350 متر مربع در سه طبقه و مشکلات مربوط به اعتبارات پرداختند.

در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در سخنانی با اشاره به زحمات صورت گرفته در گذشته جهت احداث و راه اندازی موزه روستایی گفت: در اوایل دهه 80 قرار بود این کار با 20 هکتار اجرایی شود. اما با زحمات اشخاصی همچون دکتر طالقانی موزه با 220 هکتار احداث و شروع به فعالیت کرد و اکنون به 260 هکتار رسیده است. برای کارهای بزرگ باید قضایای مربوط به آن بزرگ در نظر گرفت.

کیوان محمدی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص جذب اعتبارات مانند استفاده از اسناد خرانه اسلامی افزود: یکی از بزرگترین کارهای فرهنگی کشور که می توان در جهان روی آن مانور داد همین بحث موزه هاست.

وی بر برگزاری جشنواره های بومی- محلی با عنایت به ظرفیت های فرهنگ غنی گیلان مانند کشتی گیله مردی به طور منظم و مدون در موزه میراث روستایی تأکید کرد و ادامه داد: امیدواریم این گونه اقدامات با جدیت بیشتری با انجام گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با بیان اینکه می توان از معماری روستایی سایر ملل مانند ژاپن، چین و هند در موزه روستایی به منظور گسترش ارتباطات فرهنگی بهره برد خاطرنشان کرد: اکنون زمینه همکاری در این زمینه یا جایکا در خصوص احداث باغ ژاپنی وجود دارد.

وی در پایان تأکید کرد: موزه میراث روستایی مسئله شخصی نیست بلکه متعلق به مردم گیلان و ایران است که جایگاه بین المللی ایجاد می کند. می بایست از توانمندیهای افراد دانشگاهی در این خصوص بهره برد.  اگر هریک از دانشگاهیان ما به مانند دکتر طالقانی کاری برای موزه انجام دهند شاهد اتفاقات مثبت خواهیم بود.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code