یکشنبه، 11 خرداد 1399 | 2020 Sunday 31 ,May  

نگاه ایران:حریف شطرنج باز جوان ایرانی می گوید: المیرا یکی از دوستان نزدیک و صمیمی من است، حالش بد شد و به بیمارستان بردیمش. شرایط روانی بسیار بدی داشتم. یک نفر باید در کنار او در بیمارستان می ماند؛ همین مسأله، باعث شد که از سارا (سارا خادم الشریعه) بخواهم یک تساوی زودهنگام با هم داشته باشیم که سارا هم با جوانمردی این مسأله را پذیرفت.

 چند ماهی از اتفاقی گرم در سرمای خانتی مانسیسک می گذرد. سارا خادم الشریعه در شرایطی که ۱۲ بازیکن برتر شطرنج زنان جهان برای «جایزه بزرگ» با هم می جنگیدند، جوانمردانه از خیر پیروزی مقابل حریفش گذشت و به تساوی رضایت داد. مسابقات شطرنج قهرمانی جهان که در تهران برگزار می شود، فرصت مناسبی بود تا داستان را از زبان شخص اول این اتفاق بشنویم؛ صحبت های خواندنی شطرنج باز اوکراینی، ناتالیا ژوکوآ، حریف سارا در گرندپری خانتی مانسیسک:

باز هم رویدادی دیگر در تهران و باز هم حضور شما در ایران.

دومین باری است که به ایران آمده ام. سال گذشته برای مسابقات گرندپری بود که به ایران سفر کردم و از حضورم در این کشور لذت بردم. حالا پس از یک سال، خوشحالم که دوباره در ایران هستم و این بار یک تورنمنت بسیار مهم را پیش رو دارم.

البته این بار مسابقات سخت تری دارید.

این دو رویداد با هم قابل قیاس نیستند. مسابقات قهرمانی جهان به شکل حذفی برگزار می شود و استرس بسیار بالایی دارد اما در گرندپری، نتیجه یک بازی می تواند، یک بازیکن را از تورنمنت حذف کند. راستش را بخواهید تا اندازه ای استرس دارم اما از مربی خودم که یک استاد بزرگ فوق العاده با دانش و باتجربه است، به خوبی کمک گرفته و حتی خودم را برای دیدار تکمیلی سریع احتمالی هم آماده کرده ام.

میزبانی ایران چطور بوده، راضی هستید؟

کیفیت میزبانی ایران در حد کیفیت مسابقات جهانی است. شرایط خوب و مناسبی از نظر هتل، حمل و نقل و... وجود دارد و فکر می کنم دیگران نیز با نظر من موافق باشند.

آخرین تورنمنت مهمی را که شرکت کردید، حتما به یاد دارید. در خانتی مانسیسک با سارا خادم الشریعه بازی کردید و اتفاق عجیبی افتاد. داستان را خودتان تعریف می کنید؟

المیرا یکی از دوستان نزدیک و صمیمی من است، حالش بد شد و به بیمارستان بردیمش. شرایط روانی بسیار بدی داشتم. یک نفر باید در کنار او در بیمارستان می ماند؛ همین مسأله، باعث شد که از سارا بخواهم یک تساوی زودهنگام با هم داشته باشیم که سارا هم با جوانمردی این مسأله را پذیرفت.

این توافق پیش از حضور شما در سالن بود؟

نه، به محض اینکه سر میز رسیدم، کاملا مشخص بود که حالم خوش نیست و شرایط بازی کردن ندارم. به همین دلیل، به سارا گفتم اگر ممکن است تساوی زودهنگامی داشته باشیم تا من به بیمارستان برگردم. با اخلاق و شخصیتی که از سارا سراغ دارم، تقریبا مطمئن بودم پیشنهاد من را قبول می کند و این اتفاق نیز افتاد.

اگر بازی به شکل معمول ادامه پیدا می کرد، فکر می کنید چه نتیجه ای به دست می آمد؟

شطرنج قابل پیش بینی نیست و تساوی زودهنگام ما در شرایطی اتفاق افتاد که هنوز در مراحل آغازین بازی بودیم اما حال روحی من واقعا به هم ریخته بود و اصلا شرایطی نداشتم که بتوانم با آرامش تمرکز کنم و عملکرد خوبی داشته باشم.

می دانید که این حرکت سارا انعکاس زیادی در رسانه ها داشت و به عنوان یک الگوی اخلاقی معرفی شد؟

واقعا هم به همین شکل است. سارا واقعا دختر مهربان و خونگرمی است و خیلی خوشحالم که علاوه بر رقیب، دو دوست خوب برای هم هستیم. کاری که او انجام داد، الگویی برای همه شد و درخور این توجه رسانه ای بود. او موقعیت بد من را درک کرد و اجازه داد بازی با تساوی به پایان برسد.

پس از یک پیروزی در گرندپری تهران و یک تساوی توافقی در خانتی مانسیسک، نتیجه رویارویی احتمالی سوم شما چه خواهد بود؟ نوبت بردن سارا نیست؟

نمی دانم (باخنده)؛ البته در یک طرف جدول نیستیم و شاید اصلا در این تورنمنت با هم روبه رو نشویم. سارا بازیکن قدرتمندی است که بازی کردن با او به هیچ وجه آسان نیست. از طرفی، در این تورنمنت مساوی معنا ندارد و یک طرف، باید حتما پیروز شود. ترجیح می دهم با سارا روبه رو نشوم (خنده).

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code