| دوشنبه، 07 آذر 1401

نگاه ایران: صبح امروز جلسه ای با حضور فرماندار شهرستان رشت ، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ، مدیران کل دستگاهها و مدیرکل نظارت بر توزیع شرکت توانیر کشور به منظور بررسی مشکلات و معضلات ناشی از بارش برف اخیر شهرستان رشت، در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار شهرستان رشت ضمن تشکر از تمامی مسئولین پای کار در این مبحث اظهار داشت: همه ی مسئولین ذیربط شبانه روزی زحمت کشیدند تا بتوانیم از شدت مشکلات موجود بکاهیم.

وی شهرستان رشت را  از نظر برخورداری از شبکه فشار ضعیف، دارای رتبه ی دوم استان دانست و اذعان داشت:  175 روستا دارای ضعف برق هستند و دلیل قطعی برق در برف اخیر به دلیل با همان ضعفها بود.

شفقی افزود: در بارش اخیر ، بخش خمام 86 درصد و بخشهای کوچصفهان و مرکزی  بالای 60 درصد بوده که متناسب با همین موضوع، ما شاهد قطعی برق بودیم، زیرا عمده شبکه های روستایی در شهرستان ما مربوط به اوایل انقلاب و 35 سال پیش است و شرایط اقلیمی و گذشت زمان ، فرسودگی و تخریب این شبکه را فراهم آورده است.

فرماندار شهرستان رشت ، طولانی شدن روند حل مشکلات و خدمات رسانی را باعث نارضایتی مردم دانست و افزود: چنانچه همه ی عزیزان مسئول چاره اندیشی اساسی و حمایتهای اعتبارات ملی را در این بخش پیگیری نمایند، در شرایط مشابه دچار مشکلات جدی نخواهیم بود.

وی افزود: فرسودگی شبکه برق در این شهرستان، قابل اغماض نیست، درست است که در وضعیت موجود و با اضافه کردن اکیپها ، توانستیم کمی از مشکلات ممکن کم نماییم، اما باید این نکته را در نظر بگیریم که به عنوان مثال در ساعات اولیه بارش و با نشستن اندکی برف روی زمین در بخش خمام، برق اکثر نقاط آن قطع شد.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه حتما در روزهای آینده ، جلساتی جهت آسیب شناسی عملکرد ادارات برگزار خواهد شد ، گفت:  در حال حاضر باید همه توانمان را برای حل مشکلات صرف کنیم زیرا مردم در بسیار از نقاط روستایی در مضیقه قرار دارند.

وی افزود: در حال حاضر باید خدمات رسانی با شتاب بیشتری انجام شود، بسیاری از جاده ها باز هستند اما متاسفانه ، هنوز برق در آن مناطق قطع است.

وی افزود: از عملکرد شرکت گاز بسیار سپاسگزاریم ، اما نباید از سیاستگذاری استاندار گیلان ، جهت جلوگیری از اختلال در گاز رسانی به مردم نیز غافل شد.

وی ادامه داد: با توجه به دستور جناب استاندار ،  در وهله نخست گاز سی ان جی ها، تاسیسات پرمصرف و حتی ادارات و  مدارس با توجه به تعطیلی آنها،  قطع شد که در مجموع باعث حفظ مصرف گاز،  در حد نرمال شد.

شفقی نیاز به برنامه ریزی در جهت تامین حداقل ها، برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بعدی در شرایط مشابه احتمالی را بسیار ضروری دانست و افزود: باید خروجی کار ما به گونه ای باشدکه صدای مردم را بشنویم ، دردشان را احساس کنیم و پیگیر مشکلاتشان باشیم.

نباید در حق گیلانی ها اجحاف شود

حجت شعانپور، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شبانه روزی فرماندار شهرستان رشت ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین ذیربط ، وزش باد سنگین و سرعت زیاد بارش را باعث مضاعف شدن مشکلات دانست و افزود: همه ی مسئولین مربوطه ،  از همان ساعات اولیه پای کار بودند و  تمام تلاش خود را برای باز نگه داشتن محورهای اصلی راه نمودند که هر مسیری البته مشکلات خاص خود را داشت.

وی افزود : علاوه بر معضل راهها و محورهای مواصلاتی درون شهرستان ، با مشکل بسته بودن جاده های خارج از استان نیز روبرو بودیم که توانستیم با تاخیر، عبور و مرور را از طریق شریانهای اصلی برقرار کنیم.

شعبانپور با اشاره به اینکه مشکلات موجود نه ازجانب ضعف مدیریتی ، که از  ضعف زیرساخت است ، گفت: به دلیل عدم تخصیص اعتبارات در کوچکترین حادثه ها، صدمات بزرگی را تحمل می کنیم زیرا قادر نیستیم خسارات وارده از حادثه های گذشته را نیز ترمیم بنماییم و متاسفانه با یک طوفان ، تعداد زیادی ترانس برق از مدار خارج می شود.

شعبانپور برف امسال را به نوعی تلنگری جدی تعبیر کرد و گفت:  بعضی از روستاها،  چهار روز است که برق ندارند. برق برای زندگی امروز فقط روشنایی نیست و در زمانه ی کنونی می توان از آن به آب، غذا، گرما و زندگی نیز تعبیر کرد.

وی افزود: جناب استاندار با وزیر نیرو اتمام حجت نموده و در حال حاضر بهترین فرصت را برای جبران خسارات در اختیار داریم ، زیرا مسئولین  قول همکاری در سطح گسترده را داده اند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ادامه داد: گیلانیها اهل رافت و آبرو داری و  قناعت هستند ، اما نباید در حق آنها اجحاف شود.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، ضمن خدا قوت به تمامی مدیران و عوامل دخیل در امر رفع مشکلات مردم ، گفت: در حال حاضر مشکلی در رابطه با راهها نداریم و حداقل تا 97 درصد مشکلات حل شده است و شاید اگر این مهم زودتر اتفاق می افتاد ، این همه مشکل برای شهرستان به وجود نمی آمد.

وی افزود: ما از چند سال پیش به شدت پیگیر مشکلات برق شهرستان هستیم و با تهیه مکتوبات لازم،  ضمن مراجعه به وزیر محترم، ایشان رادر جریان کامل مشکلات نهاده ایم و در حال حاضر کسی نمی تواند ادعا کند که از مشکلات شهرستان بی خبر بوده است.

جبار کوچکی نژاد و صادق حسنی دیگر نمایندگان مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز با تقدیر از مسئولین پای کار در مسائل اخیر ،  جدیت بیشتر در جهت پیگیری و رفع اساسی مشکلات مردم را از جانب وزارتخانه مربوطه در دستور کار خود قرار داده و خواستار تسریع بازگشایی راههای فرعی مسدود شده روستایی شدند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code