| جمعه، 07 بهمن 1401
نگاه ایران:  محمد حسین واثق کارگرنیا با اظهار تأسف بابت حادثه تلخ ساختمان پلاسکو و شهادت تعدادی از آتش نشانان فداکار اظهار کرد: این حادثه ناگوار زنگ خطر جدی برای وضعیت بازار رشت بود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت بازار رشت نامطلوب است، افزود: در صورت بروز حریق در بازار رشت ممکن است فجایعی به مراتب وحشتناک تر از ساختمان پلاسکو تهران اتفاق بیفتد و از همین حالا باید با جدیت به این موضوع رسیدگی شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت ادامه داد: عبور عرضی سیستم لوله کشی گاز از معابر سطح بازار، وجود سازه های مخروبه و قدیمی، استفاده از منابع حرارتی شعله روباز در فصل سرما، مسدود بودن برخی از ورودی های بازار با نصب زنجیر و دیگر موانع زنگ خطرهای جدی هستند که در بازار رشت وجود دارد.

وی با بیان اینکه مشاغل پرخطر در بازار رشت به طور گسترده وجود دارد، گفت: وجود برخی از مشاغل پرخطر از جمله فروشگاه های رنگ و مشتقات نفتی، تولیدی های کیف وکفش و غذاخوری در طبقات مختلف پاساژ از جمله مواردی است که در صورت بروز حریق می تواند گسترش آتش در کمترین زمان ممکن سرعت دهد و فجایع وحشتناکی به بار بیاورد.

واثق کارگرنیا تصریح کرد: تراکم شدید سازه ای و عدم اجرای دیوار آتش بین سربندی تصرف ها و استفاده از مصالح قابل اشتعال در آنها، وجود دکه های چوبی متصل به یکدیگر و عدم گماردن نگهبان به صورت گشتی در ساعات تعطیلی بازار، عدم اجرای سیستم اعلام حریق اتوماتیک و سیستم اطفای حریق «لوله خشک» در نقاط حساس و پرخطر بازار از دیگر مشکلاتی است که در بازار رشت به وفور دیده می شود.

وی با اشاره به اقدام های انجام شده در بازار رشت در راستای استقرار ایمنی در سطح بازار رشت خاطرنشان کرد: احداث ایستگاه آتش نشانی در بازار رشت، بازدید ایمنی توسط اصناف با حضور کارشناسان آتش نشانی، نصب سیستم اطفای حریق در برخی از نقاط بازار از جمله اقدام هایی است که به منظور مقابله با حریق در بازار رشت توسط سازمان آتش نشانی انجام شده است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه تاکنون چندین مرحله به برخی از مالکان و مدیران اماکن تجاری در بازار رشت تذکر داده شده است، گفت: مسؤول سازمان آتش نشانی رشت طی بازدیدهای متعدد با مشاهده موارد خطرساز در بازار رشت تذکرات لازم را به مدیران و مالکان ساختمان ها و کسبه داده است.

وی ادامه داد: در نشستی که اخیراً با مدیرعامل سازمان آتش نشانی داشتیم پیشنهاد کردیم تا در صورت عدم همکاری برخی از مدیران و مالکان املاک تجاری در بازار رشت موارد مورد تذکر به صورت بنر در مقابل ساختمان نصب شود تا تمام ساکنان و بازاریان فعال در آن ملک از خطرات احتمالی پیرامون خود آگاه شوند و در صدد رفع خطرات احتمالی اقدام کنند.

واثق کارگرنیا خواستار توجه تمام افراد ذی نفع و مسؤولان به وضعیت بازار رشت شد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری همه افراد در این زمینه وضعیت بازار رشت ساماندهی شود تا شاهد تکرار حوادث ناگواری مانند ساختمان پلاسکو در بازار رشت نباشیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code