| یکشنبه، 23 مرداد 1401

نگاه ایران: گروه مستان به سرپرستی و خوانندگی پرواز همای اولین برنامه سی و دومین جشنواره موسیقی را در برج میلاد اجرا کرده است.

سالن اصلی برج میلاد با یکهزار و 600 نفر ظرفیت در دو طبقه میزبان این برنامه و علاقه مندان به هنر موسیقی بوده است.

استقبال مردم و ترافیک سنگین در اطراف و بیرون برج میلادی موجب شد که اجرای موسیقی با حدود 30 دقیقه تاخیر آغاز شود.

در این اجرا پرواز همای ابتدا قطعه خدا در روستای ما را اجرا کرد که با شعرنو داشت.

بعد از این قطعه وی سراغ قطعه ای با شعری از مولانا رفت که بیشتر برای این نوع موسیقی شناخته شده است به نام 'نه از افسانه ترسم نه از شیطان' این قطعه با تشویق فراوان حضار روبه رو شد.

یکی از دیگر نکات قابل توجه اجرای جمعه شب پرواز همای همراهی یک هنرمند خوشنویس با گروه ،حین اجرای برنامه بود که اشعار قطعه ها را روی بوم مشق می کرد.

هر چند به نظر می رسید اجرای این پرفورمنس خوشنویسی برای سالنی به این بزرگی مناسب نیست و بیشتر در برنامه های تلویزیونی به دلیل وجود دوربین می تواند جلوه کند؛ زوم دوربین دو ال سی دی بزرگ داخل سالن تا حدی حضار را متوجه این خوشنویسی ها می کرد.

در ادامه، همای قطعه 'مست مستم' را با شعر بیژن ترقی اجرا کرد که بیشتر حاضران او را همراهی می کردند و دیگر اعضای گروه نیز با همخوانی با وی مشارکت داشتند.

قطعه پنجم با نی نوازی آغاز شد و در ادامه همای قطعه 'نخورده مستم' را اجرا کرد و حضار با همین ترجیع بند علاقه خود را به این قطعه نشان دادند.

پرواز همای پیش از اجرای قطعه بعدی، 'اوده رانداس 'نوازنده طبلای گروه را که یک نوازنده هندی بود، معرفی کرد که در واقع تنها معرفی امشب به شمار آمد . در ادامه همای به همراه این نوازنده هندی قطعه 'مرگ پایان زندگی نیست' را اجرا کرد.

قطعات پایانی این برنامه بیشتر به درخواست مخاطبان اجرا شد؛ هر چند برخی تقاضای اجرای در شب گیسوان تو و قطعات دیگری را داشتند و همای در نهایت قطعه 'گفتم ببینمت ' و بعد از آن ' دل دیوانه ' را اجرا کرد که هر دو با تشویق فراوان حضار روبرو بود.

اجرای پرواز همای در جشنواره فجر بعد از یک ساعت و نیم خواندن قطعات مختلف با همراهی نوازندگان گروه یعنی سنتورنواز، نوازنده فلوت، سه تار، ویالون، طبلا و نی پایان یافت تا سالن برای اجرای بعدی یعنی 'ژیوان گاسپاریان' آماده شود.

پرواز همای با گروه مستان سبک تازه ای از موسیقی سنتی را ارائه داده و خواننده گروه ارکسترال به آهنگسازی شهرداد روحانی در آمریکا نیز بوده است.

وی سال گذشته نیز در جشنواره موسیقی فجر اجرا داشت و آلبومی به نام 《در شب گیسوان تو》نیز منتشر کرده است.

سی و دومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 24 دی تا اول بهمن در تالارهای رودکی، وحدت، برج آزادی، برج میلاد، سالن میلاد نمایشگاه بین المللی و فرهنگسرای نیاوران به دبیری حمیدرضا نوربخش برگزار می شود.

در جشنواره امسال 10 گروه بین الملل، 10 گروه نواحی، 10 گروه دستگاهی، چهار گروه بانوان، 13 گروه ارکسترال و کلاسیک غربی، 15 گروه پاپ و راک، هشت گروه تلفیقی و شش گروه کلاسیک ایرانی میزبان علاقمندان هستند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code