| جمعه، 21 مرداد 1401
رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان بالاخره به انتقادها پاسخ داد؛
       کد خبر: 88715
نگاه ایران به نقل از روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان: نهمین جلسه شورای برنامه ریزی استان به ریاست استاندار و حضور اعضا راس ساعت 8 صبح مورخ 95/10/23 در سالن اجتماعات استانداری تشکیل شد. در ابتدای جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و دبیر شورا، رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به حاضران تسلیت گفت و افزود: قطعاً فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی برای رهبری معظم انقلاب بیش از همه دردآور بود، زیرا پایانی بود بر یک دوستی و رفاقت تقریباً شصت ساله.

کیوان محمّدی با بیان اینکه آیت الله هاشمی اسوه و اسطوره انقلاب و صبر و وفاداری به امام و رهبری بود ادامه داد: روح بزرگ او آنچنان عظیم و باشکوه بود که دوستان و حتی منتقدان در کنار او احساس آرامش و امید می کردند و مخالفانش در مقابل عظمت شخصیت هاشمی خود را کوچک می یافتند . به همین دلیل در واقع با فرافکنی، ناسزاگویی و تهمت، عقده های حقارت فرو خورده خود را التیام می بخشیدند. حضور کم نظیر مردم در بدرقه او به سرای باقی، بیانگر مهر تایید و تاکید بر راه اوست. امیدواریم که با اتحاد همه ملت زیر سایه رهبر معظم انقلاب با همدلی، همفکری و همگامی در راه عقلانیت و اعتدال و تحقق آرمان های بلند امام راحل گام برداریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در بخش دیگر از سخنان خود به توصیف بودجه پیشنهادی سال 96 پرداخت و گفت: لایحه بودجه سال 96 به صورت پیشنهادی به مجلس ارائه شده است و طرح و بحث آن بدون اطلاعات کافی و بررسی کارشناسی در مجامع و رسانه های عمومی مشکلی را حل نمی کند بلکه در سال پایانی دولت موجب سوءاستفاده جریانات پوپولیستی، ابهام در قشر متوسط و نگرانی در توده مردم می شود.

وی تصریح کرد: بودجه ریزی کشور مبتنی بر فرمول های پیچیده آمار و ریاضی است و ساده سازی آن مقدور و میسر نیست.

محمّدی در توصیف بودجه پیشنهادی 96 گفت: بودجه سال 96 در حدود 1،085،000 میلیارد تومان است که تقریبا 70 درصد آن در اختیار شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات غیرانتفاعی است و 30 درصد به عنوان بودجه عمومی در ختیار دولت است.

وی خاطرنشان کرد: بودجه عمومی دولت با درآمدها و سایر منابع در حدود 350،000 میلیارد تومان است که 82 درصد هزینه ای (287،000 میلیارد تومان) و 18 درصد آن تملک یا عمرانی (63،000 میلیارد تومان) است. از 287،000 میلیارد تومان بودجه هزینه ای 96.9 درصد ملی و 3.1 درصد (یعنی 8،822 میلیارد تومان) استانی است و از 63،000 میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور 87.2 درصد ملّی و 12.8 درصد استانی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان گفت: در غایت بودجه استان ها معادل معادل 4.8 درصد بودجه عمومی دولت است و عموماً بحث مدیران استانی و فراز و فرودها در خصوص این سهم اندک است و درحالیکه توسعه استان ها بیشتر منوط به جذب بودجه از 95.2 درصد یعنی سهم عمده بودجه است و همه مدیران و نمایندگان محترم باید به دنبال جذب آن باشند.

محمّدی در خصوص افزایش بودجه هزینه ای بعضی از استان ها گفت: این تغییرات مربوط به جذب نیروهایی است که در آزمون استخدامی سال های 90 به بعد موفق شده اند یا ناظران گندم، و یا خروج بازنشستگان در سال 96 از لیست حقوقی سال 95 است. فرضاً اصفهان از نیمه دوم سال 95 به جذب استخدامی های 90 به بعد مبادرت کرده و خراسان شمالی یا قم بعد از گیلان (ناظران برنج) به جذب نیرو (ناظران گندم) پرداخته اند. افزایش بودجه هزینه ای این استان ها موجب افزایش میانگین کشوری شده است.

وی یادآور شد: بودجه سال 96 استان گیلان نسبت به سال جاری 16.2 درصد در بخش هزینه ای و حدود 14 درصد در بخش تملک دارایی و عمرانی افزایش یافته است.

محمّدی در پایان از نمایندگان درخواست کرد که برای پاداش و ذخیره مرخصی بازنشستگان کشور، ردیف خاصی را پیش بینی کنند.

در ادامه معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گیلان و مدیران کل ورزش و جوانان، منابع طبیعی، آب و فاضلاب روستایی و آموزش و پرورش استان گزازش عملکرد دستگاه مربوطه خود را در اجرای ماده 27 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ارائه دادند.

 شاخص آبرسانی روستایی در گیلان 10 درصد افزایش یافته است

استاندار گیلان هم در این جلسه با تسلیت مجدد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: این مرد بزرگ و تاریخ ساز در قلب همه ملّت جای داشت و حضور پرشور مردم در مراسم تشییع پیکر این مبارز انقلابی گواه این مدعاست.

محمدعلی نجفی به حضور چهره های مختلف در حسینیه جماران جهت وداع با این مرد بزرگ اشاره کرد وافزود: همه به بزرگی این مبارز انقلابی ایمان داشتند و آثار و خدمات این مرد بزرگ هرگز از اذهان فراموش نمی شود.

وی اظهار داشت: آیت الله هاشمی رفسنجانی نزدیک به 60 سال در عرصه های مختلف انقلاب نقش آفرین بوده و در سفر به گیلان که جزو آخرین سفرهای این مرد بزرگ بود توصیه های زیبایی در منطقه آزاد انزلی که با اندیشه بلند ایشان شکل گرفت، داشتند و امروز نیز آثار و خدمات این اندیشه را شاهد بوده و در آینده نیز بیشتر خواهیم دید.

استاندار گیلان به حضور دوستداران گیلانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در مراسم تشییع پیکر آن مرحوم اشاره کرد و افزود: سیل عظیمی از تمامی اندیشه ها و سلیقه ها در این مراسم حضور یافتند و همه به بزرگی این مرد ایمان داشتند.

نماینده عالی دولت در گیلان در بخش دیگری از سخنان خود گزارش های ارائه شده از سوی مدیران را گویای توسعه استان در بخش های مختلف دانست و افزود: تلاش ویژه ای در استان در حال شکل گیری است و توفیقات خوبی در بخش های مختلف استان حاصل گردیده است.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید کارنامه خوب و قابل قبولی در گیلان دارد افزود: خوشبختانه با تلاش های خوب صورت گرفته عقب ماندگی های گیلان در ابتدای شروع به کار دولت در بخش های مختلف راه روستایی، آسفالت، آبرسانی و بخش های خدمات رسان بهبود یافته است.

وی با بیان اینکه دولت در این مدت در اجرای طرح های عمران و آبادانی اهتمام ویژه ای داشته  است که بیشتر شدن شاخص بهره مندی از آب و راه روستایی در گیلان از میانگین کشوری نمونه ای از این تلاش هاست.گفت : شاخص آبرسانی روستایی در گیلان 10 درصد افزایش یافته است.

نجفی ادامه داد: در در ابتدای دولت تدبیر و امید شاخص بهره مندی از آب شرب روستایی 64 درصد بوده که این آمار هم اکنون به 74 درصد رسیده است.

وی افزود: باید با تمام توان در جهت کاهش مشکلات مردم تلاش کنیم.

وی بر ضرورت رسیدگی به مشکلات پرستاران، بهیاران، جامعه داروسازان و داروخانه ها تأکید کرد و خواستار پیگیری مسئولین امر جهت حل مشکلات آنان شد.

استاندار گیلان بر لزوم پیگیری مسائل بودجه ای تأکید کرد و افزود: مدیران دستگاه ها باید مسائل بودجه ای را احصاء و در کمیسیون های تخصصی ورود کنند.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از بودجه ها در اختیار مرکز قرار دارد خاطرنشان کرد: در سمینارهای مختلف استانداران بر ضرورت افزایش سهم اختیارات استانی و استانداران  در بودجه تأکید شده است.

استاندار گیلان کاهش بودجه های هزینه ای در ادارات و افزودن آن به بخش عمرانی را بسیار خوب و مثبت دانست و تصریح کرد: البته این روند نباید موجب شود که به کارمند فشار آید بلکه با صرفه جویی باید کاهش هزینه های جاری را جبران کنیم.

نجفی  به روند واگذاری پروژه های عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: این روند باید سرعت بگیرد.

وی افزود: به رغم همه تلاش ها  در این زمینه هنوز به درجه ایده آل نرسیده ایم و مدیران استانی باید بیشتر همت کنند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code