| شنبه، 22 مرداد 1401

نگاه ایران: احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری استان گیلان، سیمای جرایم و اهم اقدامات پیشگیرانه دادگستری استان را تشریح کرد.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به  شرایط خاص گردشگری، جمعیت متراکم  گیلان و  تردد مسافران تصریح کرد: امنیت در استان در سطح مطلوبی بوده و به جهت بافت فرهنگی و مذهبی بالای مردم گیلان، جرائم خشن در استان به نسبت سایر استان ها ناچیز است.

رئیس شورای قضایی استان  جرائمی مانند خشونت، برخورد و نزاع ، ضرب و جرح، توهین و سرقت های خرد را دارای فراوانی بالایی در استان اعلام کرد و گفت : بروز چنین مسائلی در شان استان دیندار و ولایتمدار با پیشینه کهن نیست.

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از  این ناهنجاری ها به دلیل پایین آمدن آستانه تحمل افراد است.

سیاوش پور تعداد زیادی از درگیری ها را ناشی از تخلفات رانندگی عنوان کرد و افزود: عصبانیت ناشی از یک تصادف موجب ضرب و جرح و تشکیل پرونده قضایی در محاکم می شود در حالیکه  با سعه صدر و تحمل می توان از بروز آن اجتناب کرد.

این مقام ارشد قضایی استفاده از سلاح گرم در درگیری ها را بسیار ناچیز و سلاح سرد را نیز به ندرت  ذکر کرد و اظهار داشت: عمدتا شاهد درگیری های لفظی و فیزیکی هستیم.

احمد سیاوش پور خاطر نشان کرد: مسئولان باید  با بررسی و ریشه یابی این اینگونه مسائل، راهکارها و اقدامات عملیاتی که با موارد آموزشی همگام باشد را برای حل این مشکلات پیش بینی کند.

وی پیشگیری از وقوع جرم را یکی از راه های اساسی مقابله با این معضل دانست و  ابراز داشت:  دستگاه قضایی تعامل سازنده ای با سایردستگاه های اجرایی و نهادهای امنیتی و انتظامی  دارد تا به واکاوی ابعاد و جوانب مختلف این  موضوع بپردازد.

رئیس کل دادگستری استان همچنین پیشگیری وضعی را یکی از انواع پیشگیری  ذکر کرد و  گفت: باید مسیر زندگی مردم  را به نحوی طراحی نماییم  که بستر بوجود آمده برای جرائم آنی را کاهش داده شود.

رئیس شورای قضایی گیلان  اجرای احکام  به موقع را یکی از  بخشهای مهم پیشگیری از جرم عنوان کرد و افزود:  اگر مجرمین بدانند که  در  پی  هر تخلفی سریعامجازات می شوند  کمتر به جنایت دست خواهند زد.

وی  اعلام کرد: در 9 ماهه سال جاری حدود 329000 پرونده در دادگستری ها ی استان وارد شده است و تقریبا  به تمامی این پرونده ها  با تلاش و کوشش قضات و کارمندان دستگاه قضایی رسیدگی و مختومه گردیده  است که نسبت به سال گذشته 3% افزایش داشته است.

احمد سیاوش پور یکی دیگر از مصادیق اقدامات پیشگیرانه را  استفاده  از تکنولو‍ژی ودانش روز را ضروری دانست و  اظهار داشت:  امروزه در کشورهای پیشرفته کمتر شاهد حضور فیزیکی پلیس در  سطح شهر ها بوده و کنترل الکترونیکی  عامل بازدارنده ای  در ارتکاب جرم محسوب می شود.

رئیس کل دادگستری استان  با  بیان اینکه استفاده از تکنولوژی برای رفاه بشریت است گفت: آنچه مهم است فرهنگ استفاده از آن است که در جوامع به درستی تشریح نشده است و باید اطلاع رسانی مناسب در این خصوص از سوی نهادهای ذیربط صورت پذیرد.

وی با اشاره به اینکه ریشه بسیاری از بداخلاقی های جامعه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است، تصریح کرد: برخی تبلیغات در فضای مجازی  نیز موجب کلاهبرداری و سوءاستفاده های اقتصادی شده است که افراد جامعه باید در این زمینه هوشیار تر عمل کنند.

رئیس شورای قضایی استان در پایان یکی از رویکردهای قانون آیین دادرسی کیفری جدید را الکترونیکی کردن دادرسی دانست و  گفت: در گذشته ضابطین قضایی ابلاغیه ها را به منازل می بردند ولی در سامانه جدید تمامی افراد مکلف هستند در آن ثبت نام کرده و مشخصات فردی  و راه های ارتباطی خود را  اعلام کنند تا از همان طریق به آنان ابلاغ شود.

وی استفاده ار سامانه ابلاغ الکترونیک (ثنا) را در توسعه تکریم ارباب رجوع ، کاهش اطاله دادرسی و حفظ بیشتر حریم خصوصی افراد بسیار مثمرثمر دانست و خواستار آگاهی رسانی بیشتر و بهتر عمومی به مردم شریف استان

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code