| شنبه، 29 مرداد 1401

نگاه ایران: گیلان با دارا بودن بیش از ٧٩٠ واحد مرغ گوشتی و با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی یکی از استان های مهم و برتر در تولید مرغ با ضریب تبدیل پایین محسوب می شود که در سبد غذایی خانوار به عنوان یکی از منابع سرشار از پروتئین سهم بسزایی در کشور ایفا می کند.

صنعت مرغداری امروزه با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و بالا رفتن نرخ ارز، تولید مرغ به دلیل وارداتی بودن بسیاری از اقلام جیره غذایی این صنعت از جمله ذرت، سویا، واکسن، دارو، کنسانتره ها و... در قیمت تمام شده محصول نقش بسزایی دارد و ضمن داشتن این باور که رکود اقتصادی و کاهش نقدینگی مردم در مصرف و تقاضای این محصول نقش قابل توجه ای دارد، با مشکلات بسیاری مواجه است.

اکنون تولید کنندگان صنعت مرغداری که تمام عمر و سرمایه خود را برای تولید پروتئین سفید «مرغ گوشتی» صرف کرده اند و با وجود مشکلات عدیده مانند عدم حمایت مناسب شرکت پشتیبانی امور دام و جهاد کشاورزی در زمینه عرضه نهاده های یارانه ای و... تأمین این ماده غذایی و مصرف مردم با شرایط بسیار سخت و فشارهای روحی و روانی مشغول به پرورش و تولید هستند.

صنعت مرغداری گیلان به دلیل عدم نظارت و سازماندهی درست سیستم سامانه جوجه ریزی و زیان های انباشته چندین ساله حال و روز خوبی ندارد و بیمار بوده و نیازمند حمایت جدی است.

سودهای کمرشکن تسهیلات پرداختی صنعت روپای مرغ را بیمار کرد

نایب رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی مرغداران گیلان درباره مشکلات مرغداران این استان اظهار کرد: این روزها با توجه به اقدام ها و سیاست های غلط اعمالی گذشته و صدور مجوزهای بی رویه در سطح کشور و استان به دلیل افزایش نرخ تولید، عدم نظارت و سازماندهی درست سیستم سامانه جوجه ریزی از مبدأ تا مقصد مرغ اجداد، مرغ مادر، جوجه کشی، مرغ گوشتی و کشتارگاه، و به دلیل زیان های انباشته در طول این سال ها و سودهای بالا و کمرشکن تسهیلات پرداختی، صنعت روپای مرغ حال و روز خوبی ندارد.

رضا ماشین چی، با بیان اینکه نیازمند توجه ویژه تمام نهادها و ارکان حاکمیتی هستیم، گفت:. از دولت و نمایندگان قوه مقننه تقاضای عاجل داریم تا به داد تولیدکنندگان این بخش که سهم بسزایی در تولید و چرخه اقتصادی و پایین آوردن نرخ بیکاری دارند، برسند.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت مرغ ١٠٠ تومان به نرخ واقعی خود نزدیک می شود همه رسانه ها و دستگاه های نظارتی با فشار به تشکل ها اعتراض خود را مبنی بر گرانی و پر کشیدن قیمت مرغ اعلام می کنند اما اکنون نیاز است که توجه ویژه ای به تولیدکنندگان شریف و زحمتکش شود.

نایب رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی مرغداران گیلان گفت: به دلیل وجود تشکل ها و NGOهای مختلف و عدم وجود هماهنگی و انسجام لازم و یک صدایی تعاونی ها، اتحادیه ها و انجمن های طیور، همواره مرغداران در رساندن صدای خود به مسؤولان و نهادهای مربوطه مظلوم واقع شده اند و تنها اکتفا به مصاحبه و بیانیه مشکلی از مشکلات پیش روی این صنعت بیمار حل نمی کند.

موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در صنعت مرغداری گیلان مشاهده نشده است

وی درباره شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و تاثیر این موضوع بر تولیدات صنعت مرغداری، گفت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وحشی و بومی در ١١ استان کشور مشاهده شده و با نظارت سازمان دامپزشکی هیچ موردی در انسان گزارش نشده است.

ماشین چی با بیان اینکه در گیلان چند نمونه از آن در مرغ های بومی و غاز و اردک و پرندگان وحشی حاشیه تالاب مشاهده شده است، تصریح کرد: با ورود به موقع سازمان دامپزشکی و همکاری دیگر دستگاه ها و مردم روستاها منجر به معدوم سازی و پاکسازی سه روستا در استان گیلان شده و اکنون با کنترل و پیشگیری به موقع تاکنون در هیچ واحد مرغ گوشتی و صنعتی در استان آنفلوآنزای فوق حاد مشاهده نشده است.

وی اضافه کرد: اکنون با توجه به توصیه های علمی و تخصصی متخصصان سازمان های دامپزشکی و بهداشت بروز هرگونه بیماری در مرغ های گوشتی تولید شده در گیلان به صورت رد شده و هیچ تهدیدی برای سلامت و بهداشت مواد غذایی وجود ندارد و مردم با خیال راحت می توانند از مرغ ها و تخم مرغ هایی که با نظارت دامپزشکی و وزارت بهداشت تهیه و توزیع می شود استفاده کنند.

مردم به شایعات بی اساس فضای مجازی درباره جذام در مرغ توجه نکنند

این مسؤول با تأکید بر اینکه مردم به شایعات در فضای مجازی و بعضی از رسانه های مخالف نظام و تخریب گر در ارتباط با وجود بیماری ویروسی آنفلوآنزا و جذام که از پایه بی اساس بوده در مرغ توجه نکنند، متذکر شد: عده ای سودجو با بروز شایعات و دامن زدن به این موضوع در حال ایجاد چالش برای تولید کنندگان و مبارزان خط مقدم عرصه جهاد اقتصادی هستند تا با فلج کردن این بخش مهم از ارکان تحقق دستور مقام معظم رهبری، نیل به اهداف اقتصادی را با چالش مواجه کنند.

وی افزود: به عنوان نماینده مرغداران در اتحادیه مرغداران گیلان ضمن اینکه از نیروهای نظارتی و امنیتی تقاضای رسیدگی داریم تا با هر گونه جوسازی و شایعه پراکنی در فضای حقیقی و مجازی مقابله و برخورد و جلوگیری شود، از مردم شریف استان نیز می خواهیم تنها به توصیه های سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت که از سوی رسانه های داخلی اعلام می شود اعتماد کنند.

ماشین چی با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از بیماری زایی و یا سرایت سویه جدید آنفلوآنزا به انسان در هیچ جای دنیا به ویژه کشور مشاهده نشده است، خاطرنشان کرد: جای هیچ گونه نگرانی از جانب مردم نیست.

عضو هیأت مدیره تعاونی مرغداران شهرستان صومعه سرا با قدردانی از تلاش سازمان دامپزشکی گیلان در ارتباط با جدیت و حساسیت ویژه آنها در زمینه مبارزه و کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان، یادآور شد: در شهرستان صومعه سرا تنها معدوم سازی پرندگان وحشی و بومی با نظارت دامپزشکی صومعه سرا صورت گرفت و عملیات پاکسازی به خوبی انجام گرفت.

هیچ واحد مرغ گوشتی و مادر صومعه سرا آلوده به بیماری آنفلوآنزا نیست

وی گفت: هیچ واحد مرغ گوشتی و صنعتی و مرغ مادر در صومعه سرا درگیر این بیماری نبوده و مرغداری های شهرستان مرغ سالم و پاک تولید می کنند که حدود ٣٠ درصد از این تولید هر شب با نظارت دامپزشکی به خارج از استان به ویژه تهران صادر می شود.

ماشین چی افزود: با توجه به در پیش بودن اسفند ماه و پایان سال جاری از مسؤولان امر به ویژه سازمان دامپزشکی و استاندار به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید و مجمع نمایندگان استان می خواهیم تا با تدابیر ویژه ضمن تأکید به پیشگیری و کنترل از جانب سازمان دامپزشکی و مرغداران، در رعایت شعاع قرنطینه ای و عدم جوجه ریزی جدید تجدید نظر به عمل کنند تا چرخه تولید در شهرستان با مشکلات عدیده ای مواجه نشود.

وی با اشاره به اینکه صومعه سرا با دارا بودن بیش از ١٨٠ واحد مرغ گوشتی و دو واحد کشتارگاه صنعتی یکی از شهرستان های مهم و برتر در تولید مرغ و اشتغالزایی در استان است، یادآور شد: عدم جوجه ریزی به موقع در تولید و چرخه اشتغال و اقتصاد شهرستان و استان خسارت های غیر قابل جبرانی ایجاد می کند.

نایب رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی مرغداران گیلان ادامه داد: این شرایط به نفع مرغداران و مصرف کنندگان نیست و عدم تولید و عرضه مرغ در ماه های منتهی به شب عید با توجه به افزایش تقاضای مردم منجر به مشکلاتی در عرضه و تقاضای این محصول راهبردی می شود و جا دارد به تجربه استان های همجوار در سال های گذشته در این زمینه توجه و شرایط و دستورالعمل های رعایت موازین جوجه ریزی مبنی بر کاهش سطح شعاع قرنطینه ای از ١٠ به ٣ تا ٥ کیلومتر در گیلان لحاظ شود.

بزرگ نمایی در زمینه بیماری های طیور به ضرر صنعت مرغداری است / تولید کنندگان مرغ یار مهربان دولت و ملت

وی با اشاره به اینکه تولید کنندگان مرغ گوشتی به عنوان یار مهربان دولت و ملت هستند، گفت: با توجه به فشارهای روحی و روانی، مالی و اقتصادی را که تحمل می کنند و ضمن رعایت همه شرایط و ضوابط قرنطینه ای و توصیه های بهداشتی و دامپزشکی متعهد برای تولید سالم و پاک بوده و انتظار حمایت همه جانبه ارکان از جمله دولت و مجلسی های محترم را داشته و خواستار آن هستیم که همه دست در دست هم کشتی به گِل نشسته تولید و اشتغال پایدار را به سرمنزل مقصود برسانیم.

ماشین چی بیان کرد: هر گونه بزرگ نمایی در زمینه بیماری های طیور از جمله آنفلوآنزای طیور بومی که همواره در پرندگان وحشی و بومی بوده برای انسان خطرآفرین نبوده و امیدواریم با کنترل و پیشگیری و نظارت دامپزشکی و همکاری مرغداران همچنان خطری برای انسان نداشته باشد، جز فشار و ایجاد هزینه سنگین برای تولیدکنندگان چیزی عاید جامعه نمی شود.

وی با تصریح بر اینکه تمام تولیدکنندگان مرغ گوشتی خود و خانواده هایشان از مصرف کنندگان این محصول پروتئینی هستند، خاطرنشان کرد: وجدان لازم در تولید مرغ سالم و پاک داریم و باید توجه داشت اگر اکنون به فریاد تولید نرسیم خیلی زود دیر می شود

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code