| سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400
نگاه ایران:  سید محمد علی ثابت قدم پیش از ظهر امروز در جریان همایش بزرگ میدانی پاکسازی حاشیه رودخانه بوستان توحید گلسار در این شهر رشت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مسیر رودخانه های زرجوب و گوهررود 27 کیلومتر طول دارد. (گزارش تصویری این برنامه)

وی بخشی از آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود را ناشی از آلودگی شیرابه سراوان دانست و بیان کرد: در این راستا سلول بهداشتی را در سراوان راه اندازی کردیم و به فکر توسعه آن هستیم و احداث تصفیه خانه نیز یکی دیگر از اقدام های پیش روی ماست.

شهردار رشت با بیان اینکه حریم رودخانه ها و شیب اطراف آن امکان استفاده مردم از فضای سبز را فراهم نمی کند، افزود: با آزادسازی حریم رودخانه ها توانستیم پارک های متعددی را در رشت احداث و دسترسی مردم به فضای سبز را بیشتر کنیم.

وی با اشاره به اینکه امسال با آزادسازی حریم رودخانه ها 15 تا 16 پارک احداث می کنیم خاطرنشان کرد: در دو تا سه روز آینده یک پارک دیگر در رشت راه اندازی می کنیم و تا پایان سال جاری پنج تا 6 پارک دیگر ایجاد می شود.

شهردار رشت به نقش مهم همکاری سمن ها تأکید کرد و گفت: تلاش می کنیم در بودجه سال آینده شهرداری نگاه ویژه ای به محیط زیست داشته باشیم و گردشگری آبی در سه مسیر مشخص شده را تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده راه اندازی کنیم.

ثابت قدم از احداث سه مسیر تردد گردشگری آبی در رشت خبر داد و یادآور شد: تلاش می کنیم آلایندگی آب ها را کاهش دهیم و تردد در این مسیرها با آلایندگی کمتر رخ دهد.

پیمان بازدیدی، مدیر عامل موسسه محیط زیستی ایده آل ما رشت نیز در مراسم مذکور اظهار کرد: تنها کسانی که به فکر محیط زیست هستند، ما هستیم و بقیه تنها حرف می زنند و امروز نخستین گام های احیای رودخانه های زرجوب و گوهررود را بر می داریم ضمن اینکه اقدام امروز ما تنها جمع آوری زباله نیست بلکه با این اقدام حساسیت لازم برای مسؤولان در مورد احیای این دو رودخانه رشت ایجاد می شود.