دوشنبه، 18 فروردین 1399 | 2020 Monday 06 ,April  

نگاه ایران: قاسم روحانی فر پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به سوم دی ماه روز ملی ثبت احوال اظهار کرد: بسترسازی الکترونیکی به منظور رسیدن به سازمانی اثربخش و تحول گرا در ثبت احوال در حال انجام است.

وی به تلاش برای رسیدن به رتبه نخست منطقه در افق 1404 اشاره کرد و افزود: در سوم دی ماه سال 1297 برای نخستین مرتبه در کشور شناسنامه برای یک زن به نام فاطمه ایرانی صادر شده است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان، کارکنان این سازمان را مرزبانان هویت خواند و بیان کرد: تعداد 120 دستگاه اطلاعاتی و جمعیتی در فضای امن از ثبت احوال خدمت می گیرند.

روحانی فر با بیان اینکه 2 میلیون و 574 هزار نفر جمعیت گیلان است، تصریح کرد: 49 درصد از جمعیت استان را مردان تشکیل می دهند و 51 درصد از این جمعیت مربوط به زنان است.

وی، نرخ رشد جمعیت در گیلان را هفت دهم درصد عنوان کرد و گفت: میانگین نرخ رشد جمعیت در کشور سه درصد است و از این حیث جزو استان های آخر محسوب می شویم.

مدیرکل ثبت احوال گیلان با اشاره به اینکه تعداد 22 هزار و 705 نفر از ابتدای امسال تاکنون در استان متولد شدند، خاطرنشان کرد: تعداد 11 هزار و 593 نفر از متولدان پسر و 11 هزار و 112 نفر دختر هستند.

روحانی فر، شاخص نسبی متولدان پسر و دختر در گیلان را 104 ذکر کرد و یادآور شد: به ازای هر 100 نفر دختر تعداد 104 پسر در استان متولد شده است.

وی با بیان اینکه فراوانی ولادت شهری گیلان تعداد 15 هزار و 737 مورد در 9 ماه امسال است، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد 6 هزار و 968 مورد ولادت روستایی در استان داشتیم.

مدیرکل ثبت احوال گیلان، گروه سنی مادران در استان را 25 تا 29 سال عنوان کرد و افزود: گروه سنی مذکور بیشترین سهم از ولادت های ثبت شده را با 31 درصد به خود اختصاص داده است.

روحانی فر، نرخ خام ثبت موالید در استان را 11.8 درصد خواند و بیان کرد: به ازای هر یک هزار نفر جمعیت، 11.8 درصد واقعه ولادت صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه کیفیت ثبت ولادت در مهلت قانونی در گیلان 99.71 درصد است، تصریح کرد: در 9 ماه امسال 11 هزار و 604 نفر در استان فوت کردند.

مدیرکل ثبت احوال گیلان، فوت مردان را 6 هزار و 515 مورد در 9 ماه امسال عنوان کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد 5 هزار و 89 مورد فوت زنان در استان به ثبت رسیده است.

روحانی فر با اشاره به اینکه گروه سنی 75 سال به بالا بیشترین فوتی را در گیلان به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: نرخ خام ثبت فوت در استان شش است و به ازای هر یک هزار نفر شش نفر فوت می شوند.

وی، بیشترین دلیل فوت افراد در گیلان را به ترتیب بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و تومورها و بیماری های دستگاه تنفسی ذکر کرد و یادآور شد: در 9 ماه امسال، کیفیت ثبت فوت در ثبت احوال گیلان 99.7 درصد است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان با بیان اینکه نرخ ازدواج 8.9 در یک هزار نفر از ابتدای امسال تاکنون در استان به ثبت رسیده است، اظهار کرد: میانگین سنی ازدواج مردان 29 سال و خانم ها 25 سال در استان است.

روحانی فر، میانگین سنی مردان در کشور را 28.5 سال و زنان را 24 سال ذکر کرد و افزود: میانگین سنی ازدواج مردان و زنان در گیلان بالاتر از نرخ کشوری است.

وی با اشاره به ثبت 5 هزار و 226 مورد طلاق در 9 ماه امسال در گیلان، بیان کرد: شش درصد از طلاق ها مربوط به ازدواج های کمتر از یک سال است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان، 32 درصد از طلاق ها را مربوط به کمتر از پنج سال زندگی مشترک زوجین خواند و تصریح کرد: میانگین سن طلاق در استان برای مردان 37.4 سال و زنان 33 سال است.

روحانی فر به فراوانی نام های اسلامی در نامگذاری فرزندان در گیلان اشاره کرد و گفت: 60 درصد از نام های انتخاب شده برای پسران و دختران از نام های ائمه (ع) است.

وی با بیان اینکه امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، محمدطاها و امیرعباس بیشترین نام های انتخاب شده برای پسران از ابتدای امسال تاکنون در گیلان است، خاطرنشان کرد: فاطمه، نازنین زهرا، زهرا، یسنا و آوا بیشترین نام های انتخاب شده برای دختران است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان به سهمیه صدور 485 هزار و 500 کارت هوشمند ملی در سال 95 برای استان اشاره کرد و یادآور شد: در 9 ماه امسال تعداد 515 هزار درخواست صدور کارت هوشمند ملی در گیلان داشتیم.

روحانی فر با اشاره به اینکه اجرای پروژه صدور کارت هوشمند ملی در کشور سه ساله است، اظهار کرد: یک سوم واجدان شرایط بالای 15 سال هستند و تلاش می کنیم تا پایان سال 97 صدور کارت هوشمند ملی به اتمام برسد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code