| سه شنبه، 09 خرداد 1402
نگاه ایران: شهاب حسینی میهمان ویژه شب یلدای نود بود. برنامه نود که سال قبل سراغ محمدجواد ظریف رفته بود و او را مقابل دوربین نشانده بود این بار سراغ ستاره سینما رفت.
ویدیوی مصاحبه ظریف و فردوسی پور هرچند هیچ وقت پخش نشد اما گفت و گوی شهاب حسینی روی آنتن رفت. گفت و گویی که نشان می داد این ستاره سینما چقدر به فوتبال علاقه دارد و به این ورزش نزدیک است.
شهاب حسینی در دوران نوجوانی بازیکن تیم فوتبال پاس بوده و هنوز که هنوزه از نزدیک مسابقات فوتبال را دنبال می کند. گفت و گوی فوتبالی فردوسی پور و شهاب حسینی را که در برنامه نود در دو قسمت پخش شد . به صورت گزیده ای از صحبت های شهاب حسینی می خوانید.
*من از بچگی خیلی به فوتبال علاقه مند بودم.تفریحم گل کوچیک بود.مدتی هم به عنوان فوتبالیست در تیم نوجوانان پاس حضور داشتم اما به دلیل یک تصادف بد مدتی خانه نشین شدم و دیگر از فوتبال کنار رفتم. از لحاظ فیزیکی توانایی بالایی نداشتم. شکم و چاقی ام الان باعث شرمندگی من است. *لیگ چهاردهم پایانی باز مثل فیلم های اصغر فرهادی داشت و این از مواردی است که فوتبال را به سینما نزدیک می کند. *اگر وقتم آزاد باشد تماشای فوتبال زنده را به دیدن یک فیلم یا تفریح کردن ترجیح می دهم چون فوتبال در همان لحظه اتفاق می افتاد. فیلم را می شود بعدا دید. * در فوتبال نتایج برای من مهم نیستند و از زاویه ای دیگر به آن نگاه می کنم. ما در فوتبال شاهد مناسبات انسانی هستیم. برای خیلی از بازی هایم در فیلم از فوتبال کمک می گیرم تا آن نقش را درک کنم. *بهترین و خاطره انگیز ترین فوتبال هایی که دیدم شاید بازی 4-0 آلمان و آرژانتین در جام جهانی 2010 و آن بازی وحشتناک آلمان-برزیل در جام جهانی 2014 بود. *دراماتیک ترین بازی قطعا ایران و استرالیا. همه چیز دست به دست هم داد تا به جام جهانی صعود کنیم. *خداداد را خیلی دوست داشتم و دلم می خواست جای او باشم. *مسی را به رونالدو ترجیح می دهم. *بازیکن محبوب من در تمام ادوار زیدان است.خون سردی و آرامش زیزو مثال زدنی است. *ضربه سر زیدان به سینه ماتراتزی یک پایان خاص و ویژه را برای او رقم زد.شاید زیدان دنبال جاودانه شدن بود که با این کار به آن رسید.زیدان در آن لحظه حساب و کتاب نکرد و پای اعتقاداتش  ایستاد. *در دنیای سینما جک نیکلسون مثل زیدان است چون در تمام نقش هایش تاثیر گذار حاضر می شود.
- ممکن است کسی مادر بزرگ فوتبال دوست داشته باشد که او هم مخاطب برنامه نود می شود.
- اگر ورزشگاه ها بتوانند فضای حضور تمام اقشار جامعه را داشته باشد اتفاق خوبی رقم می خورد چون آن جو در سینما و موقع فیلم دیدن است و تمام اعضای خانواده کنار هم نشستند و فیلمی می بینند و از آن لذت می برند.
- اگر یک فوتبالیست بتواند خانواده خود را به آن ورزشگاه دعوت کند مطمئنا عملکرد بهتری خواهد داشت.
*40 سالگی برایم آغاز ته نشینی است(با خنده) *از کارم لذت می برم و با آن سرگرم هستم. *اگر در زندگی دکمه های" بک " و "فوروارد" و "پاز" وجود داشت حتما از آن ها استفاده می کردم. *از بد مردن می ترسم. نگرانم که روند مرگم طولانی باشد. *حدود سال 77 برای اجرای برنامه افق 26 بار مجبور به ضبط برنامه شدیم. *بهترین نقشم از نظر خودم احمد در "درباره الی" بود. بقیه نقش ها را هم واقعا دوست داشتم. *در بعضی کارها به دلیل رودربایستی و تعارف حاضر شدم که اصلا نتیجه خوبی نداشت. *اگر بخواهم در سینمای خارج از کشور فعالیت کنم ترجیح می دهم به صورت فیلم ساز حاضر شوم تا به عنوان بازیگر. *می توان موفقیت های جهانی سینمای ایران را با فوتبال مقایسه کرد از آن جهت که هردو باعث سرفرازی کشور ایران می شوند. *جو سینماها به گونه ای است که همه اعضای خانواده می توانند آن جا حاضر شوند. یک پدر و مادر با فرزندانشان می توانند به سینما بروند. اما در استادیوم این گونه نیست. اگر یک فوتبالیست می توانست خانواده اش را به استادیوم دعوت کند، قطعا بهترین بازیش را مقابل آن ها انجام می داد. *دیدن برنامه 90 برایم سخت است چون معمولا باید 5 صبح از خواب بیدار شوم. اما سر کار در کنار بچه ها راجع به برنامه صحبت می کنیم و قسمت های مهم آن را باهم می بینیم. در آخرین قسمت مصاحبه عادل فردوسی پور کلماتی را مطرح کرد و از شهاب حسینی خواست که در یک عبارت آن ها را توصیف کند: * نخل طلایی: حس خوبی که آن را با همه تقسیم می کنم. * اسکار: اگر اضافه شود که خیلی خوب است. *قرمز: رنگ خون و حرکت *آبی: رنگ مهر و محبت *عباس کیارستمی: گنجینه ای که قدرش را ندانستیم. *علی دایی: اسطوره فوتبال *فضای مجازی: به خاطر مدل استفاده خودمان دوستش ندارم. *ایران: عشق و ماوا *پایان تلخ یا تلخی بی پایان؟ : پایان تلخ را ترجیح می دهم.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code