| پنجشنبه، 29 مهر 1400
نگاه ایران: همزمان با تقویت قابل توجه ارزش دلار در بازار جهانی که به دنبال افزایش نرخ بهره آمریکا اتفاق افتاد، قیمت این ارز در بازار آزاد تهران نیز تا ۳۹۶۰ تومان و گاهی تا ۳۹۷۰ پیش رفته است.
تغییرات قیمتی دلار از صبح امروز -پنج شنبه- در بازار آزاد نشان از روند رو به رشد آن در آخرین روز معاملاتی هفته جاری دارد. در حالی دلار در معاملات روز گذشته بین ۳۹۲۰ تا ۳۹۴۰ تومان نوسان داشت که از شروع معاملات امروز در صرافی ها قیمت بین ۳۹۵۰، ۳۹۶۰ و حتی ۳۹۷۰ تومان هم معامله شد و حواله این ارز تا ۴۰۱۸ تومان صادر شد.
در سویی دیگر در بازار رسمی ارز، بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روز گذشته افزایش داده و تا ۳۲۲۵ تومان اعلام کرده است. بر این اساس در حال حاضر تفاوت قیمتی دو نرخ رسمی و غیر رسمی تا بیش از ۷۴۰ تومان افزایش دارد، اختلافی که در قیاس با حدود دو ماه قبل تا بیش از ۳۰۰ تومان نوسان داشته و سیاست یکسان سازی نرخ ارز را تحت الشعاع قرار می دهد.
رشد قیمت دلار در حالی برای امروز ثبت شد که در بازارهای جهانی، تصمیم مهم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در آمریکا موجبات افزایش معاملات این ارز را فراهم آورده و ارزش شاخص دلار آمریکا به بیشترین حد خود در بیش از یک دهه گذشته رسیده است.
فدرال رزرو، شب گذشته نرخ بهره را بین ۰.۵ تا ۰.۷۵ درصد افزایش داد و ظاهرا قرار بر این است تا در سال آینده نیز نرخ بهره های کوتاه مدت را حدود ۰.۷۵ درصد دیگر رشد دهد. این در حالی است که در ماه های گذشته و به دنبال تردیدهای مقامات فدرال رزرو و به ویژه خانم "یلن"- رئیس کل این بانک- بارها ارزش دلار دچار نوسان شده بود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code