| چهارشنبه، 28 مهر 1400
نگاه ایران: نشریه فارن پالیسی در فهرستی که امسال از یک صد «متفکر جهانی» منتشر کرده، نام دو ایرانی تبار را هم قرار داده است: آرش درم بخش، عضو شورای شهر کوربوآ در فرانسه و موره شین الهیاری، هنرمند و کنشگر مدنی. آقای درم بخش و گروهی از شهروندان داوطلب در فرانسه تلاش کردند قانونی در این کشور تصویب شود که بر اساس آن، مواد غذایی که فروشگاه ها می خواهند دور بریزند ولی هنوز قابل استفاده است، برای نیازمندان و بی خانمان ها توزیع شود یا به غذای حیوانات و کود کشاورزی تبدیل شود.

آرش درم بخش، عضو شورای شهر کوربوآ در فرانسه، برای مبارزه با فقر و گرسنگی تلاش می کند

این قانون کمتر از یک سال پیش در فرانسه تصویب شد. آرش درم بخش که هم زمان با اعلام فهرست امسال مجله فارن پالیسی به واشنگتن پایتخت آمریکا رفته بود، دراین باره با کاخ سفید، تیم انتقال دولت به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا و همین طور کنگره ایالات متحده هم رایزنی هایی کرده است. این عضو شورای شهر کوربوآ، در واشنگتن به خبرنگار ما هادی نیلی گفت: «با توجه به حجم دورریز مواد غذایی در آمریکا، اگر این طرح در این کشور هم اجرا شود، می تواند تأثیر عمده ای بگذارد.» آرش درم بخش دراین باره به آمارهایی اشاره می کند که بر اساس آنها، از هر شش نفر ساکن آمریکا، یک نفر تغذیه مناسب ندارد و درعین حال گزارش می شود سالانه ۳۵ میلیون تن مواد غذایی در آمریکا دور ریخته می شود.  

موره شین الهیاری از آثار باستانی که گروه داعش ویران کرد، نمونه هایی دیجیتالی درست کرده است

موره شین الهیاری، دیگر ایرانی تباری که امسال در فهرست «متفکران جهانی» فارن پالیسی معرفی شده است، ساکن کالیفرنیای آمریکاست. این هنرمند و کنش گر مدنی در واکنش به اینکه داعش در عراق و سوریه چندین اثر باستانی را ویران کرده اند، نسخه ای دیجیتالی از بعضی مهم ترین این آثار تهیه کرده است. این آثار در غالب فایل سه بعدی و همین طور نمونه هایی بدلی اند که با چاپگر سه بعدی ساخته شده است. مجله فارن پالیسی در معرفی ایده موره شین الهیاری نوشته است هدف این هنرمند این بوده که این قبیل آثار باستانی و نشانه های فرهنگی به این ترتیب ذخیره شوند تا حتی اگر در تحولاتی مانند حمله های گروه داعش ویران شدند، اثری از آنها برای حافظه بشری باقی مانده باشد. فهرست «متفکران جهانی» نشریه فارن پالیسی (سیاست خارجی) شامل یک صد نفر است و هرسال گروهی از رهبران جهانی و افرادی را که ایده هایی برای آینده جهان دارند و به خصوص در یک سال گذشته فعالیت بارزی داشته اند، در این فهرست معرفی می کند. این فهرست بیش از یک دهه است که منتشر می شود و پیش ازاین هم ازجمله شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه صلح نوبل (در سال ۲۰۱۳)، اصغر فرهادی، کارگردان سینما (در سال ۲۰۱۲)، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران (دو بار در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴)، در این فهرست جا گرفته اند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code