| یکشنبه، 10 مهر 1401
نگاه ایران: «زمانی که دولت یازدهم پروژه هسته ای را تحویل گرفت، طرف مقابل به حقوق هسته ای ایران در چارچوب NPTاذعان کرده و بر استثناء نبودن ایران در حقوق و تکالیف هسته ای اعتراف داشته و آمادگی عملی خود را برای شکل گیری معامله هسته ای و ورود به موضوع لغو تحریم ها از جمله تحریم های یک جانبه اعلام کرده بود.»

جملات بالا بخشی از سخنان سعید جلیلی در جلسه مجلس خبرگان است. همانطور که مشاهده می کنید دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، از موفقیت هایش در مذاکرات هسته ای سخن می گوید و اینگونه القا می کند که او یک «غذای آماده» را تحویل تیم جدید گذاشته است. این سخنان حکایت از این معنا دارد که جلیلی می خواهد توافق هسته ای را به نام خود بزند.

این سخنان در حالی مطرح می شود که جلیلی در اوج تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و درست زمانی که مورد هجمه گسترده نامزدهای انتخابات قرار داشت و آنها دبیرشورای عالی امنیت ملی را عامل تحریم های غربی ها و دیپلماسی او را دیپلماسی ضعیفی می دانستند، هیچ سخنی از این توافقات سخن به میان نیاورد و از رفتار خود دفاع کرد.

حالا که به نظر می رسد ظریف و تیمش کشتی مذاکرات هسته ای را به ساحل توافق رساندند، جلیلی می خواهد سند این توافق را به نام خود بزند. جلیلی بعد از سکوتی چندماه تصمیم گرفته است که به مردم این گونه القا کند که او و تیمش تمام کارها را کرده بودند و با حفظ عزت و اقتدار، طرف مقابل را وادار به توافق کرده بودند.

او حتی می خواهد به گونه ای القا کند که اگر روحانی به ریاست جمهور نمی رسید، ایرانیان زودتر به توافق هسته ای می رسیدند و احتیاج نبود مردم برای جشن خیابانی دو سال صبر کنند. جلیلی با این نگاه حتی به رای مردم نیز اعتراض کند و آنها یادآوری کند که در خرداد 92 اشتباه کرده اند و اگر در برگ رای نام جلیلی را می نوشتند زودتر از اینها شاهد رفع تحریم ها و حل مشکلات اقتصادی بودند.

به نظر می رسد جلیلی سعی می کند میوه توافق هسته ای ظریف، را در انتخابات مجلس به نفع خود بچیند. کسی که سال ها با دیپلماسی خود و البته سیاست های محمود احمدی نژاد در عرصه سیاست خارجی، برای کشور تحریم و مشکلات اقتصادی را سوغات آورده بود، حالا با یک چرخش بزرگ می خواهد خود را زمینه ساز توافق هسته ای معرفی کند. مردم این روزها موافق هرکسی هستند که در توافق هسته ای نقش داشته است و این را از میزان محبوبیت ظریف در جامعه می توان فهمید.

جلیلی و دوستانش با درک این واقعیت می خواهند، راه های بسته شده بر روی خود را با این ترفند سیاسی باز کنند. آنها می خواهند به مردم القا کنند که ظریف کسی بود که تنها کار را تمام کرد و دیوار توافق هسته ای را آنها بالا برده اند. تیم هسته ای دولت نهم ودهم می خواهد بعد از دوری دو ساله از صحنه سیاسی کشور اینبار شانس خود را در زمین بازی مجلس امتحان کنند.

جلیلی اما برای اینکه میان خود و ظریف تفاوتی قائل شود در سخنان خود اینبار در کمیسیون ویژه برجام اعلام کرد که او با تمام کشورهای 1+5 به توافق رسیده بود نه آمریکا. او در این جلسه گفته بود:« ما صرفاً با آمریکا گفت وگو نکردیم. ما با 1+5 گفت وگو کردیم، چون آمریکا را کدخدای جهان نمی دانیم و معتقد بودیم آمریکا یکی از کشورهای 1+5 است.» جلیلی با این سخنان می خواهد نشان دهد که هنر دیپلماسی او بیتشر و عمیق تر از ظریف است. او توانسته بود با تمام کشورها مذاکره کند درحالی که تیم هسته ای دولت یازدهم تنها با «کدخدا» به گفت وگو نشست.

بعد از این حضور پررنگ سعید جلیلی و شنیدن سخنانی تازه از سوی او باید آماده بود تا در ماه های آینده شاهد حضور پررنگ تر جلیلی در عرصه سیاسی ایران به ویژه در انتخابات پیش روی مجلس باشیم.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code