پنجشنبه، 10 مهر 1399 | 2020 Thursday 01 ,October  
نگاه ایران: سیروس شفقی فرماندار آستارا عصر امروز با اشاره به آتش سوزی شب گذشته در منطقه گردشگری حیران این شهرستان، اظهار کرد: آتش سوزی مذکور در حواشی گردنه حیران آستارا به وقوع پیوست.

فرماندار آستارا اضافه کرد: با مشارکت نیروهای مردمی، شوراهای اسلامی، دهیاری، نیروهای حفاظت منابع طبیعی، هنگ مرزی، سپاه و دیگر دستگاه های اجرایی شهرستان، آتش سوزی مذکور در ساعت 11 شب به طور کلی مهار و کنترل شد.

وی دلیل آتش سوزی مذکور را بی احتیاطی عواملی انسانی دانست و ادامه داد: با توجه به نقش عوامل انسانی در این آتش سوزی، پیگیری برای شناسایی مسببان احتمالی این آتش سوزی در دستور کار قرار گرفته است.

شفقی با اشاره به اینکه آتش سوزی حاشیه گردنه حیران به دلیل وزش باد و وجود گیاهان، بوته های تمشک و علفزار در مساحتی حدود 2.5 هکتار گسترش پیدا کرده بود، گفت: حدود 90 درصد از محدوده آتش سوزی خارج از اراضی ملی و جنگل های منابع طبیعی بود.

وی آتش سوزی مذکور را بیشتر در زمین های مزروعی حاشیه محور اصلی منطقه گردشگری حیران آستارا عنوان کرد و یادآور شد: وجود باد در منطقه کار اطفای حریق را دشوار کرده بود که با حضور به موقع نیروهای مردمی و دستگاه های اجرایی و عدم وجود پوشش درختی، این آتش سوزی به موقع مهار شد.

فرماندار آستارا موضوع آتش سوزی شب گذشته منطقه گردشگری حیران آستارا در فضای مجازی را نشانه نگرانی عمده دانست و افزود: ضمن قدردانی از نگرانی مردم نسبت به این موضوع، میزان خسارت وارده به منابع طبیعی بسیار کم بود.

شفقی از گردشگران آستارا خواست تا با توجه به وجود باد در منطقه از روشن کردن هرگونه آتش جداً خودداری کنند و یادآور شد: امکان گسترش و توسعه آتش در مناطق جنگلی و ارتفاعات آستارا به دلیل وزش بادهای تند و خشک بودن درختان و بوته های جنگلی بسیار زیاد است.

وی حفاظت از عرصه های منابع طبیعی را یک وظیفه شرعی و ملی دانست و از تمام کسانی که در اطفای به موقع حریق در منطقه گردشگری حیران آستارا و مراقبتی که در این زمینه داشتند، قدردانی کرد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code