| شنبه، 09 مهر 1401
معاون وزیر کشور در جلسه ستاد مدیریت بحران گیلان:
       کد خبر: 80097

نگاه ایران: اسماعیل نجار پیش از ظهر امروز در جلسه مدیریت بحران گیلان با اشاره به راه اندازی مرکز فرماندهی و کنترل بحران کشور اظهار کرد: زمین مرکز مذکور در شهر آفتاب بالاتر از حرم امام(ره) خریداری شده است.

وی، دسترسی به راه ها و فرودگاه را از ویژگی محل مرکز فرماندهی و کنترل بحران کشور عنوان کرد و افزود: 14 کار گروه به طور دائمی در مرکز فرماندهی و کنترل بحران کشور مستقر می شوند.

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ستادهای معین اکنون اطلاعاتی از همدیگر ندارند، تصریح کرد: اطلاعات استان ها باید به همدیگر متصل شوند و دستورالعمل آن نوشته شده تا استان ها در زمان حادثه از ظرفیت استان های همجوار استفاده کنند.

نجار با تأکید بر اینکه ماده 1012 باید به جایگاه خود برگردد، گفت: نمایندگان مجلس باید این موضوع را مورد توجه ویژه قرار دهند.

وی با اشاره به وقوع 10 زلزله در گیلان طی سال جاری، بیان کرد: زلزله بیشترین مخاطرات کشور محسوب می شود و گیلان از آن مستثنا نیست و یک مورد زلزله بالای چهار ریشتر طی سال جاری در این استان اتفاق افتاده است.

فرونشست روزانه 1.4 میلی متر زمین در تهران

معاون وزیر کشور بر ضرورت شناخت مخاطرات در کشور تأکید کرد و یادآور شد: شاهد تغییر اقلیم در کشور هستیم و خشکسالی، بیابان زایی، گردوغبار و ریزگردها را داریم و 29 درصد از ریزگردها منشأ داخلی دارد.

وی اضافه کرد: اکنون فرونشست زمین به دلیل برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی در رأس مخاطرات کشور قرار دارد و در بعضی از نقاط تهران روزانه 1.4 میلی متر فرونشست زمین داریم و سالانه 48 سانتی متر در تهران فرونشست زمین داریم.

نجار پیش بینی و پیشگیری از موضوع های مهم در مدیریت بحران را با اهمیت خواند و تصریح کرد: سند کاهش بلایای طبیعی در کشور از سال 2015 تا 2030 ترجمه و تدوین شده و دبیرخانه آن در حال راه اندازی است.

 70 درصد بناهای تهران روی گسل ها بنا شده است

وی با بیان اینکه پنج مؤلفه جانمایی، آزمایش خاک، مصالح استاندارد، کارگر ماهر و نظارت در مدیریت بحران حائز اهمیت است، افزود: در ابتدای انقلاب جمعیت تهران 3.5 میلیون نفر بود و اکنون به 10 میلیون نفر افزایش پیدا کرده و عمر 70 درصد بناهای تهران زیر 35 سال بوده که روی گسل ها بنا شده است.

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه در سال جاری آموزش مدیریت بحران در بخش مدیران کشور انجام شده است، خاطرنشان کرد: پس از آموزش ها 15 نفر از مدیران جابه جا شدند و افراد جدید این آموزش ها را ندیدند.

وی در اولویت قرار دادن مباحث پیشگیری و بحران را مهم دانست و یادآور شد: مردم باید مطالبه ارتقای کیفیت را داشته باشند و آموزش از موضوع های مهم در مدیریت بحران است.

نجار به حادثه خیابان جمهوری تهران اشاره کرد و گفت: در این حادثه نردبان و تشک بادی داشتیم اما نردبان باز نشد و تشک نیز باد نشد.

وی ادامه داد: تعداد 15 بیمارستان صحرایی با میلیاردها تومان اعتبار خریداری و به استان ها داده شده اما تاکنون یک بار هم باز نشدند و این امر موجب می شود پوسیده شوند و نیاز است که از آنها استفاده شود.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه تعداد سه هزار نفر در یگان حفاظت منابع طبیعی در کشور حضور دارند و به مدیریت بحران کمک می کنند، یادآور شد: در سال جاری تعداد 290 دستگاه خودرو و 30 هزار تجهیزات انفرادی از طریق ماده 1012 خریداری شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 500 میلیارد تومان برای خرید ماشین آلات و تجهیزات به راه و شهرسازی پرداخت کردیم، خاطرنشان کرد: قانون مدبریت بحران براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری تدوین شده و از دو سال پیش در مجلس است.

نجار از ایجاد 14 قرارگاه اطفای حریق در کشور خبر داد و افزود: امسال در 14 نقطه از کشور محل استقرار بالگرد ایجاد می شود و تعداد 6 بالگرد از محل اعتبارات ماده 1012 خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون تعداد 21 بالگرد امداد و نجات در کشور داریم، اظهار کرد: با وجود این بالگردها در زمان بحران از بالگردهای نیروهای مسلح نیز استفاده می شود.

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور متذکر شد: در قانون جدید تلاش شده مشکل پرداختی به بخش خصوصی برطرف شود تا بتوانیم از ظرفیت بالای این بخش در زمان بحران استفاده کنیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code