| شنبه، 24 مهر 1400

نگاه ایران: در پی نامه استاندار گیلان به رئیس جمهوری درخصوص تسریع در روند اجرای فاز عملیاتی راه آهن رشت- بندرانزلی- آستارا ؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی به رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا اقدام لازم در این خصوص انجام شود.

دکتر نجفی دراین خصوص در گفتگوبا خبرنگاران با قدردانی از توجه  رئیس جمهوری به این پروژه مهم  و تاثیرگذار گفت : سرمایه گذاران متعدد خارجی از کشورهای چک، آذربایجان، چین و روسیه جهت مشارکت در تأمین مالی این پروژه عظیم، اعلام آمادگی کردند که ریاست محترم جمهوری نیز به وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور در زمینه تسریع روند اجرایی فاز عملیاتی طرح مذکور دستور دادند.

وی ادامه داد : باتوجه به اینکه اتصال  خط ریلی جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران ظرف ماه های آینده انجام می پذیرد ضرورت آغاز عملیات اجرایی راه آهن رشت به آستارا  به طول 164 کیلومتر بیشتر احساس می شود.

وی با بیان اینکه  راه آهن رشت- انزلی 41 کیلومتر طول دارد  افزود : این پروژه در 3 قطعه اجرایی خواهد شد که قطعه نخست آن به طول 17 کیلومتر در حال ساخت است.

استاندار گیلان  با اشاره به  انجام فازهای صفر و یک مطالعاتی راه آهن رشت- انزلی- آستارا افزود : پروژه راه آهن رشت- انزلی- آستارا علاوه بر اتصال راه آهن قزوین- رشت به بنادر کاسپین منطقه آزاد ، انزلی و آستارا باعث اتصال خط راه آهن جمهوری اسلامی ایران به راه آهن جمهوری آذربایجان، اروپا و کشورهای حوزه CIS می شود.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : اجرای این پروژه علاوه بر تکمیل شبکه حمل و نقلی کشور به عنوان یک شاهراه بین المللی و اتصال استان به شبکه ریلی کشور و کریدور ترانزیت بین المللی تمام ریلی شمال- جنوب، منجر به اتصال شبکه ریلی دو کشور ایران و آذربایجان در مرز آستارا و ارتباط با بازارهای منطقه ای و دسترسی به بازار مصرف بالای 260 میلیونی کشورهای مشترک المنافع با سهولت فراوان خواهد شد.

وی افزود : با بهره برداری از این طرح ها  استان گیلان به عنوان درگاه استراتژیک حمل و نقل ریلی ،جاده ای  و ترکبیی می تواند، تأثیر قابل توجهی در توسعه گردشگری، ترانزیت و رشد حجم تجارت در کشورهای منطقه ومسیر نوستراک ایفا کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه ساخت راه آهن قزوین به رشت در حال اتمام است وادامه آن به آستارا حائز اهمیت است افزود :  اتصال خطوط ریلی ایران به آذربایجان ، خط ریلی ۵ هزار و ۲۰۰ کیلومتری هندوستان تا بندر هلسینکی در اروپای شمالی را  به هم وصل می کند.

دکتر نجفی افزود : با این اتصال٬ حمل بار در کریدور شمال جنوب  از ۴۵ روز به ۲۰ روز کاهش پیدا می کند و راه نیز حدود دو هزار کیلومتر کوتاه می شود بنابراین یک اتفاق بزرگ در حمل و نقل ریلی محسوب است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code