| چهارشنبه، 26 مرداد 1401
روزگار سخت بازیکن تیم زیر ۱۴ سال ملوان؛
       کد خبر: 7650
نگاه ایران/ امیر ۱۳ سال بیشتر ندارد و شانه های کوچکش بار سنگین یک زندگی را به دوش می کشد اما، زانوانش زیر بار این فشار خم نشده و امیدوارانه برای رسیدن به فردایی بهتر قدم برمی دارد. او می خواهد قهرمان شود.
چراغ قرمز است و ماشین های زیادی پشت خط کشی توقف کرده اند. گوینده ورزشی رادیو، بازی فوتبال را گزارش می کند و صدای آن از داخل ماشین ها به گوش می رسد. پسر بچه ای که زیر آفتاب داغ تابستان صورتش سوخته و جعبه های دستمال کاغذی را به دست گرفته پای هر ماشین توقف می کند تا شاید کسی از او دستمالی بخرد. به هر ماشینی که می رسد راننده اش برای اینکه به او بفهماند که خریدار دستمال هایش نیست، شیشه را بالا می دهد و صدای گزارشگر فوتبال کم و کمتر می شود. چراغ سبز می شود و ماشین ها حرکت می کنتاند. صدای ضعیف گزارشگر خبر از گل زدن یکی از تیم ها می دهد. پسر بچه با دستمال هایی که حتی یک جعبه اش هم فروش نرفته سر چهارراه باقی مانده و به این فکر می کند که پول این جلسه تمرین فوتبالش را چطور تهیه کند؟

روزی قهرمان می شوم

اسمش امیر حسین پور است و همه به نام امیر زندگانی می شناسندش. هرچند۱۳ سال بیشتر ندارد و برای خرج خانواده اش سر چهارراه دستمال، آدامس و گل می فروشد ولی اعتقاد دارد کار کردن عار نیست و آدم باید برای رسیدن به خواسته هایش تلاش کند.

عاشق فوتبال است ولی به گفته خودش وضعیت مالی خانواده اش طوری نیست که بتواند از پس خرج های فوتبالیست شدنش بر بیاید به همین دلیل باید کار کند تا بتواند پول تمریناتش را بدهد.

با همان معصومیت کودکانه ای که پشت چهره آفتاب سوخته اش پنهان شده می گوید: دوست دارم روزی یکی از بهترین بازیکنان فوتبال دنیا شوم و برای رسیدن به این هدفم همه جوره تلاش می کنم.

امیر درباره علاقه اش به فوتبال توضیح می دهد: از همان زمانی که کوچک تر بودم و با بچه ها گل کوچک بازی می کردم عاشق فوتبال بودم اما شرایط مالی خانواده ام اجازه نمی داد که به طور حرفه ای آن را دنبال کنم. از وقتی توانستم کار کنم و پول دربیاورم، تمام هدفم پرداختن به فوتبال شد و حالا که توانسته ام در تیم زیر ۱۴ سال ملوان حضور داشته باشم، این را مطمئنم که روزی به آنچه برایش زحمت می کشم خواهم رسید.

هرچند جثه کوچکش سنش را کمتر از چیزی که هست نشان می دهد اما حرف هایش بزرگ تر از سن یک پسر بچه ۱۳ساله است. از او راجع به اسطوره هایش در فوتبال می پرسم و پاسخ می دهد: از خارجی ها مسی و رونالدو را دوست دارم اما هیچ وقت دوست ندارم مثل آن ها شوم چون آخر سر می شوم مسی یا رونالدو. من می خواهم امیر زندگانی باشم. فوتبالیستی بهتر از مسی و رونالدو. از ایرانی ها هم عاشق علی دایی هستم چراکه بعد از این همه موفقیت و شهرتی که دارد، هیچ وقت آدم هایی مثل من را که عاشق فوتبال هستند ولی توان مالی برای فوتبالیست شدن ندارند، فراموش نمی کند.

امیر ادامه می دهد: شاید دلم نخواهد مثل مسی و رونالدو شوم اما دوست دارم مثل علی دایی باشم که همیشه به فکر آدم های دیگر هم هست و من شنیده ام که از خیلی ها برای فوتبالیست شدن حمایت کرده است.

او می افزاید: توی همین شهر بچه های زیادی هستند که در رشته های مختلف ورزشی استعداد زیادی دارند اما شرایط برای بروز استعدادهایشان مهیا نیست و به همین دلیل خیلی از آن ها کشف نشده باقی می مانند.

درباره حمایت هایی که از او شده می پرسم و امیر می گوید: آقای احمد دوست مدیر مرکز حمایت از کودکان کار و خانم حق دار که از مشاوران این مرکز هستند کمک های زیادی به من کرده اند تا بتوانم راه درست را برای خودم انتخاب کنم و همچنین مربیان من در تیم ملوان به خصوص آقای محمدرضا ستوده خیلی به من کمک می کنند و راهنمایان خوبی برای من هستند اما حمایت های مازیار زارع مسیر زندگی من را عوض کرد.

او ادامه می دهد: شاید اگر حمایت های مازیار زارع نبود و ایشان من را به تیم ملوان معرفی نمی کرد، من هم مثل خیلی های دیگر شرایط لازم را برای بروز استعدادهایم به دست نمی آوردم.

امیر راهش را انتخاب کرده است

حسین احمد دوست مدیر مرکز مشاوره آوای امید و سازمان مردم نهاد حمایت از کودکان کار که بخش اعظمی از آموزش های اجتماعی امیر را بر عهده دارد، می گوید: امیر بسیار هدفمند و با انگیزه زیاد برای رسیدن به هدفش تلاش می کند و بسیار با اراده در مسیری که انتخاب کرده قدم برمی دارد.

وی می افزاید: اخلاق مدار بودن و ادب امیر در کنار اراده قوی از او شخصیتی شگفت انگیز ساخته که موردتوجه تمام همکاران در مرکز بوده و همه تلاش ما این است که بتوانیم با جلب حمایت های لازم برای امیر، او را برای رسیدن به هدفش کمک کنیم.

حمایت از امیر آینده وی را رقم می زند

مازیار زارع درباره امیر به ما می گوید: امیر را بارها سر چهارراه نزدیک منزلم در حال دستمال فروختن دیده بودم تا اینکه یک روز شرایطی پیش آمد که بتوانم بازی اش را از نزدیک ببینم.

وی ادامه می دهد: امیر با توپ کارهایی می کند که شاید خیلی از بازیکنان حرفه ای نتوانند انجام دهند و همین موضوع باعث شد که او را سر تمرینات ملوان ببرم و خوشبختانه الآن در تیم زیر ۱۴ سال ملوان حضور دارد.

زارع تصریح می کند: امیر فوتبالیست فوق العاده مستعد و با تکنیکی است که در صورت حمایت شدن می تواند به یکی از ستاره های تاریخ فوتبال کشور تبدیل شود.

وی تأکید می کند: فوتبالیست هایی مثل امیر که استعدادهای خوبی دارند و از تیم های پایه فوتبال را شروع می کنند، باید موردحمایت قرار گیرند تا بتوانند در آینده به سرمایه های فوتبال تبدیل شوند چراکه اگر از افرادی مثل امیر حمایت نشود ممکن است به خاطر مسائل مالی از ادامه فعالیت باز بمانند.

دیرش شده و می خواهد به کارش برسد. به گفته خودش شنبه تمرین دارد و هنوز نتوانسته پول کرایه اش تا انزلی را تهیه کند. جدای آن هر جلسه باید کلی خوراکی مقوی بخورد تا توان بدنی اش پایین نیاید و همه این ها کلی خرج سر دستش می گذارد.

موقع رفتن با خنده ای که معصومیتش را دوچندان می کند می گوید: دوست دارم در پست هافبک توپ بزنم بهترین هافبک ایران باشم برای همین هرچقدر لازم باشد کار می کنم تا روزی بهترین قهرمان فوتبال ایران شوم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code