| سه شنبه، 27 مهر 1400
اصلاح‌طلبان تمام قد پشت روحانی خواهند ایستاد؛
       کد خبر: 74109
نگاه ایران: توصیه رهبر انقلاب به احمدی نژاد برای عدم شرکت در رقابت های انتخاباتی مسیر را برای ریاست جمهوری حسن روحانی در دور دوم هموارتر خواهد کرد. این نکته ای است که سایت «المانیتور» در مقاله خود درباره انتخابات پیش رو، به آن اشاره کرده است.
این سایت با اشاره به تلاش احمدی نژاد برای بازگشت به عرصه سیاسی ایران که با مخالفت مقام معظم رهبری مواجه شد، می نویسد: «اخیرا احمدی نژاد سفرهای استانی داشت. این سفرها وجهه خوبی را از او نشان ندادند و تذکرهایی نیز مطرح شدند مبنی بر این که این سفرها به صورت غیر قانونی ماهیت تبلیغات انتخاباتی پیدا کرده اند.
گزارش هایی منتشر شده بودند در این باره که مقام عالی رهبری ایران به احمدی نژاد توصیه کرده اند در رقابت های انتخاباتی پیش رو شرکت نکند و این که این موضوع را به صلاح نمی بینند. طرفداران احمدی نژاد چنین موضوعی را تکذیب کردند با این حال، در روز ۲۷ سپتامبر مقام عالی رهبری ایران شخصا اظهارکردند که اخبار منتشر شده موثق بوده اند. انگیزه کلیدی ایشان از مخالفت با نامزدی احمدی نژاد جلوگیری از بروز فضایی دو قطبی و پرتنش پیش از انتخابات ریاست جمهوری بود که می تواند از تکرار حوادث پیش آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ میلادی در ایران جلوگیری کند.»
این سایت در ادامه می افزاید: «پس از حذف احمدی نژاد اصولگرایان اکنون از اهرم فشار «اقتصاد» علیه روحانی اشاره می کنند. باهنر از چهره های اصولگرا گفته است که راه حل اردوگاه اصولگرایان آن است که چهره ای محبوب از میان خود با برنامه اقتصادی جذاب برای فقرا و کم درآمدها را معرفی کنند. این در حالی است که به نظر می رسد همه شرایط سیاسی برای انتخاب دوباره روحانی فراهم شده اند. به احتمال بسیار زیاد به پنج دلیلی که در ادامه مورد اشاره قرار خواهد گرفت روحانی بار دیگر رییس جمهوری ایران خواهد بود».
المانیتور پنج دلیل را این گونه بر می شمارد:
نخست آن که اصولگرایان فاقد یک چهره کاریزماتیک هستند. واقعیت این است که احمدی نژاد تنها برگ برنده آنان بود. نامزدی او نامزد شدن هر فرد اصولگرای دیگری را تحت الشعاع قرار داد بود. در نتیجه، اصولگرایان به طور موثر چهره جذابی ندارند. در حال حاضر هیچ فرد دیگری در میان آنان جذابیت احمدی نژاد را ندارد. به همین خاطر است که زیباکلام استاد دانشگاه تهران گفته است که اگر شرایط همین گونه ادامه یابد روحانی قطعا پیروز انتخابات مه ۲۰۱۷ خواهد بود.
دوم آن که در حالی که عملکرد اقتصادی دولت روحانی چشمگیر نبوده است اما او توانسته اقتصاد ایران را از سقوط نجات دهد. او نقش یک پزشک را ایفا کرد که قادر به درمان بیمار نیست اما قادر به جلوگیری از بدتر شدن وضعیت بیمار بوده است. مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی رشد اقتصادی در سال جاری را ۶.۶ درصد ارزیابی کرده است. تولید نفت ایران افزایش یافته است و پیش بینی می شود که رشد اقتصادی ایران به تدریج بیش تر شود.
نکته سوم آن که مقام عالی رهبری ایران مخالفتی با انتخاب دوباره روحانی ندارند. شکی نیست که تفاوت نظرهایی میان ایشان و روحانی وجود دارد؛ آن هم برسر مسائل مختلف؛ از اجرای مفاد برجام توسط امریکایی ها گرفته تا نوع رویکرد نسبت به مسائل منطقه ای، حوزه های فرهنگی و اجتماعی و سایر مسائل. اما واقعیت آن است که چهره بهتر دیگری اکنون در عرصه سیاسی ایران در مقایسه با روحانی وجود ندارد. علیرغم اختلاف نظرها در پاره ای از موارد روحانی هنوز هم از حمایت مقام عالی رهبری ایران برخوردار است.
چهارم آن که تاریخ نشان داده ایرانیان معمولا رییس جمهوری که در دور اول انتخاب کرده اند را در دور بعد نیز مجددا بر می گزینند. به غیر از ابوالحسن بنی صدر اولین رییس جمهوری ایران پس از انقلاب که در سال ۱۹۸۱ میلادی استیضاح و برکنار شد و جانشین او مرحوم رجایی در سال ۱۹۸۱ میلادی ترور شد همه روسای جمهور دیگر جمهوری اسلامی دو دوره متوالی رییس جمهوری بوده اند از آیت الله هاشمی تا رییس دولت اصلاحات و احمدی نژاد و هر یک گفتمان متفاوتی در مقایسه با رییس جمهوری قبلی داشته اند. اصلاح طلبان خواستار اصلاحات سیاسی و فرهنگی بودند و احمدی نژاد گفتمانش حول محور عدالت و حمایت از فقرا بود. رای دهندگان ایرانی در ژوئن سال ۲۰۱۳ میلادی به شعار اعتدال دولت روحانی و تعامل سازنده با جهان رای دادند. به نظر می رسد که گفتمان روحانی فارغ از عملکرد او برای رای دهندگان اهمیت بیش تری دارد. پس به طور منطقی می توان انتظار داشت که او در انتخابات بعدی پیروز باشد.
پنجمین و مهم ترین عامل اجماع در میان اصلاح طلبان درباره روحانی است. اردوگاه اصلاح طلبان نه می تواند و نه می خواهد روحانی را به حاشیه براند. از نظر آنان عملکرد روحانی در مجموع قابل قبول بوده هر چند که کاستی هایی در حوزه های سیاسی و اقتصادی داشته اند اما اصلاح طلبان درک می کنند که بخش عمده ای نواقص به دلیل عوامل خارج از کننرل دولت بوده اند. در نتیجه، اصلاح طلبان تمام قد پشت روحانی خواهند ایستاد. از سوی دیگر، اصلاح طلبان خود اکنون فاقد چهره جدید کاریزماتیک برای قرار دادن در برابر روحانی و یا یک نامزد اصولگرا هستندو چهره های مورد نظر آنان از جمله سیدمحمدخاتمی و میرحسین موسوی نخست وزر سابق قادر به شرکت در انتخابات نیستند چرا که احتمالا با سد شورای نگهبان مواجه خواهند شد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code