| سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401
نگاه ایران:نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رویکرد وی درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی را غیرقابل هضم دانست و گفت که چنین اظهاراتی عده ای را از دین گریزان می کند. در نامه علی مطهری خطاب به آیت الله یزدی آمده است:  «آیت الله یزدی دامت برکاته با اهدای سلام و تحیت، در خصوص بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در عصر تاسوعا، روشن است که بهتر بود این بازی به زمان دیگری موکول می شد. اما اکنون که امکان این امر وجود ندارد و لغو این بازی هم خسارت های جبران ناپذیر برای کشور دارد، به نظر می رسد که ابراز حساسیت بیش از حد نسبت به این موضوع، امری ضد تبلیغ دین به شمار می رود. فرضا مردم برای گلی که ایران به کره جنوبی بزند خوشحال شوند و عده ای ابراز شادی کنند آیا این امر به معنی خوشحالی و شادی برای شهادت امام حسین علیه السلام و هتک حرمت و اهانت به ساحت سیدالشهداست؟ علاوه بر این که مردم در چنین موقعیت هایی به خوبی می دانند که چگونه رفتار کنند و چندین  سال پیش شبیه این اتفاق برای مسابقه تیم استقلال تهران و دالیان چین افتاد و تماشاگران رفتار قابل ستایشی داشتند. مثالی می زنم. اگر کسی بعد از سال ها پدر یا مادر یا فرزندش را در شب عاشورا ملاقات کند آیا نباید خوشحال شود و بخندد چون حرمت آن امام عزیز را شکسته است؟! همین نگاه است که باعث شده است در دو ماه محرم و صفر مردم ایران مراسم ازدواج برگزار نکنند حتی به قیمت صدها و هزاران گناهی که به علت تاخیر در ازدواج جوانان رخ می دهد و از طرف دیگر تالارهای برگزاری مراسم ازدواج، قبل و بعد از این دو ماه با تراکم مشتری و مشکلات برای مردم مواجه می شوند. چه مانعی دارد غیر از چند روز قبل و بعد از عاشورا و اربعین و سه روز آخر صفر مردم عرفا مجاز به برگزاری مراسم ازدواج باشند همان طور که شرعا مجاز هستند. قطعا امام حسین هم به این وضع راضی تر است. وظیفه روحانیت و مصلحان جامعه است که با نقاط ضعف جامعه و آداب و رسوم خرافی که مانند زنجیر به دست و پای مردم بسته شده است مبارزه کنند نه این که سوار بر این موج ها شوند. به تعبیر شهید آیت الله مطهری که جناب عالی نیز محضر درس ایشان را درک کرده اید مصلح واقعی کسی است که با نقاط ضعف مردم مبارزه کند هر چند از محبوبیت اجتماعی او کاسته شود. اینجانب جناب عالی را در مجموع یک روحانی عالم و روشنفکر می دانم ولی رویکردی مانند آنچه درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی ابراز کردید برایم قابل هضم نیست و معتقدم عده ای را از دین گریزان می کند و انسان را به یاد اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی می اندازد که منجر به گریز مردم اروپا از دین شد. برای حضرت عالی آرزوی توفیق الهی بیشتر دارم. با تقدیم احترام علی مطهری»

بعد از گل ایران به کره در روز تاسوعا، آیا می توان جلوی خوشحالی مردم را گرفت؟

به گزارش نگاه ایران آیت الله محمد یزدی رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز یکشنبه 11 مهرماه در یک نشست خبری در موضع گیری عجیب نسبت به زمان مسابقه ایران و کره جنوبی گفته بود:مطلع شدم وزیر ورزش در این زمینه تلاش هایی برای تعویق این دیدار انجام داده است و نامه نگاری هایی انجام گرفته است ولی خطاب به وزیر ورزش بیان می کنم که شما در سایه همین احترام ها به محرم و صفر به وزارت رسیده اید. نظام ما هم در همین محرم و صفر محقق شد. این همه شهید در این انقلاب به شهادت رسیده اند تا این کشور این حرمت ها را حفظ کند و همه چیز ما از محرم و صفر است.  اگر قرار باشد به همین راحتی نسبت به این مساله بی حرمتی کنیم، حرمتی باقی نخواهد ماند. ممکن است بیان کنید که بازی نکردن ما برای ما هزینه هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه ها را داد تا این حرمت ها حفظ شود.

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: من شما را نصیحت نمی کنم بلکه از شما می خواهم این بررسی را انجام دهید و اگر قرار است تعطیل شود بهتر از حرمت شکنی است. اگر قرار باشد که برای حفظ حرمت عاشورا قبل از مسابقه مداحی صورت بگیرد، پس از گل توسط ایران آیا کسی خوشحالی نخواهد کرد و آیا می توان جلوی خوشحالی مردم را گرفت؟

علی رغم اظهار نظرات صورت گرفته پیرامون بازی ایران و کره جنوبی در چارچوب مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه و اعلام تلاش برای تغییر زمان این دیدار، این بازی در زمان اعلام شده یعنی 20 مهرماه ساعت 18 در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code