جمعه، 04 مهر 1399 | 2020 Friday 25 ,September  

نگاه ایران:  محمدباقر نوبخت پیش از ظهر امروز با حضور در منطقه آزاد انزلی از زیرساخت های تجاری، تفریحی و صنعتی این مجموعه بازدید کرد.(گزارش تصویری این بازدید و جلسه شورای معاونین سازمان)

بازدید از مجموعه بندری کاسپین و روند پیشرفت موج شکن های آن، مرکز تفریحات، باغ پرندگان، مجموعه ورزشی قایقران، مرکز نمایشگاهی و همایش ها، اسکله نفتی، کلنگ زنی سیلوی ذخیره غلات مورد بازدید نوبخت قرار گرفت.

محمدعلی نجفی عصر جمعه در حاشیه بازدید معاون رئیس جمهوری از منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با وجود برداشت 500 تنی ماهی از پروژه ماهی در قفس در سه ماه گذشته و برنامه ریزی برداشت شش هزار تنی تا پایان سال، در تلاش برای رساندن این میزان برداشت به 10 هزار تن هستیم.

به گزارش ایرنا؛ وی افزود: در بخش گردشگری دریایی در سفر اخیر به آستراخان، کشتی مسافربری از سوی آنان درحال ساخت بود که می تواند همه مناطق گیلان ، باکو و آستراخان را طی کند. نجفی ارتباط با باکو ، آستراخان ، بندر اکتائو و قزاقستان را فرصت جدیدی برای افزایش صادرات و واردات ارزان تر دانست و گفت: با محاسبات انجام شده درصورت ایجاد این ارتباط ، هزینه حمل کالا تنها از چین به منطقه آزاد انزلی از طریق این کریدور تا 41درصد کاهش می یابد .

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی در جریان بازدید مذکور با اشاره به اهداف کلان این مجموعه اظهار کرد: منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی عمران و آبادانی و ارائه خدمات عمومی را دنبال می کند.

رضا مسرور گفت: رشد و توسعه اقتصاد، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، تشویق تولید و صادرات کالا، ورود و حضور فعال در بازارهای منطقه ای و جهانی را در دستور کار دارد.

وی جذب فناوری های جدید، انتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی همسو با توسعه علمی و فناوری جهان را از دیگر اهداف منطقه آزاد عنوان کرد.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: تسریع در فرآیندهای تجاری، اقتصادی و فناوری «کاتالیزور» با ایجاد بستر مناسب برای انجام آزمایشی طرح ها و تعمیم آن به سراسر کشور و تعامل فعال با جهان منطبق با سند چشم انداز بیست ساله کشور را از دیگر اهداف منطقه آزاد انزلی است.

وی با اشاره به ایجاد شورای مناطق آزاد حاشیه خزر، خاطرنشان کرد: این شورا امکان برقراری تجارت که موجب تسهیل و گسترش مبادلات تجاری کشورهای منطقه آزاد می شود را فراهم می کند.

مسرور افزود: شورای مذکور می تواند به پایلوتی برای تاسیس شورای همکاری اقتصادی و سیاسی کشورهای منطقه تبدیل شود.

وی منطقه آزاد انزلی را پیوند تجارت، صنعت و سیاحت دانست و یادآور شد: جهت گیری و اهداف این مجموعه در راستای سیاست های کلی منطقه آزاد است.

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d9%82%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%a8%d8%ae%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d8%b1%d9%88%da%98%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%86%d8%b7

محمدباقر نوبخت در نشست معاونان منطقه آزاد انزلی با موضوع اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقدام های چند ساله منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی در عرصه های مختلف بود.

به گزارش فارس، وی با اشاره به بازدید امروز خود از منطقه آزاد انزلی، افزود: در بازدید امروز رشد منطقه آزاد انزلی فراتر از انتظار بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در بخش زیرساخت های منطقه آزاد فعالیت های مناسبی صورت گرفته است، گفت: این امر نویدبخش آینده روشن است.

وی اطلاع رسانی درباره اقدام های صورت گرفته در منطقه آزاد انزلی را مهم دانست و تصریح کرد: ظرفیت های ایجاد شده منطقه آزاد انزلی توسط گردشگران مشاهده می شود اما این اقدام ها باید برای تمام مردم نشان داده شود.

نوبخت با اشاره به اینکه 7 هزار و 600 فرصت شغلی در منطقه آزاد انزلی ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: زمینه اشتغال جوانان برای دوران پس از تحصیل باید در واحدهای مختلف تجاری و صنعتی فراهم شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: تمام واحدهای منطقه آزاد باید در راستای اشتغال جوانان به بهره برداری برسد.

افتتاح موج شکن غربی و شرقی منطقه آزاد انزلی در اردیبهشت 96

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d9%82%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%a8%d8%ae%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d8%b1%d9%88%da%98%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%86%d8%b7

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی نیز در نشست مذکور با اشاره به پیشرفت فیزیکی موج شکن غربی و شرقی این منطقه، اظهار کرد: موج شکن شرقی 85 درصد و موج شکن غربی 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا اردیبهشت ماه 96 به بهره برداری می رسد.

رضا مسرور با بیان اینکه اکنون مجموعه منطقه آزاد انزلی درحال ساخت برج دیده بانی با اعتبار 50 میلیارد ریال است، افزود: پیش بینی می شود این پروژه تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

وی گفت تقاطع غیرهمسطح در مدت چهار سال 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بحث تملک اراضی و اتصال آن به تقاطع غیرهمسطح باید 14 کیلومتر توسط وزارت راه مجوز داده شود.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی به فعالیت های فرهنگی و اقتصادی این مجموعه اشاره کرد و ادامه داد: در منطقه آزاد توجه ویژه ای به ورزش های ساحلی مانند ساخت مجموعه ورزشی ساحلی مرحوم قایقران و احداث 6 مسجد و پنج مدرسه شده است.

وی اتصال هرچه سریع تر خط ریلی برای کمک به بندر کاسپین را مهم دانست و یادآور شد: در راستای فعالیت های اقتصاد مقاومتی صادرات 30 درصد افزایش است.

مسرور افزود: صادرات مجدد با 30 درصد افزایش حدود 229 میلیون دلار در منطقه آزاد انجام شد و صادرات در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 45درصد رشد داشته است.

وی از رشد 91 درصدی حضور گردشگران نسبت به سال گذشته در منطقه آزاد انزلی خبر داد و متذکر شد: فعالیت فرهنگی بسیاری برای گردشگران و پاکیزه نگاه داشتن محیط منطقه با مشارکت مردم صورت گرفته است.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی درباره کریدور شمال ـ جنوب و افزایش بورس کالا در این، منطقه خاطرنشان کرد: کریدور جدید ارومچی، اوکتائو و انزلی به عنوان جاده ابریشم جدید با  ظرفیت فعلی دومیلیون تن مورد توجه بازرگانان و دولت ها بوده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه، همچنین صبح امروز با حضور در گلزار شهدای رشت، به مقام شامخ شهدای گیلان ادای احترام کرد. وی سپس با آیت الله زین العابدین قربانی نماینده ولی فقیه در استان دیدار و گفت وگو کرد.