| یکشنبه، 28 دی 1399

نگاه ایران: آیت الله زین العابدین قربانی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه رشت با اشاره به ایام مناسک حج، حج را یکی از ارکان دین اسلام دانست و گفت: حج از واجباتی است که اگر فردی به طور عمد آن را ترک کند و بمیرد به دین یهود از دنیا رفته است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه اگر افراد ثروت بسیاری در راه خدا صدقه دهند جایگزین حج نمی شود، گفت: مردم باید حج را به جا آورند.

وی با اشاره با تاکید بر اینکه اگر حج به عمد به جا آورده نشود موجب کفر می شود، یادآور شد: گاهی دشمنان اجازه نمی دهند مسلمانان به مکه بروند و کسانی که کافر شدند و مانع رفتن حاجیان به طرف مسجدالحرام هستند برای آنها عذاب بزرگی است.

قربانی با تصریح بر اینکه خانه خدا متعلق به مسلمین است و مال آل سعود نیست، خاطرنشان کرد: حتی زمین های اطراف خانه کعبه قابل تصرف نیست.

وی به آیاتی در قرآن کریم درباره حج اشاره کرد و گفت: قرآن فرمود مسجدالحرام و خانه کعبه برای تمام مردم است و اهل مکه و دیگران در انجام فرایض در خانه کعبه یکسان هستند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه در خانه کعبه تمام مسلمانان یک لباس می پوشند و فقیر و غنی یکسان هستند، ادامه داد: هر کس وارد خانه کعبه شود حتی قاتل هم باشد نمی توانند او را کیفر کنند.

وی اظهار کرد: خداوند کعبه را وسیله سرپا ماندن اسلام و مسلمانان قرار داده و حج باید سیاسی باشد و محلی برای انجام رفتار جاهلانه نیست.

قربانی با بیان اینکه هر شیطان کوچک و بزرگ بخواهد علیه اسلام نقشه هایی طرح کند وظیفه مسلمانان است که از أنها برائت جویند، ادامه داد: مسلمانان باید به طرف این شیاطین سنگ پرتاب کنند و امام خمینی(ره) فرمود اگر حجی برائت از مشرکان را نداشته باشد بی معنا است.

اگر ایران اراده کند طومار آل سعود 24 ساعته پیچیده می شود

وی عرفه را جای خودسازی، کسب معرفت و خداشناسی دانست و تصریح کرد: آل سعود یک عده شتر چران بی سواد و بی فرهنگ هستند که توسط استعمار ریاست حرمین را به عهده گرفتند.

خطیب جمعه رشت با اشاره به اینکه آل سعود کودک کش، یمن، سوریه و عراق را ویران کرده و علیه ایران ابراز وجود می کند، افزود: استکبار جهانی حتی به آل سعود توجهی ندارد و اگر ایران اراده کند در مدت 24 ساعت طومار آل سعود را می پیچد اما به دنبال کشتار نیستیم.

 جهان اسلام آل سعود ابله را از عاملیت خانه کعبه بیرون کند

وی اضافه کرد: آل سعود با خرید میلیاردها دلار امکانات نظامی به دنبال فعال کردن کارخانه های استکبار بوده و جهان اسلام باید برای اداره خانه خدا فکری کند و آل سعود ابله را از عاملیت خانه کعبه دور بیندازد.

قربانی به فاجعه منا اشاره کرد و گفت: سال گذشته 7 هزار نفر از حاجیان را شهید کردند که 500 نفر متعلق به ایران است و در مدت یک سال گذشته حاضر به معذرت خواهی نشدند و مقام معظم رهبری درخواست تشکیل کمیته حقیقت یاب کرده است.

وی با ابراز امیدواری بیداری دنیای اسلام از خواب غفلت، اظهار کرد: اگر آل سعود بخواهد به رفتار خود ادامه دهد مجبور می شویم با قدرت نظامی او را به زباله دان تاریخ بیندازیم.

خطیب جمعه رشت با تسلیت سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) بیان کرد: امام باقر(ع) بین ائمه(ع) از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و فرهنگ اصیل تشیع را پس از پدر توانست با شاگردانی که تربیت کرد به جهان علم و دانش خدمت کند.

وی درباره روز عرفه و شهادت مسلم بن عقیل، گفت: امام حسین(ع) از خانه خدا خارج شد تا ایشان را در کعبه به شهادت نرسانند و حرمت خانه خدا از بین نرود.

قربانی با اشاره به شهادت آیت الله مدنی و درگذشت آیت الله طالقانی، افزود: آیت الله طالقانی به دلیل خون دلی که دشمنان به او دادند روح از بدنش خارج شد و آیت الله مدنی نیز توسط منافقان به شهادت رسید.

وی طالقانی را از پیشگامان انقلاب دانست و یادآور شد: طالقانی امید روشنفکران و دانشگاهیان و ابوذر زمان، شجاع و نخستین امام جمعه تهران بود.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه روز عرفه دعای امام حسین(ع) فراموش نشود، افزود: در مساجد و حسینیه ها دعای عرفه را زمزمه کنیم.

وی با تصریح بر اینکه مقام معظم رهبری به محور بودن خانواده تأکید کردند، گفت: شبکه های ماهواره ای به دنبال از بین بردن خانواده هستند و تبلیغات سوء دشمنان در جامعه اسلامی تاثیر گذاشته است.

 قربانی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند دنیای امروز به مقدسات ما هجوم آورده و حوزویان باید پاسخگوی شبهات باشند و دانشگاهیان و حوزویان در این زمینه به مردم شبهات مردم پاسخ دهند.

img_2077

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code