| یکشنبه، 05 بهمن 1399
زخمه آخرِ استاد بر تارِ زندگی؛
       کد خبر: 67293
نگاه ایران: فرهنگ شریف از نوازندگان برتر نیم قرن اخیر درگذشت.
 منصوره رضایی همسر این هنرمند در گفت وگو با ایسنا، درگذشت شریف را تایید کرد.
او که امروز (17 شهریورماه) در سن 85 سالگی در تهران دیده از دنیا فرو بست، در مردادماه امسال چندبار به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شد.
فرهنگ شریف با ابداع هایی که در نحوه ی انگشت گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم های تار انجام داده، از این ساز صدایی متفاوت درآورده که بسیاری از کارشناسان معتقدند، زیباترین صدای تولیدشده از ساز تار است.
شریف در سال ۱۳۱۰ در شهرستان آمل به دنیا آمد. دو ساله بود که با پدر و مادرش به تهران آمدند. از همان دوران کودکی به موسیقی گرایش زیادی داشت، به طوری که وقتی پدرش یک بار با تار قطعاتی را می زد، او به ذهن می سپرد و همان قطعات را می نواخت. یک روز که پدرش در خانه نبود، سازش را برداشت و شروع به نواختن کرد. وقتی پدر ناگهان به خانه وارد شد و ذوق و استعداد پسرش را دید، او را تشویق کرد و به کلاس های استاد علی اکبرخان شهنازی برد. به این ترتیب، فرهنگ شریف تحت تعلیم استاد شهنازی قرار گرفت و پرورش یافت.
فرهنگ شریف از چهار سالگی تحت تأثیر آموزش موسیقی به وسیله پدرش و نیز رفت وآمد بزرگان موسیقی به منزل شان خصوصاً عبدالحسین خان شهنازی برادرحاج علی اکبرخان شهنازی، موسیقی را فرا گرفت. او در محضرعبدالحسین شهنازی و مرتضی نی داوود، تارنوازی را آموخت، اما هیچگاه شیوه نوازندگی اش به مانند استادانش نبود و به عنوان یکی از تکنوازان و بداهه نوازان سرشناس موسیقی ایرانی معرفی شد.
93992_634

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code