پنجشنبه، 01 آبان 1399 | 2020 Thursday 22 ,October  
نگاه ایران: جلسه شورای اداری این شهرستان با موضوع تهدیدات فضای مجازی و راه های مقابله با آن با حضور فرماندار صومعه سرا ، معاون   اداره کل اطلاعات استان و روسای ادارات در سالن فارابی صومعه سرا برگزار شد. فرماندار صومعه سرا ابتدا ضمن خیر مقدم به روسای ادارات ومیهمانان حاضر ، با اشاره به متفاوت بودن این شورای اداری نسبت به جلسات قبل خاطر نشان کرد جامعه مدیریتی ما یعنی مدیران شهرستان در همه عرصه ها بویژه در حوزه تکنولوزی جدید نیاز به آموزشهای مداوم دارند. وی با بیان اینکه فضای رسانه ای مخشوشی که متاسفانه بر زندگی سنتی و مدرن ما حاکم شده است ونیاز است که آن را بشناسیم وبدانیم چگونه از آن استفاده کنیم افزود موانع ومحدودیتهایی در این زمینه وجود دارد که بایست بدقت شناسایی و در استفاده ها مورد تاکید قرار گیرند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری صومعه سرا ،دکتر اسمعیل پور در ادامه بابیان اینکه محوریت اصلی این جلسه آموزش و توجیه امنیت فضای مجازی است  از معاون اداره کل اطلاعات استان گیلان که یکی از نخبگان عرصه تکنولوژی در فضای مجازی است  خواست تا با شناساندن زوایای این پدیده علمی به ارائه مطالب وسخنرانی بپردازد.

در ادامه معاون اداره کل اطلاعات استان گیلان با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: این فضا مانند رودخانه پر آب و خروشان است که می آید و دائما بر آب آن افزوده و خروشان تر می شود. اگر ما برای این رودخانه تدبیر بیاندیشیم، برنامه داشته باشیم و زهکشی و هدایت کنیم در صورتی که سرریز شود به فرصت تبدیل می شود و اگر رها کنیم و برای آن برنامه نداشته باشیم تهدید به حساب می آید.

وی با بیان اینکه میزان موفقیت در برنامه ریزی برای مقابله با فضای مجازی از جمله مباجثی است که در سطح کلان مملکت متاسفانه به نتیجه خاصی در این خصوص دست نیافته ایم، افزود: هدف از برگزاری این جلسه تاثیر فضای مجازی بر زندگی اداری، اجتماعی و زندگی شخصی است.

این کارشناس خبره تکنولوزی وفناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه تمامی ابعاد زندگی ما مبتنی بر فضای سایبری و فضای مجازی است، خاطرنشان کرد: این فضا به طور ناخواسته هویت، غیرت دینی، شخصی و غیرت اداری را از ما گرفته است.

وی با بیان اینکه مهم ترین دارایی هر سازمان در عصر حاضر اطلاعات آن است، گفت: کشوری که دارای اطلاعات است قدرتمند محسوب می شود نه کشوری که دارای پول است. پولدارترین کشورها، کشورهای حوزه فناوری مایکروسافت، گوگل و...هستند.

معاون اداره کل اطلاعات گیلان با بیان اینکه باید ارزش و قدر اطلاعات را دانست، عنوان کرد: متاسفانه رویه ای برای این مهم نداریم.

وی به اصطلاحاتی نظیر حمله، جنگ، تروریسم سایبری و جاسوسی سایبری اشاره و تصریح کرد: ماهیت این اصطلاحات متفاوت از هم است. در کشور ما متاسفانه جاسوسی سایبری بهتر از حمله، جنگ و تروریسم سایبری نتیجه می دهد.

وی با بیان اینکه ما ایرانیان افرادی احساسی، رئوف و مهربانی هستیم، گفت: بیشترین ضربه از منافقین جلاد بواسطه تخلیه های تلفنی بوده است. هزینه تمام دشمنان در راستای جاسوسی سایبری است.

وی به خواص و اثرگذاری جنگ نرم اشاره کرد و گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت مقابله با جنگ نرم دشمن است.

مهمان ویژه جلسه علت ورود دولت ها به جنگ نرم را شامل تاثیر عمیق و طولانی، تاثیر گسترده، مخفیانه بودن، هزینه اندک و قربانیانی مخرب دانست و عنوان کرد: هزینه سلاح سایبری بین 300تا 50 هزار دلار است.

وی با بیان اینکه ابرازهای ارتباطی نوین مورد تهدید دارای ویژگی های نظیر تعاملی بودن، ظرفیت بالا، فردی شدن، ناهمزمانی، نفوذ، تمرکززدایی، تبدیل پذیری و اتصال پذیری می باشند، متذکر شد: فناوری اطلاعات در کلیه حوزه های دفاعی، حاکمیتی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، قضائی و...نفوذ یافته است. مهم ترین فاکتورهای اصلی امنیت اطلاعات شامل محرمانگی، دسترس پذیری، صحت و یکپارچگی است.

معاون اداره کل اطلاعات گیلان ادامه داد: مهم ترین عواملی که زیرساخت های اطلاعاتی را در معرض آسیب و تهدید جدی قرار می دهند وجود ضعف امنیتی در شبکه های کامپیوتری و اطلاعاتی، گسترش روزافزون ویروس ها، افزایش حملات کامپیوتری، ارسال و ذخیره سازی اطلاعات با ارزش بر روی شبکه ها، عدم وجود دستورالعمل های لازم برای پیشگیری از نقایص امنیتی، عدم وجود سیاست های مشخص و مدون به منظور برخورد مناسب و به موقع با اختلالات امنیتی است.

وی با بیان اینکه هنر اینست که مردم با حفظ امنیت از بیرون به خدمات اداری دسترسی پیدا کنند، ابراز کرد: زمانی دهکده جهانی مطرح بود اما در حال حاضر در اتاق شیشه ای قرار داریم. در اتاق شیشه  هیچگونه حریم خصوصی وجود ندارد.

وی با اشاره به گزارش NIST، 65 درصد عامل ناامنی سازمان ها را، کارمندان سازمان ها دانست و گفت: 20 درصد ناامنی سازمان ها، بلایای طبیعی و 15درصد هکرها هستند.

وی با تاکید بر اصلاح رویه و استفاده از استاندارد ایزو 27هزار در سازمان ها یادآور شد: اینترنت چمدانی، دوگو، prism، TAO،Miniflam و Flame از جمله اقدامات سایبری علیه جمهوری اسلامی است.

معاون اداره کل اطلاعات گیلان متذکر شد: اینترنت چمدانی اینگونه بود که با استفاده از فضای مخابراتی کشور هر آنچه مدنظر است به خارج از کشور انتقال داده شود به گونه ای که سیستم مخابراتی کشور نتواند آن را کنترل کند.

وی به اجرای اینترنت چمدانی در فتنه 88 اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار، یک سوم زمان آنلاین بودن کاربران در زمان کاری برای مقاصد غیرکاری است و این درحالیست که بر اساس آمار، 80 درصد سازمان ها،  پرسنل شرکت ها و...از اینترنت برای مقاصد غیرکاری خصوصاً دانلود فیلم های غیراخلاقی استفاده می کنند.

معاون اداره کل اطلاعات گیلان با اشاره به ابلاغیه هفت ماده ای مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در 9 بند تصریح کرد: بر اساس این ابلاغیه سندی با شش راهبرد تنظیم و به تصویب هیئت وزیران رسید که در سال 89 ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه بر اساس بخشنامه رسمی استفاده از شبکه اجتماعی برای کار اداری جرم است، اضافه کرد: شبکه های اجتماعی شبکه ارتباطی نیست. در شبکه های اجتماعی جزئی ترین اطلاعات کاربران قابل دریافت و انتشار است.

معاون اداره کل اطلاعات گیلان در پایان «پی یو» را یکی از قدرتمندترین موسسات در زمینه شبکه های اجتماعی خواند و اظهار کرد: یکی از محققین این موسسه در مصاحبه هایی گفته است ما نشان می دهیم که فیس بوک، توئیتر و...از دید سازمان های اطلاعاتی به عنوان کانال های شدیداً با ارزش برای کسب اطلاعات به حساب می آیند. هرچه مدت زمان عضویت و میزان استفاده از فیس بوک افزایش یابد هویت دینی کاربران تضعیف تر می شود. استفاده از شبکه های اجتماعی بر شیوه و سبک و هویت دینی افراد نیز اثرگذار است.

IMG_7833

IMG_7838

IMG_7849

IMG_7853

IMG_7850

IMG_7844

IMG_7843

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code