شنبه، 10 خرداد 1399 | 2020 Saturday 30 ,May  
نگاه ایران:  در مراسمی برای اولین بار در روسیه از مجسمه حکیم عمرخیام فیلسوف، ریاضیدان، منجم و شاعر ایرانی در آستراخان با حضور استانداران گیلان و آستراخان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان از این مجسمه در مراسمی با حضور دکتر محمد علی نجفی و الکساندر ژیلکین،محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان، تیزهوش نایب رئیس اتاق ایران و روسیه و رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی گیلان وجمعی از ایرانیان مقیم روسیه  در پارک دانشجویی روبروی دانشگاه دولتی آستراخان رونمایی شد.

این مجسمه از جنس برنز و 4 متر و نیم ارتفاع دارد که با همت اتاق بازرگانی گیلان ساخته شده است.

به استناد مطالب منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی استانداری آستراخان، این استان  تنها جایی در روسیه است که مجسمه شخصیت برجسته علم و فرهنگ ایرانی نصب شده است.

استاندار گیلان در مراسم رونمایی از این مجمسه با اشاره اینکه همواره «اشتراکات فرهنگی» به عنوان یکی از مهم ترین پلهای  ارتباطی ملّت ها و دولت ها عمل کرده است گفت : در راستای تحکیم و توسعه تعاملات منطقه ای کشورهای حاشیه دریای خرز به عنوان «دریای صلح و دوستی» هر کدام کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نماد ملی کشور خود را در شهر آستراخان ساخته و نصب کرده اند  بدین منظور، با هماهنگی طرف روسی «مجسمه حکیم عمر خیام» به عنوان نماد ملی جمهوری اسلامی ایران در آستراخان نصب شد.

دکتر نجفی با بیان اینکه گیلان در ارتباط با استانهای جنوبی روسیه نقش محوری دارد از اینرو به نمایندگی از کشورمان ساخت این مجسمه را برعهده گرفت گفت :  امروز برای نصب مجسمه «حکیم عمر خیام» گرد هم آمده ایم که فقط یک شاعر نبود. خیام در علم ریاضی و نجوم و اخترشناسی از خیامِ رباعی سرا هیچ کم ندارد. خیام در ادبیات فارسی نماد «تعقل»، «تفکر»، «آزادگی» و «نشاط» بوده است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد :  این نمادفرهنگی  از کشور مان در خاک کشور بزرگ و دوست روسیه باعث تقویت همکاری ها، نزدیکی بیش از پیش مردم دو کشور و گسترش مناسبات و تعاملات در تمامی عرصه های اقتصادی، علمی، سیاسی و فرهنگی باشد.

در این مراسم استاندار آستراخان ضمن خوش آمدگویی به استاندار گیلان و قدردانی از زحمات وی و اتاق بازرگانی به پاس ساخت و هدیه مجسمه عمر خیام به مردم آستراخان گفت: نصب یادبود شخصیت بزرگ ایرانی همچون خیام نشان از فرهنگ غنی ایرانی و احترام به عقاید ملل مختلف است.

الکساندر ژیلکین عمر خیام را شاعر، فیلسوف و دانشمند برجسته و پرآوازه ی ایرانی توصیف کرد و افزود: ما در گفته های خود از مفاهیم فیلسوفانه ی عمرخیام استفاده می کنیم.

photo_2016-08-04_11-59-49

در پایان مراسم پرده برداری از مجسمه ی عمرخیام در پارک دانشجوی آستراخان، نشان رسمی دولت آستراخان توسط الکساندر ژیکلین به دکتر نجفی اهداء شد.

استاندار آستراخان در گفتگو با خبرنگاران با قدردانی از نقش استاندار گیلان در گسترش روابط گفت : دکتر نجفی در 3 سال گذشته تلاش های زیادی برای روابط دو استان انجام دادند.

الکساندر ژیکلین افزود : در این مدت بسیاری از توافقات 2 طرف محقق شده و روابط، گسترش خوبی یافته است.

وی خاطرنشان کرد : من اطمینان دارم سطح روابط دو استان باز هم گسترش می یابد.

ژیکلین اظهار داشت : این تلاش ها موجب شده تا روابط ایران و روسیه نیز اضافه شود.

استاندار گیلان که عصر دیروز در راستای توسعه مناسبات تجاری ایران و روسیه به آستراخان سفر کرده است دقایقی پیش در مراسمی با حضور وی و همتای آستراخانی خود از تندیس عمر خیام نیشابوری در پارک دانشجو روبروی دانشگاه دولتی آستراخان به عنوان نماد دوستی کشور ایران پرده برداری کردند.

دکتر نجفی همچنین عصر دیروز از مرکز در حال ساخت سرای تجاری ایرانیان بازدید کرد و در ادامه سخنرانی در همایش تجار ایران و روسیه، پیگیری توافقات گذشته از جمله در زمینه های کاهش تعرفه های گمرکی ، و بازدید از چند مرکز اقتصادی ، مراکز کشتیرانی ، بنادر و پیگیری تفاهمات افزایش خطوط هوایی، زمینی و دریایی از دیگر برنامه های وی خواهد بود.

اصلی_0

photo_2016-08-04_12-21-43

photo_2016-08-04_13-05-53

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code