| شنبه، 12 آذر 1401
در نشست وزیر راه و شهرسازی، استاندار و مجمع نمایندگان گیلان عنوان شد:
       کد خبر: 59090

نگاه ایران: وزیر راه و شهرسازی عصر دیروز در نشست مشترک با استاندار و نمایندگان گیلان با بیان اینکه روند ساخت راه آهن رشت- قزوین به عنوان یکی از مهمترین مصوبات سفر دولت با سرعت خیلی خوبی در حال انجام است گفت : تمام تلاش وزارت راه و شهرسازی بر این اصل استوار است که این پروژه بزرگ بدون تأخیر و در زمان مقرر به بهره برداری برسد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان،وی با اشاره به فعال بودن پیمانکاران راه آهن رشت- قزوین گفت : 50 میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران بوسیله ی انتشار اسناد خزانه پرداخت شد.

دکتر آخوندی افزود : برای ریل گذاری مسیر نیز به اندازه کافی اعتبارات در نظر گرفته شده و تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه یک ایستگاه راه آهن در داخل شهر رشت به اجرای پروژه اضافه شده است گفت : در قطعه ی رشت به انزلی نیز تأکید وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ساخت ایستگاه دو منظوره ریلی و بندری است.

دکتر آخوندی  به مذاکرات صورت گرفته در خصوص راه آهن رشت- آستارا نیز اشاره کرد و گفت: برای ساخت این راه آهن حدود یک میلیارد دلار نیاز است و مذاکرات بصورت همزمان با بخش خصوصی داخلی از محل منابع صندوق توسعه ی ملی و سرمایه گذارانی از جمهوری آذربایجان، ایتالیا و چک در حال انجام است.

وزیر راه و شهرسازی گفت : البته جمهوری آذربایجان وعده داده است که 500 میلیون دلار برای راه آهن رشت- آستارا سرمایه گذاری می کند.

دکتر آخوندی به آغاز مطالعات راه آهن رشت- قائمشهر اشاره کرد گفت : برای اجرای این طرح نیز تقاضای ماده 215 داده ایم تا رینگ ریلی رشت به قائمشهر ایجاد شود.

وزیر راه و شهرسازی بر عزم این وزارتخانه برای توسعه فرودگاه رشت هم خبر داد و گفت : با خریدهایی که درخصوص هواپیماهای جدید در حال انجام است تعداد پروازهای فرودگاه نیز افزایش می یابد.

وی از عزم وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین خبر داد و گفت : برای 8 کیلومتر باقی مانده حدود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که دو برابر کل هزینه ای است که برای آزاد راه در زمان افتتاح انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از دستور برای تکمیل مدارس و واحدهای آموزشی مسکن مهر با مشارکت استانداری گیلان خبر داد.

استاندار گیلان نیز در این نشست با قدردانی از وزارت راه و شهرسازی برای اجرای پروژه های بزرگ در استان گفت :تکمیل به موقع پروژه ی راه آهن رشت- قزوین از مطالبات مردم گیلان و از مصوبات مهم سفر کاروان تدبیر و امید است.

دکتر نجفی با اشاره به سفر میلیون ها گردشگر به گیلان و ترافیک سنگین در آزاد راه رشت- قزوین در تعطیلات عید سعید فطر گفت : با تکمیل آزاد راه و بهره برداری کامل از 3.2 کیلومتر در حال اجراء این ترافیک کمتر می شود.

وی همچنین خواستار افزایش پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت شد و گفت : گیلان باتوجه به موقعیت گردشگری که دارد مستعد افزایش پروازها است.

استاندار گیلان تکمیل کنارگذرهای استان به همراه بهره برداری از راه آهن را برای کاهش ترافیک سنگین در زمان سفر ضروری  دانست و از وزیر راه و شهرسازی تقاضا کرد دستورات ویژه ای در این زمینه بدهد .

وی گفت : اجرای خط ریلی رشت به قائمشهر و تعیین سرمایه گذار پروژه رشت به آستارا نیز از موارد دیگری است که منجر به گسترش توانمندی های ارتباطی گیلان می شود.

دکتر نجفی با بیان اینکه تمام تلاش در گیلان در بخش گسترش زیرساختهای مسکن مهر است گفت : افزایش وتکمیل واحدهی آموزشی نیاز ساکنان مسکن مهربویژه در رشت است.

دکتر نجفی همچنین از وزیر راه و شهرسازی خواست درخصوص تسریع در ساخت بیمارستان های نیمه تمام دستورات لازم را بدهد و گفت : حداقل 3 بیمارستان امسال با تجهیز وزارت راه و شهرسازی آماده افتتاح خواهد شد.

نماینده لنگرود و رئیس مجمع نمایندگان هم با اشاره به تسریع در ساخت راه آهن و تکمیل باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین گفت : گسترش راه های روستایی گیلان و روکش آسفالت راه های ییلاقی در ارتفاعات از نیازهای استان گیلان است.

مهرداد لاهوتی ادامه داد : توسعه ی فرودگاه رشت، انتخاب پیمانکار قطعات 7 و 8 راه آهن رشت- انزلی، توسعه بنادر و تکمیل کنارگذرهای استان از جمله خواسته های استان است.

وی همچنین بر تجهیز ماشین آلات سنگین وزارت راه و شهرسازی که در زمان بحران های طبیعی از جمله برف سنگین  برای استان ضروری است تأکید کرد.

IMG_4118

IMG_4114

IMG_4119