نگاه ایران: رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از بهره برداری بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی پروفسور سمیعی تا سه سال آینده خبر داد و گفت: اولین حرکت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جهت همطرازی با دانشگاه های نسل سوم دنیا احداث باغ گیاهان دارویی است.
شاهرخ یوسف زاده چابک داظهار داشت: راهبرد مناسب برای آینده دانشگاه توسط مدیران ارشد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جلسات فشرده به صورت برنامه استراتژیک تبیین گردید.
وی با بیان اینکه بر اساس این برنامه و نقشه راه مقرر گردید تا سال 1404 در پایان سند چشم انداز 20 ساله کشور بتوانیم در جایگاهی قرار بگیریم که جزء دانشگاه های برتر باشیم گفت: در راستای تحقق این مهم، چشم انداز ما پیش روی در دانشگاه های نسل سوم، کارآمدی در ارائه خدمات و پیشگامی در شاخص های سلامت است.
یوسف زاده با اعلام اینکه رسالت دانشگاه، تأمین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه با تأکید بر فرهنگ سازی و اعتلای بهداشت،درمان، آموزش و پژوهش است افزود: عدالت محوری و پایبندی به اخلاق حرفه ای، ارزش آفرینی برای ذینفعان، دانش محوری و خلاقیت و نوآوری در ارائه خدمات از ارزش های تدوین شده در برنامه استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه دانشگاه های نسل سوم، دانشگاه های کارآفرین هستند که تحقیقات و پژوهش را در خدمت جامعه قرار می دهند و در آنها علم در خدمت تولید ثروت است تصریح کرد: دانشگاه کمر همت بسته تا نه تنها در ارائه خدمات بلکه در زمینه های پژوهشی و آموزشی و بهداشت و درمان کارآمد باشد و رضایتمندی مردم را جلب نماید بلکه شاخص های سلامت را به بالاترین حد خود برساند.
یوسف زاده چابک با بیان اینکه برنامه دانشگاه های دنیا تا سال 2050 رفتن به سمت دانشگاه های نسل سوم است خاطرنشان کرد: در کشور ما به تازگی این حرکت آغاز شده است و ما در دهه 70 شاهد حرکت علمی کشور در عرصه های آموزشی بودیم.
وی گفت: در دهه 80 فعالیت ها بیشتر معطوف بر پژوهش و رشد مراکز تحقیقاتی شد که نتیجه آن بالا رفتن جایگاه علمی کشورمان در بین سایر کشورها و رسیدن به رتبه 16 از رتبه 53 بود اما در عمل کمتر توانست مشکلات کشور را حل و تغییر اساسی در جامعه ایجاد کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: در دهه 90 حرکت علمی کشور به سمت کاربردی شدن پژوهش است تا بتواند تولید ثروت کند البته تولید ثروت فقط کسب درآمد نیست و همین که بتوانیم سلامت مردم را تأمین کنیم و تعداد سال های عمر از دست رفته بیماران را کاهش دهیم این هم تولید ثروت است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان تلاش می کند تا رقابت خود را در عرصه های بین المللی جستجو کند گفت: مسیر دشواری پیش رو داریم اما عزم خود را جزم کرده ایم که با کمک کارکنان کوشای دانشگاه و هیئت علمی محترم و پرستاران متعهد و همت کلیه دست اندرکاران سلامت با حمایت وزارت بهداشت و درمان وسایر مسئولان استانی و استاندار و امام جمعه بتوانیم در آینده نه تنها برای استان بلکه برای کشور نقش آفرینی بزرگی داشته باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اعلام اینکه به دنبال تولید سنتی و صنعتی گیاهان دارویی هستیم افزود: باغ گیاهان دارویی اولین حرکت دانشگاه در جهت دانشگاه های نسل سوم است و گیلان قطب گیاهان دارویی کشور می شود.
وی با تأکید بر اینکه تولید داروهای گیاهی را در دستور کار خود قرار می دهیم خاطرنشان کرد: گیلان دومین استان تولیدکننده دارو در کشور است و با توجه به پتانسیل های موجود تولید دارو در صورتی که بتوانیم تولید گیاهان دارویی را افزایش دهیم این مسیر را دنبال می کنیم.
یوسف زاده چابک اظهار داشت: خوشبختانه با حمایت استاندار محترم در شورای برنامه ریزی استان این مسئله به تصویب رسید و شورای راهبردی گیاهان دارویی به ریاست استاندار محترم و دبیری دانشگاه علوم پزشکی گیلان تشکیل شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: گیاهان دارویی یکی از عوامل تولید ثروت در آینده است و پیش بینی می شود در 10 سال آینده گردش مالی گیاهان دارویی پنج هزار میلیارد دلار در دنیا باشد و ما از حالا باید برنامه ریزی کنیم تا جایگاه مناسبی در دنیا داشته باشیم.
وی با اشاره به تصویب شورای راهبردی ترومای استان عنوان کرد: دولت از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصمیم گرفته طرحی را که از سوی مرکز تحقیقات ترومای جاده ای ارائه شده به صورت نخستین پایلوت در استان گیلان اجرایی کند که با مصوب شدن شورای راهبردی ترومای استان شاهد پیشرفت های چشمگیری در رسیدگی به مصدومان هستیم و جایگاه مناسبی نیز برای انتقال هوایی مصدومان حوادث در نظر گرفته می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سیستم سلامت همیشه با محدودیت منابع مواجه بوده است اظهار کرد: ما نیازمند کمک خیران در حوزه سلامت هستیم و بدون کمک خیران قادر نیستیم پاسخگوی مردم باشیم اما درصدد هستیم بیمارستان 1000 تختخوابی (مگاهاسپیتال) رشت را در سایت لاکان تأسیس کنیم تا پاسخگوی نیاز مردم باشد.
یوسف زاده چابک گفت: مرکز علوم اعصاب که به نام جناب پرفسور سمیعی نامگذاری شده در حال ساخت است و 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و مراحل مقدماتی مرکز سرطان که توسط پرفسور سمیعی پایه گذاری شد در حال اجراست و تا سه سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به عوامل مهمی چون تغییر سبک زندگی مردم، کاهش تحرک، آلودگی های زیست محیطی و گرایش به سمت استفاده از فست فودها که زمینه های بروز سرطان را فراهم می کنند گفت: هرچند آمار دقیقی از شیوع سرطان در گیلان در دست نیست اما شواهد نشانگر افزایش روند بروز سرطان در استان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: به همین دلیل دانشگاه علوم پزشکی گیلان برنامه غربالگری سرطان را در دستور کار خود دارد تا به آمار حقیقی دست یافته و بر اساس آن برنامه ریزی های دقیق را اتخاذ نماید.
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code