| سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401
یکصد و سومین جلسه شورای شهر رشت با حضور شهردار برگزار شد:
       کد خبر: 5481

اختصاصی، نگاه ایران/مریم صابری

صد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر رشت در حالی که شهردار شهر را مهمان خود می دید و خبرنگاران منتظر برای ارسال گزارش های مهم پذیرفته بود، پایان چندان خوشی نداشت.  (گزارش تصویری + فیلم)

آقای وکیل متهم می کند!

در ابتدای جلسه رفیعی نوده در نطق پیش از دستور خود به بیان اتهاماتی علیه شهردار پرداخت. وی در حالی صحبت های خود را شروع کرد که رضا موسوی روزان از نطق خود انصراف داد و محمود باقری خطیبانی نیز ده دقیقه وقت خود را به رفیعی داده بود تا وی در 20 دقیقه به بیان انتقادهای خود بپردازد. صحبت هایی که با واکنش برخی از اعضای شورا وی همراه شد که گفته های او را مصداق تهمت می دانستند. رفیعی اما در جواب اعتراض همکاران خود گفت:«برای تمام گفته هایم سند و مدرک دارم و حاضر به ارائه آنها هستم.»

رفیعی سپس با ادعای اینکه هنوز برخی از اتهامات مربوط به حضور شهردار به عنوان یکی از متهمان پرونده اختلاس دوره سوم شورای اسلامی شهر رشت باقی است مدعی شد: «بخشی از اتهامات باقیمانده وی در دادسرای انقلاب اسلامی شهرستان رشت درحال بررسی است.»

رفیعی با اشاره به حجم بالای جابجایی ها و تغییرات در طول سه ماهه شهردار رشت گفت: شهردار چگونه در عرض 3 ماه 600 ابلاغ و جابجایی در مجموعه شهرداری داشته است؟

DSC_3872

وی ادامه داد: شهردار رشت هتاکی به منتقدان خود با کلماتی مانند ابله را چگونه توجیه می کند؟ وی ثابت قدم را به دنبال ایجاد ساختار پوپولیستی دانست و گفت: ایجاد «معاونت برنامه ریزی» مستندات قانونی ندارد.

رفیعی با انتقاد از عدم توجه شهردار رشت به تذکرات اعضای شورا گفت: شهرداری به محلی برای حضور یک گروه خاص تبدیل شده است.

وی همچنین برخی از پروژه های شهردار از جمله پیاده راه سازی را مورد انتقاد قرار داد و با بیان اینکه در پروژه پیاده راه سازی اعلم الهدی برخی عوام از پیدا شدن گنج خبر می دادند اما به نظر می رسد در پروژه جدید، شهردار رشت با خرید گاراژ جفرودی رستوران خود که در پشت گاراژ قرار دارد را تبدیل به گنج خواهد کرد.

شهردار وارد می شود

در ادامه جلسه محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت با حضور در صحن علنی به ارائه گزارش کار سه ماه خود پرداخت.

ثابت قدم در ابتدای صحبت های خود گفت: شهرداری سعی کرده است در در طول این سه ماه حداکثر بهره برداری را از حداقل امکانات داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت مسائل محیط زیستی برای شهرداری رشت گفت: پروژه ساخت تصفیه خانه سراوان که می تواند یکی از پروژه های مهم شهر باشد با مخالفت سازمان منابع طبیعی برای تخصیص زمین روبرو است.

ثابت قدم اجرای این پروژه و پروژه هایی مانند تصفیه خانه های بیمارستانی و شهرک صنعتی رشت را نیازمند حمایت مدیریت استان دانست.

شهردار رشت همچنین با اشاره به سازماندهی  وضعیت رودخانه ها به عنوان یکی از طرح های مهم شهرداری گفت: بحث مطالعات این بخش پایان پذیرفته و اقدامات مثبتی در زمینه تملک حریم رودخانه توسط شهرداری انجام گرفته است.

DSC_3954

ثابت قدم تمرکز شهرداری رشت را  بر روی حمل و نقل عمومی دانست و گفت: اما به لحاظ آمار وضعیت مناسبی در وسایل حمل و نقل عمومی نداریم.

وی بیان کرد: مردم رشت اقبال خوبی نسبت به وسایل حمل و نقل عمومی دارند مشروط برآنکه که استاندارهای لازم را داشته باشد.

شهردار رشت چاره توسعه حمل و نقل همگانی را افزایش وسایل انبوه دانست و ادامه داد: در حال حاضر نارضایتی زیادی از سازمان تاکسیرانی از طرف شهروندان و خود تاکسی دارها وجود دارد که در حال برطرف کردن تبعات آن هستیم.

ثابت قدم با اشاره به حجم بالای ناوگان نسبت به کلیت شبکه بیان کرد: نیاز به تعویض ناوگان براساس استاندارها و با توجه به عمر خودروها  داریم.

وی همچنین شهر رشت را نیازمند پکیج های سرمایه گذاری دانست و گفت: این پکیج ها باید توسط تیم های ماهر طراحی شود.

شهردار رشت در ادامه به استفاده از فکر عمومی جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: از مجموعه متخصصین استان و افراد دغدغمند حوزه شهری، سمن های فعال در زمینه گردشگری ،محیط زیستی و اجتماعی  در سازمان فرهنگی و ورزشی و کلیت مجموعه شهرداری استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین با اشاره به کاهش حجم نیروهای شهرداری گفت: با تعدیل انجام گرفته در حال حاضر 450 نیرو در ستاد شهرداری داریم و حدود 800 نیرو نیز در صف هستند. این نسبت تقریبا معقول است تا بتوانند حداکثر کیفیت را برای شهروندان داشته باشند. ثابت قدم ادامه داد: این سیستم نیاز به اصلاحات داشته و دارد اما روبه بهبود بودن آن برای من محسوس بوده است.

ثابت قدم تمرکز زدایی مالی را یکی از برنامه های آینده شهرداری دانست و گفت: اتاق شهردار باید شیشه ای و همه چیز در معرض دید مردم باشد.

وی وعده داد این اتفاق در دو ماهه دیگر رخ دهد و شهروندان در محلات آنچه را که باید از درآمد و هزینه مطلع باشند به آنها اطلاع رسانی شود.

ثابت قدم همچنین با اشاره به پروژه های آسفالت گفت: میزان انجام آسفالت در سه ماهه گذشته بیش از سال 93 بوده است.

وی با اشاره به کارخانه کود آلی شهرداری رشت بیان کرد:  در سال گدشته نتوانستیم تولید کود قابل قبولی داشته باشیم در حالی که اگر از ظرفیت این کارخانه استفاده بشود بسیاری از هزینه های شهرداری در بخش ایجاد فضای سبز کم خواهد شد.

شهردار رشت همچنین با اشاره به متوقف ماندن پروژه خرید و نصب دستگاه زباله سوز گفت: به دلیل قبول نکردن سیستم و  رد زمین پیشنهادی از سوی سازمان محیط زیست  این پروژه هنوز در بلاتکلیفی به سر می برد.

DSC_3997

پایان فریادهای مخالفین با آبستراکسیون

رئیس شورا دستور جلسه را گزارش عملکرد سه ماهه شهردار رشت عنوان کرد اما 5 عضو شورای شهر به دلیل اختصاص ندادن زمان به اعضای شورا برای طرح سوال از شهردار، صحن علنی شورا را ترک و با توجه به غیبت اسماعیل حاجی پور، جلسه شورا به دلیل نداشتن حد نصاب از رسمیت افتاد.

بعد از تذکر امیرحسین علوی نسبت به نوع مدیریت جلسه توسط عباس صابر، چند عضو دیگر اعضای شورا نیز همراه با وی خواستار اجازه طرح سوال از شهردار شدند.

رئیس شورا این خواسته اعضای شورا را برخلاف دستور جلسه پیش بینی شده دانست اما توضیحات رئیس شورا برای اعضای شورا قانع کننده نبود و در نتیجه پنج تن از اعضای شورا یعنی مجید رجبی، محمدحسین واثق کارگرنیا، محمودباقری خطیبانی، رفیعی نوده و مسعود کاظمی به نشانه اعتراض صحن علنی شورا را ترک کردند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code