| سه شنبه، 07 تیر 1401
نابود شدن برند ارج نه ربطی به برجام دارد و نه پسابرجام؛
       کد خبر: 51562
نگاه ایران:در روزهای اخیر برخی رسانه ها، خبری مبنی بر تعطیلی کارخانه «ارج» منتشر کردند. همین خبر بهانه ای برای رسانه های وابسته به نهادهای خاص و دلواپس شد جهت حمله و تخریب دولت روحانی و همچنین برجام.
 این رسانه ها با انتشار گزارش های تحلیلی و گفت وگو با برخی چهره های مخالف دولت روحانی؛ سعی کردند افکار عمومی را به گونه ای جهت دهی کنند که تعطیل شدن کارخانه "ارج" و بیکاری کارگران را نتیجه سیاست ها و عملکرد دولت روحانی و مذاکرات هسته ای بدانند. نکته جالب توجه اینکه این رسانه ها در زمان دولت احمدی نژاد که کارخانه ها یکی پس از دیگری تعطیل و کارگران بیکار یا اخراج می شدند، نه تنها سکوت بلکه از عملکرد دولت محبوبشان دفاع هم می کردند. حالا همین رسانه ها و افراد، بدون هیچ گونه اشاره ای به تاثیر سیاست های مخرب دولت احمدی نژاد بر کشور که بنا به گفته کارشناسان، آثار آن تا سالیان درازی گریبان گیر وضعیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... کشور خواهد بود، تعطیل شدن یک کارخانه و بیکاری کارگران آن را نتیجه عملکرد دولت روحانی و برجام معرفی می کنند.
طبق اسناد زیر که از صورت های مالی شرکت ارج استخراج شده، این شرکت از سال ۸۴ زیان ده بوده و از سال ۸۶ ورشکسته محسوب می شود. یعنی عملا ۱۰ سال است که این شرکت ورشکسته شده است.
 نابود شدن برند ارج نه ربطی به برجام دارد و نه پسا برجام بلکه حاصل مدیریت معجره هزاره سوم است. سرکوب نرخ ارز در آخر دوره خاتمی و در دوره مدیریت احمدی نژاد که سبب افزایش شدید واردات و ارزان شدن محصولات خارجی نسبت به محصولات داخلی شد، نه تنها ارج که بسیاری از صنایع داخلی را ورشکسته کرد. در ادبیات اقتصادی به این پدیده صنعتی زدایی (deindustrialization)  گفته می شود که احمدی نژاد به نحو فاجعه باری آن را در ایران عملی کرد.
شرکت ارج سال ۸۷ با تصمیم هیات پذیرش به دلیل زیان انباشه از بورس اخراج شد یعنی این شرکت از همان سال ها عملا تعطیل بود. پرسنل این شرکت در سال ۸۴ (شروع ریاست جمهوری احمدی نژاد) ۱۰۳۰ نفر بود که در سال ۹۲ (پایان ریاست جمهوری احمدی نژاد) به ۳۰۶ نفر کاهش یافت، یعنی ۷۰ درصد کارکنان شرکت اخراج شده و شرکت عملا تعطیل بوده است.
در مجمع عمومی سالیانه ارج در سال ۸۹، سهامداران تصویب کردند که کارخانه به قزوین منتقل شود و محل فعلی به فروش برسد. نباید از یاد برد که مصادره ارج در سال های اول انقلاب، هر چند باعث افت شدید کارایی این شرکت شده بود و با مدیریت دولتی امکان کمر راست کردن نداشت اما دلیل اصلی ورشکستگی برند بزرگی مانند ارج نبود، بلکه سرکوب ارزی باعث ورشکستگی ارج شد.قانون اخذ مالیات از افزایش سرمایه ناشی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها باعث شده بسیاری از شرکت ها نظیر ارج که در سالیان گذشته مداوم زیان ده بوده اند نتوانند با اصلاح ساختار مالی خود از افشا شدن ورشکستگی شان جلوگیری کنند!
ورشکستگی
با این حال، مطمئناً دلواپسان و مخالفان سرسخت دولت بازهم از تلاش و اقدامات غیراخلاقی خود برای تخریب دولت یازدهم و برجام عقب نشینی نخواهند کرد. زیرا آن ها آرزوی تک دوره ای شدن دولت روحانی و البته توقف اجرای برجام را دارند. واضح است که آن ها خودشان هم می دانند که ماجرا چیست و علت اصلی مشکلات فعلی کشور هم چه است اما خود را به آن راه می زنند؛ چون دولت روحانی، دولت محبوب و مطلوب جناح آن ها نیست. البته ناگفته نماند که هیچ کسی از تعطیل شدن یک کارخانه و بیکاری حتی یک کارگر نه تنها راضی نیست بلکه باید از مسئولان هم پرسید که چرا چنین شده است. اما اینکه یک گروه با وارونه نمایی حقایق و واقعیت ها، فکر می کنند می توانند به اهداف جناحی و سیاسی خود برسند هم نه کاری اخلاقی است و با توجه به فهم و آگاهی مردم، نه آرزویی قابل دست یابی.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code