| دوشنبه، 06 تیر 1401
جدایی نمایندگان از فراکسیون ولایت:
       کد خبر: 51295
نگاه ایران: «فراکسیون سوم مجلس تشکیل می شود» این خبری است که این روزها در رسانه های مختلف منتشر می شود. به این ترتیب به نظر می رسد فراکسیونی که با حضور طیف های مختلف اصولگرایی، از جبهه پایداری و یاران احمدی نژاد گرفته تا حزب اعتدال و توسعه و اصولگرایان حامی روحانی تشکیل شده بود، جز توافق بر سر انتخاب رئیس مجلس در هیچ جای دیگری توافق ندارند.

 حالا تقریبا قطعی است که جمعی از این نمایندگان راهی فراکسیون دیگری خواهند شد. شاید به خاطر همین اختلافات «بزرگترین فراکسیون مجلس» هنوز نه اساسنامه دارد و نه اعضای مدیریت آن مشخص شده اند.

وحدت می کنیم

با وجود همه این حرف ها هنوز جمعی از نمایندگان مجلس قاطعانه از تشکیل فراکسیون صد و هشتاد نفره دفاع می کنند. محمدرضا امیرحسن خانی نماینده مردم طبس از نمایندگانی است که می گوید این انشعاب جدی نیست و نباید به آن دامن زد.

نقوی حسینی نیز یکی دیگر از نمایندگانی است که تشکیل فراکسیون سوم را جدی نگرفته است و می گوید چنین اعتقادی ندارم که کسی قصد دارد از فراکسیون خارج شود و تهدید می کند کسی حق ندارد عضو دو فراکسیون باشد. هر چند اساسنامه فراکسیون ولایت هنوز نوشته نشده است.

امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس نیز با حمایت از این فراکسیون می گوید که اساسنامه به تایید لاریجانی خواهد رسید. امیر آبادی، کوهکن، دهقان، قاضی زاده هاشمی، مصری و حاجی بابایی افرادی هستند که اساسنامه این فراکسیون را خواهند نوشت.

انشعاب می کنیم

جمعی از نمایندگان مجلس که عضو فراکسیون ولایت به شمار می روند به شدت به دنبال آن هستند که از این فراکسیون جدا شوند و فراکسیون جدیدی راه بیندازند؛ بهروز نعمتی یکی از این نمایندگان است که اتفاقا از سوی همان جمعی که فراکسیون ولایت خوانده می شد برای عضویت در هیات رییسه معرفی شد و اتفاقا رای هم آورد.

بهروز نعمتی حساب خود و دوستانش را از جمع فراکسیون ولایت جدا می داند. «جلالی، جعفرزاده و لاهوتی» دیگر نمایندگانی هستند که به گفته نعمتی نسبتی با فراکسیون ولایت ندارند و احتمالا ستون فقرات اولیه فراکسیون جدید مجلس هستند. فراکسیونی که به گفته لاهوتی ۱۰۰ عضو دارد.

سیداحسن علوی از جمله معدود نمایندگان کردی است که عضو فراکسیون امید نشده است. او می گوید خط مشی فراکسیون ولایت مشخص است و در ادامه راه، اقلیت تندروهای حاضر در این فراکسیون، باید مشی معتدل این فراکسیون که نمونه آن را در فراکسیون «رهروان ولایت» مجلس نهم دیدیم، بپذیرند. البته ممکن است ۱۰ الی ۱۵ نماینده تندرو هم در دل این تشکیلات حضور داشته باشند، اما قاعدتاً فراکسیون چارچوب و اساسنامه خواهد داشت و همه باید به آن تمکین کنند. علوی گفته که اگر این فراکسیون بخواهد نزدیک به اصولگرایان تندرو باشد در کنار نمایندگان مستقل فراکسیون دیگری تشکیل خواهد داد.

غلامعلی جعفرزاده نیز که با حمایت لیست امید به عنوان منتخب اول رشت وارد مجلس شده است می گوید: در فراکسیون ولایت برخی دوستان پایداری حضور دارند که خط مشی مشخصی دارند که موجب می شود بسیاری از نمایندگان مجلس نتوانند با آنها دور یک میز جمع شوند. بنابراین ما به این نتیجه رسیدیم که باید فراکسیون مستقل خود را تشکیل دهیم.

زیر مجموعه می شویم

برخی از نمایندگان نیز امیدوارند همزمان که عضو فراکسیون ولایت هستند، در زیرمجموعه آن فراکسیون خود را تاسیس کنند. فرهاد تجری نماینده قصرشیرین از جمله این افراد است که می گوید فراکسیون ولایت که فراکسیون طرفداران آقای لاریجانی است، فراکسیون اصلی آقای لاریجانی است و این امر قابل خدشه نیست. حتی اگر فراکسیون مستقلان هم تشکیل شود زیر مجموعه فراکسیون ولایت است.

حمیدرضا فولادگر نماینده اصولگرای اصفهان نیز تشکیل زیرمجموعه هایی برای فراکسیون ولایت را امری محتمل خوانده است

امیدی نیست ...

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب معتقد است این فراکسیون برای ریاست مجلس تشکیل شده بود و در ادامه وضعیت فراکسیون ولایت را اینگونه توضیح می دهد «ما امیدوار بودیم که بشود روی مسائل دیگر به توافق رسید. امیدوار بودیم تغییر وزن کشی ها باعث تغییراتی در موضع گیری های سخت برخی اصولگرایان بشود و آنها را نرم کند اما نشد. یعنی امیدی نیست که بشود این فراکسیون را حفظ کرد.»

فراکسیون ۱۸۰ نفره اصولگرایان بدون حضور اصولگرایان!

این صحبت ها در حالی مطرح می شود که اصولگرایان کم کم باید قبول کنند که تعدادشان ۱۸۰ نفر نیست؛ چه اینکه هرچقدر وضعیت نهایی تشکیل فراکسیون ها مشخص تر می شود، عدد اصولگرایان آب می رود. سایت فراکسیون اصولگرایان مجلس نام ۱۲۴ نفر را تحت عنوان فراکسیون اصولگرایان منتشر کرده است. جالب اینجاست که تعدادی از این ۱۲۴ نفر هم اصولگرای شش دانگ محسوب نمی شوند. از جمله نماینده یکی از شهرهای استان اصفهان که دور دوم با حمایت جدی لیست امید و سخنرانی تاجگردون وارد مجلس شد یا چند نفر از نمایندگانی که این روزها ساز جدایی از فراکسیون ولایت زده اند. جدول فراکسیون ولایت

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code