پنجشنبه، 10 مهر 1399 | 2020 Thursday 01 ,October  
نگاه ایران:زرجوب و گوهررود سال های زیادی است که از آلودگی و ورود فاضلاب های خانگی و صنعتی رنج می برند.
ساماندهی و رسیدگی به معضل آلودگی شاهرگ های حیاتی شهر رشت همواره از مهم ترین دغدغه های شهرداران وقت و اعضای شوراهای اسلامی در دوره های گذشته بوده است. سرانجام در سال گذشته با مساعدت دولت و در سفر رئیس جمهوری به گیلان، اعطای بودجه 50 میلیارد تومانی برای ساماندهی این 2 رودخانه به گیلان تصویب شد. هر چند این انتظار می رفت که بودجه مربوط به ساماندهی رودخانه ها در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد تا بتواند اقدامات لازم را در این باره انجام دهد اما اینگونه نشد. با این حال بودجه اختصاص یافته بین دستگاه های مرتبط تقسیم شد و اکنون بعد از گذشت یک سال شورای شهر خواهان اطلاع رسانی مسئولان در این باره است. هفته قبل رئیس کمیسیون بهداشت شورای شهر رشت از نبود اطلاع دقیق از برنامه های دستگاه ها در مورد ساماندهی 2 رودخانه شهر انتقاد کرد. «فاطمه شیرزاد» گفته بود: بهتر است معاون عمرانی استاندار گزارشی از تخصیص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی به رودخانه های زرجوب و گوهر رود به مردم رشت ارائه دهد تا مردم آگاه شوند چند درصد از این پروژه با اعتبار مذکور انجام شده است.
ایجاد تصفیه خانه سراوان در این مورد عضو شورای شهر رشت می گوید: بعد از گذشت یک سال تاکنون هیچ اقدامی از سوی دستگاه های ذی ربط ندیده ایم و نمی دانیم دستگاه هایی چون آب و فاضلاب، بیمارستان ها و... چه اقدامی برای بهبود وضعیت ساماندهی رودخانه های آلوده رشت کرده اند؟ «عباس صابر» بیان کرد: البته شورای شهر رشت مجری این پروژه نبوده است اما در این مورد ما ایجاد تصفیه خانه شیرابه های سراوان را از طریق بودجه شهرداری شروع کرده ایم و اگر دولت کمک کند و سازمان منابع طبیعی مشکل زمین را برطرف کند، می توانیم به زودی آن را ایجاد کنیم. وی اشاره کرد: باید مشخص شود که بعد از این یک سال دستگاه ها چه کاری کرده اند و برنامه هایشان چقدر اجرا شده است؟ به گفته صابر، زرجوب و گوهررود از آلوده ترین رودخانه های کشور هستند که فاضلاب های خانگی، صنعتی و بیمارستانی در آن می ریزند و تا سرچشمه های آلودگی پاک و اصلاح نشوند، نمی توان این رودخانه ها را از وضعیت فعلی نجات داد.
شاخص های توسعه شهر صابر اعلام کرد: شاخص های توسعه شهر رودخانه های آن هستند و می توانند از نظر جاذبه های گردشگری مزیت ویژه ای محسوب شوند. در حالی که ما از این مزیت ها استفاده نمی کنیم و به جای ساماندهی و کمک به پاکیزگی رودخانه ها، فرصت ها را از دست می دهیم. این عضو شورای شهر رشت بیان کرد: اگر مشکلات مربوط به این 2 رودخانه برطرف شود، می توانیم سرمایه گذاران را برای زیباسازی حاشیه رودخانه ها جذب کنیم، اما تا زمانی که رودخانه آلوده است، کسی برای آن سرمایه گذاری نمی کند.
15 وظیفه برای ساماندهی رودخانه ها معاون عمرانی استاندار گیلان از چگونگی تخصیص اعتبار و وظایف دستگاه های اجرایی دریافت کننده این اعتبار گفت: حدود 15 وظیفه برای ساماندهی و پاکسازی رودخانه های رشت به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است. «حجت شعبانپور» افزود: دانشگاه علوم پزشکی، شهرک صنعتی رشت، آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری و محیط زیست در کنار شهرداری رشت برای ساماندهی و رفع آلودگی های رودخانه ها پروژه هایی را در دست اقدام خواهند داشت که کارهای مطالعاتی آنها در حال انجام است.بیمارستان های رشت؛ اولویت اصلی معاون عمرانی استاندار درباره جزئیات پروژه های مربوط بیان کرد: مقرر شده است ابتدا بیمارستان های رشت به ایجاد تصفیه خانه و بهبود وضعیت دفع فاضلاب های بیمارستانی اقدام کنند. در شهرک صنعتی رشت نیز باید هر چه سریع تر وضعیت احداث تصفیه خانه مورد پیگیری و احداث قرار بگیرد. شعبانپور در ادامه از تخصیص اعتبار برای ایجاد تصفیه خانه شیرابه کمپوست در لندفیل سراوان و لاکان شهر رشت خبر داد و افزود: آب منطقه ای استان نیز ساماندهی و پاکسازی رودخانه ها را شروع کرده است. همچنین ازسوی محیط زیست استان پایش و نظارت بر انجام صحیح کار در دستورکار قرار گرفته است.
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code