| یکشنبه، 17 اسفند 1399
پنجمین دوره مجس خبرگان صبح امروز با پیام رهبر انقلاب افتتاح شد:
       کد خبر: 47973
نگاه ایران/ گروه سیاسی:  نخستین جلسه رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور منتخبان جدید و مقامات ارشد کشوری و لشگری در تهران آغاز بکار کرد. مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری دقایقی پیش در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی و با حضور تمامی منتخبین خبرگان و میهمانان لشکری و کشوری آغاز شد. آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین، محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه، منتظری دادستان کل کشور، سرلشگر حسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق، محمود واعظی وزیر ارتباطات، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، شهیدی محلاتی رئیس بنیاد شهید، حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور و اسکندر مومنی جانشین فرمانده ناجا، پرویز داوودی، سعید جلیلی، علی اکبر ناطق نوری، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، محمدحسین صفارهرندی، حجت الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه، واعظ زاده، سیامک ره پیک رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات و جمعی از سفرای خارجی مقیم تهران از میهمانان این نشست هستند. قرار است در این مراسم ضمن تشکیل هیات رییسه سنی مراسم تحلیف منتخبین خبرگان پنجم انجام شود. اداره هیات رییسه سنی خبرگان پنجم را آیت الله میرمحمدی به عنوان رئیس، آیت الله امینی به عنوان نائب رئیس، سید روح الله صدرالسادات حسینی و احمد پروایی(یکی از چهار منتخب گیلان) نیز به عنوان دو منشی، بر عهده خواهند داشت.

آیت الله جنتی با 51 رای رئیس مجلس خبرگان شد

آیت الله احمد جنتی (2)

آیت الله احمد جنتی از 86 رای ماخوذه با کسب 51 رای رئیس مجلس خبرگان رهبری شد.

براین اساس از ۸۶ رای اخذ شده آیت الله احمد جنتی ۵۱ رای، آیت الله ابراهیم امینی ۲۱ رای و آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی ۱۳ رای کسب نمودند. همچنین یک رای باطل محسوب شد. در این رأی گیری،  آیت الله احمد جنتی رسماً ریاست مجلس خبرگان رهبری را به مدت 2 سال برعهده گرفت.   آیات موحدی کرمانی و هاشمی شاهرودی نواب رئیس مجلس خبرگان شدند آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی با ۶۵ رای و آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی با ۶۳ رای نواب رئیس مجلس خبرگان رهبری شدند. گفتنی است در جریان برگزاری این انتخابات یک رای باطل محسوب شد و ۲ نفر از اعضای پنجمین مجلس خبرگان غیبت داشتند. شایان ذکر است آیت الله دری نجف آبادی با ۴۹ رای و آیت الله خاتمی با ۵۶ رای به عنوان منشی های هیات رییسه خبرگان برای دو سال انتخاب شدند.

پیام رهبر انقلاب به مجلس خبرگان؛

حراست دقیق از هویت اسلامی و انقلابی نظام مهمترین وظیفه خبرگان است متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی که صبح امروز از سوی حجت الاسلام و المسلمین محمّدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری قرائت شد، به شرح زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم آغاز به کار پنجمین دوره ی مجلس خبرگان در ایّام ولادت حضرت ولیّ الله الاعظم ارواحنا فداه تقارن مبارکی است که باید به فال نیک گرفت و اطمینان به تسدید و تأیید الهی و رعایت و رضایتِ وَلَوی را در دلِ مؤمنِ به صدق وعده های الهی، افزون و پایدار ساخت. همچنین همزمانی با سوم خرداد را که نماد پیروزی مقاومت و افراشتن پرچم فتح و نصرت الهی است، باید قدر دانست و از آن پدیده ی شگفت آور، درس آموخت. خداوند عزیز و حکیم را با همه ی دل سپاس میگزارم که به ملت مؤمن و شجاع و باوفا توفیق تشکیل این مجلس را ارزانی فرمود و نظام جمهوری اسلامی را بار دیگر به بیعتی عمومی سرافراز ساخت. به شما برگزیدگان نیز به خاطر دستیابی به اعتماد و انتخاب ملت تبریک می گویم و توفیق در تقدیم خدمت شایسته به کشور و مردم را برای شما از خداوند علیم و بصیر مسألت می کنم. اهمیت این مجلس عظیم الشأن، ناشی از عظمت مسئولیتی است که بر دوش منتخب آن نهاده شده است. این مسئولیت در یک جمله: حراست دقیق و همه جانبه از هویت اسلامی و انقلابی نظام حاکم بر کشور و هدایت دستگاه های درهم تنیده ی این نظام به سمت هدفهای والا و عالیقدر آن است. ادای این مسئولیت سنگین نیازمند صلاحیتهائی است که در قانون اساسی به آن اشاره شده است. تشخیص وجود و بقای این صلاحیتها برعهده این مجلس معظم است و این به نوبه ی خود مسئولیتهای بزرگی را متوجه آن میسازد: آشنائی با جایگاه جمهوری اسلامی در دنیای کنونی؛ توجه به پدیده ی جذاب مردمسالاری دینی در میان انبوه شیوه های گوناگون حکومت که در آنها یا معنویت و دین، یا مردم، و یا هر دو قربانی شده اند؛ توجه به نقش بی مانند ایمان و باورهای برآمده از معارف اسلامی در نوع گزینشهای مردمی؛ توجه به تأثیر تقوای فردی و سیاسی شخص رهبر در حفظ اعتماد مردم و سلامت و صلابت و استواری نظام ... اینها بخشی از مسئولیتهای این مجلس معظم را که متشکل از فقهای مردمی و اثرگذار است، یادآور می شود و ادای آن را مطالبه می کند. هریک از سرفصلهای مذکور متضمن وظائفی است که حسن انجام آن، کشور و نظام را به صلاح و سداد رهنمون میگردد و رهبر را در ادای آن مسئولیت بزرگ و بی همتا مدد می رساند. توفیق شما حضرات محترم و خود را در پیمودن این مسیر مبارک که راه امام راحل بزرگوار و هدف بزرگ و حیاتی ایشان بود، از خداوند منان مسألت می کنم. سیّدعلی خامنه ای
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code