| شنبه، 31 اردیبهشت 1401
به گزارش نگاه ایران: قادر باستانی، نویسنده و مدرس علوم ارتباطات اجتماعی با اشاره به وضعیت غیرشفاف مالی و عملکرد مغرضانه برخی رسانه ها گفت: فقدان شفافیت مالی، ضربه زیادی به اعتبار رسانه های کشور ما زده است. گام اول برای شفاف سازی، این است که مراجع ذیصلاح، سهم پول های کثیف در ایجاد و اداره برخی رسانه ها را مشخص کنند و به اطلاع عموم برسانند.

وی افزود: به طور اصولی، یک رسانه یا دولتی است و مانند خبرگزاری ایرنا، بودجه آن به طور مشخص در قانون بودجه مصوب تعیین شده است، یا رسانه خصوصی است و هزینه های آن از محل تکفروشی، آگهی و کمک های مشخص دولتی تأمین می شود. ممکن است یک رسانه هم وابسته به نهاد و اُرگانی باشد، که باز نحوه تأمین بودجه آن شفاف و مشخص است.

باستانی تصریح کرد: امروز در فضای رسانه ای کشور، تعادل وجود ندارد. در سال های اخیر سایت های خبری بسیاری با بودجه هایی که مأخذ آن مشخص نیست، شروع به فعالیت کرده اند که اینها بر فضای سیاسی کشور مؤثر هستند. نگرانی از چنین رسانه هایی که از حد و مرز عملکردهای حرفه ای فراتر می روند، بیشتر معطوف به ماهیت غیرمسئولانه آنهاست، چون عدم مسئولیت پذیری یک رسانه، مخاطرات عمده ای ایجاد می کند و موازنه قدرت را در بازی دموکراتیک به هم می زند؛ چراکه این رسانه ها به نیروی غیرقابل کنترلی تبدیل می شوند که خارج از چارچوب اراده مردم عمل می کنند.

ghaderbastani

این استاد دانشگاه با بیان اینکه رسانه های ساختگی روند سیاسی را منحرف می کنند، تأکید کرد: این رسانه ها، عزت و حقوق شهروندان را ناچیز می شمارند و گفتار و کردار رقبای سیاسی صاحبان خود را به تمسخر می گیرند. اینها با برجسته سازی برخی موضوعات و نادیده گرفتن رویدادهای دیگر، برابر خواسته تأمین کنندگان خود، به برخی مسایل اهمیت و اعتبار می دهند و با استفاده ابزاری از نفوذ اجتماعی رسانه، اهداف خاص سیاسی آنها را دنبال می کنند.

باستانی خاطرنشان کرد: فضای امروز رسانه ای در کشور، محتاج شفاف سازی است. چرا نشریات از اعلام عمومی شمارگان چاپی خود طفره می روند؟ چرا به خواسته های مخاطبان توجه جدی نمی کنند؟ یک رسانه حرفه ای باید به قدر کافی شفاف، مستقل و بی طرف باشد تا اعتبار خود را حفظ کند و حلقه اتصال شهروندان، جریان های سیاسی و حاکمیت در تولید و مصرف درست اطلاعات باشد.

وی به راهکار علمی خروج از این وضعیت اشاره کرد و گفت: چند سال پیش دکتر معتمدنژاد، استاد فقید ارتباطات، بحثی را در خصوص استقلال تحریریه ای روزنامه نگاران مطرح کرد که متأسفانه توجه جدی به آن نشد. طرح دکتر معتمدنژاد این بود که در راستای تأمین مصالح و منافع عمومی کشور، اعضای تحریریه رسانه ها، با هدف استقلال از قدرت سیاسی و منافع اقتصادی صاحبان سرمایه ، در مالکیت و مدیریت رسانه ها سهیم شوند. ایشان طرح خود را تحت عنوان «شرکت تحریریه ای» ارائه داد و دنبال کرد، اما نتیجه ای نگرفت.

باستانی اضافه کرد: در کشورهای سرمایه داری غربی، سلطه مستقیم سیاسی بر رسانه ها بر اثر توسعه نظام های آزادی گرا از بین رفته، اما سلطه صاحبان سرمایه و مؤسسات تجارتی بر رسانه های همگانی، بیش از بیش گسترش یافته است. به همین خاطر کوشش های روزنامه نگاران برای تحقق استقلال تحریریه ای، بر مشارکت در مالکیت و مدیریت مؤسسات رسانه ای استوار شده و نتایج خوبی از آن به دست آمده است.

وی افزود: معنی مشارکت روزنامه نگاران در مدیریت یک رسانه، این است که حتی اگر کسی پول داشته باشد و مالکیت یک رسانه را بخرد، به جهت اقتدار شرکت تحریریه ای، نمی تواند خط و مشی رسانه را خلاف نظر روزنامه نگاران آن رسانه تغییر دهد. بنابراین اندیشه خدمت به منافع عمومی، همیشه در اولویت اول رسانه قرار دارد.

این مدرس علوم ارتباطات تصریح کرد: امروز در کشور ما نیاز جدی وجود دارد که نظام حقوقی رسانه ها بازنگری شود و ساختارآنها با خارج کردن شان از کنترل سرمایه، در جهت مشارکت اندیشه آوران در مالکیت و مدیریت رسانه دگرگون شود تا رسانه بتواند رسالت اجتماعی خود را همان گونه که در قانون اساسی بر آن تأکید شده است، به انجام برساند.

باستانی در پایان ابراز امیدواری کرد، دولت تدبیر و امید، تمهیدات قانونی لازم را برای به بارنشاندن آرزوی دکتر معتمدنژاد به کار بندد، تا شاهد اعتلای حقیقی فضای رسانه ای در راستای مصالح عامه کشور باشیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code