چهارشنبه، 30 مهر 1399 | 2020 Wednesday 21 ,October  
اختتامیه نخستین جشنواره مجسمه های بازیافتی برگزار شد:
به گزارش نگاه ایران: نخستین جشنواره مجسمه های بازیافتی که با هدف نهادینه کردن فرهنگ مدیریت پسماند در پارک شهر (قدس) رشت برگزار شده بود، شامگاه چهارشنبه به کار خود پایان داد.
در حال حاضر مدیریت پسماند در شهر رشت به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه های مسئولان شهر مطرح شده است و در این راستا اقدامات زیادی صورت گرفته تا هرچه بیشتر فرهنگ مدیریت پسماند را در میان مردم نهادینه کرده و از این طریق مشارکت هرچه بیشتر شهروندان جلب شود.

از آنجایی که استفاده از زبان هنر همواره یکی از تاثیرگذارترین راه های انتقال مفاهیم به انسان بوده، سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت اقدام به برگزاری جشنواره ای با عنوان «مجسمه های بازیافتی» کرد تا با کمک گرفتن از هنر هنرمندان مجسمه ساز شهر، نشان دهد که حتی از وسایل بازیافتی و دور ریختنی نیز می توان آثار ماندگار و گرانبهایی خلق کرده و از این طریق در زمینه مدیریت پسماند فرهنگ سازی انجام شود.

به کارگیری زبان هنر برای فرهنگ سازی

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت درباره اهداف برگزاری این جشنواره می گوید: بی شک در مقوله فرهنگ سازی در حوزه پسماند و زباله و اهمیت بازیافت و اجرای تفکیک زباله از مبداء، نیازمند حرکت های جدی و تاثیر گذار هستیم و اگر قرار باشد تا در راستای اجرای تفکیک از مبداء، ساماندهی و کاهش حجم زباله در شهر قدمی برداریم، قطعاً باید از طریق فرهنگ سازی و آموزش به این مهم دست پیدا کنیم.

مرتضی عاطفی ادامه می دهد: در راستای آموزش این فرهنگ، فاخرترین زبان برای آموزش که همان زبان هنر است را انتخاب کرده و در اولین جشنواره مجسمه های بازیافتی از این زبان بهره گرفته ایم تا با شروع فعالیتهایی از این دست، هرچه بیشتر در حوزه فرهنگ سازی گام برداریم.

برای آموزش فرهنگ مدیریت پسماند،فاخرترین زبان که همان زبان هنر است را انتخاب کرده ایم

وی درباره نحوه برگزاری این جشنواره توضیح می دهد: اولین جشنواره مجسمه های بازیافتی در دو بخش مسابقه و مهمانان ویژه، فضایی را فراهم آورد تا هنرمندان به صورت زنده و با استفاده از مواد بازیافتی، مجسمه های مختلفی را بسازند که خوشبختانه با استقبال خوبی از طرف مردم روبرو شد.

عاطفی می افزاید: مجسمه هایی که در بخش مهمانان ویژه ساخته شده در ابعاد ۱ تا ۱.۵ متر بوده که قابلیت نصب در مکان های مختلف شهر را داشته و می توان از این مجسمه ها به صورت المان های شهری استفاده کرد.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در بحث مدیریت پسماند تصریح می کند: از ابتدای برگزاری این جشنواره، یکی از اهداف ساخته شدن مجسمه های بازیافتی، تهیه المان هایی بود که قابلیت نصب در سطح شهر را داشته تا مردم مشاهده کنند که با مواد بازیافتی هم می توان آثار ارزشمندی را خلق کرد. در همین راستا به طور حتم از مجسمه هایی که توسط هنرمندان مجسمه ساز طراحی و ساخته شده به عنوان المان های شهری در سطح شهر استفاده خواهد شد.

عاطفی ابراز امیدواری می کند که بتوان با برگزاری این جشنواره در سالهای آینده و در سطح کشوری و بین المللی، مردم را هرچه بیشتر با فرهنگ مدیریت پسماند آشنا کرد.

استفاده بهینه از مواد دور ریختنی

در طول زمان های مختلف هرگاه قرار بوده تا مقوله ای به زیباترین شکل ممکن و با تاثیر گذاری ویژه انتقال یابد، همواره هنر هنرمندان به میان آمده و در این راه کمک های فراوانی به انتقال مفاهیم و فرهنگ سازی در زمینه های مختلف کرده است.

استفاده از هنر هنرمندان مجسمه ساز در نخستین جشنواره مجسمه های بازیافتی رشت نیز از جمله اقداماتی است که به گفته هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره، به طور حتم تاثیر های فراوانی بر فرهنگ سازی در حوزه مدیریت پسماند خواهد داشت.

ایده محور بودن مجسمه های بازیافتی، تلنگری به مخاطبان زده و تفکری را درباره مساله پسماند در آنها به وجود می آورد که همین تفکر مهمترین تاثیر و هدف برگزاری جشنواره مجسمه های بازیافتی است.

هرچند نخستین جشنواره مجسمه های بازیافتی شهر رشت شامگاه چهارشنبه با تقدیر از برگزیدگان در بخش مسابقه و مهمانان ویژه به کار خود پایان داد اما، تداوم برگزاری چنین جشنواره های می تواند شروع حرکتی هدفمند به سمت مدیریت صحیح پسماند در استان گیلان و شهر رشت باشد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code